Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Ovocné stromy, staré odrůdy, obnova ovocného sadu
Odpovědět
jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od jarda bon jovi »

To jo, semínka bych bral, to rozhodně. napsal jsem to nemotorně.. díky podnožím můžeme sázet i na suché a bídné místa, i na zamokřená,na dobré půdy zákrsky, aniž by přerostly, můžeme sázet tam, kde by pravokořenný strom skomíral a neplodit.Já využil myrobalánu k podnožím na suché místa, páč koření hluboko a má menší opad plodů vůči čemukoli jinému. howgh.Jako stimulátor jsem používal kašičku z preparátu na bázi kyseliny nikotinové, tuším že to byl stimulax.Vůbec netuším, ešli ještě je na trhu.Naši předkové užívali kašičku z tabákového popela jedna ku jedný s popelem z bukového dřeva. K zpravokořenování jsou vhodné loňské letorosty, předloňské už hůře koření. Zkoušel jsem i bylinné řízky u jabloní a hrušní, slivoní.. Pokud je opatříte stimulátorem a foliovým krytem proti vysychání a zabezpečení vhka, je to dobrý postup a dle mého nejeektivnější a nejbezpečnější..Zkouš
el jsem i dřevité řízky a úspěšnost jsem měl jeden z dvaceti.  Myslím, že by se nemělo zaměňovat zpravokořenování a generativní množení. Oboje je běh na delší trať, takže jsem tu radost přenechal jiným, i když, získal jsem skvělého pomocníka zde z fora, takže se společně vrhneme na kopce dalších věcí, jako jsou včely, remízky, roubování a možná, kdo ví.....
Petra Stejskalová říká:

JBJ: Jestli chcete akátová semínka, můžu Vám je časem (když nezapomenu :-) ) poslat poštou.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od QNX »

JBJ: já mám speciální stimulátory na zpravokořeňování. Jejich složení je jiné než u běžných stimulátorů co jsou na trhu. Kdybych chtěl zpravokořeňovat na prodej, tak bych stimulátor používal, protože efekt to opravdu má .......... ale udělat si legální školku je spousta papírování a do toho se mi nechce ......... tak občas někomu nějaký pravokořenný stromek daruju a na prodej je vůbec nedělám. Proto mi na rychlosti a úspěšnosti zase tak moc nezáleží a bez stimulátoru se obejdu.


Úspěšnost 1z20 u jabloní a dřevitých řízků je velice dobrá.


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od Petra Stejskalová »

JBJ: Rozumím tomu dobře s těmi dřevitými jablnovými řízky, že větvičku ošetřenou stimulátorem necháte kořenit v substrátu, jako to já dělám kupř. s břečťanem nebo levandulí (samozřejmě za méně přepychových podmínek)? A že by se každá dvacátá mohla chytit? Kdy řízkujete a jak dlouho to kořenění trvá?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od QNX »

Petra Stejskalová: každá dvacátá, to je velký úspěch. Raději bych počítal s mnohem horším výsledkem. Aby se úspěšnost zlepšila, tak by ten řízek měl být etiolizovaný, ale třeba JBJ řízky etiolizoval a ten dobrý výsledek má díky tomu.


Perspektivnější metodou by byl přechod na tkáňové kultury, to je sice na techniku náročnější, ale stálo by to za to.


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od Martin Gross »

K původní otázce: Semenáčky ořešáku je nejlepší, si pořídit sám. Letos na podzim si schovat oříšky, z míst, kde je pokud možno ustálený typ plodů (kvůli genetice - aby bylo menší riziko štěpitelnosti na nechtěné vlastnosti). Především u ořešáků je v mém okolí 99% stromů bez roubování.  Velikost jádra bych nebral za hlavní kritérium. Nejchutnější ořechy v okolí jsou ty nejmenší, některé jdou rozlousknout mezi dlaněmi.


Jiri_Slama
Příspěvky: 26
Registrován: 31 říj 2013 10:27

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od Jiri_Slama »

Zajímavá diskuse! Chtel bych se zeptat, kdyz chci na svuj sad dostat odrudu, kterou jsem nasel nekde venku na mezi (semenacek s dobrymi vlastnostmi) a chci ji naroubovat, roubuje se na jakykoliv semenacek nebo je lepsi nechat vyrust semenacek z te same odrudy (tedy nejdriv zasadit seminka z plodu, vypestovat semenacek a na ten pak naroubovat rouby z puvodniho stromu)? Nebo je to geneticky nevhodne? Jen jsem si rikal, kdyz semenacek sam o sobe ma tak nejisty vysledek tak co takto zkombinovat dva casti te same odrudy - podnoz i roub - funguje to?



Diky


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od QNX »

Jiri_Slama: Naroubuj na libovolný semenáč, nebo na konkrétní podnož podle záměru. Pěstovat podnož ze semínka stromu který chceš roubovat moc smysl nedává, ale i to je možné.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od jarda bon jovi »

semenáčem jakékoli odrůdy se dostáváš na tenký led gewnetické pestrosti. může to být semenáč pláněte, to Ano, stejně jako semenáč jaderničky moravské a pár dalších vyjimek, které si při generativním množení podrží svoje vlastnosti. Rozhodně bych do toho nešel, páč víc ztratíš, než získáš, pokud nemáš deset hektarů na experimenty a hafo peněz i času, tehdy můžeš experimentovat, ovšem, po mnoha letech odříkání a asketismu budeš provolávat cosi o marnosti.....


Jiri_Slama
Příspěvky: 26
Registrován: 31 říj 2013 10:27

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od Jiri_Slama »

Znamena to, ze je lepsi si koupit nebo namnozit overenou podnoz? Omlouvam se za tyhle dotazy, chci roubovani zkusit a bude lepsi poridit si nejakou publikaci abych se neptal na takovy bezny veci.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od jarda bon jovi »

 Jak bych to udělal já, bejt mladší a odhodlanej?  sehnaal bych si semínka jaderničky moravské a zasel je na nějaký dobrý místečko.  pak bych jim ufiknul vršek a v místě korunky bych narouboval odrůdu, kterou chceš pěstovat.To bych udělal s první půlkou a druhou půlku bych ufiknul dole a narouboval  svoji odrůdu na spodní část kmene.Tím bys eliminoval nějaký potíže vlivem místa , v kterém to chceš pěstovat ke kmenotvorné odrůdě.Takto můžeš pěstovat drtivou většinu odrůd, pokud budeš chtít dospělý rámec stromu.Já osobně pokládám za užitěčný rámec čtvrtkmene ve full rozměru.  Takže dospělácký rozměr koruny, umístněný blíže k zemi, než li vysokokmen. Takže výška kmene v místě prvních kosterních větví max 80cm, dříve k pupíku. Nebude třeba k česání požárního žebříku, ani vrtulníku s kaskadéry. Nic proti vysokokmenům, jen někdo musí napsat jejich jedinou kladnou vlastnost, kromě rozměru, kdy alejema mohlo projíždět konské spřežení. Nu a pokud máš více placu, sázel bych hned něco, co rodí první, takže rychlici německou z třešní, z jabloní letní průsvitné a něco ranného ze slivoní. Už hotové, hned a odfajfkované,,..


Pokud nemáš tolik placu, šel bych do štíhlého vřetena, nebo něco takového, i nějakej bujnej zákrsek je  dobrej. Žáleží na rozměru tvého záměru a na oumyslech.


Odpovědět