Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Ovocné stromy, staré odrůdy, obnova ovocného sadu
Odpovědět
Jarča Divišová
Příspěvky: 5
Registrován: 01 úno 2016 22:47

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od Jarča Divišová »

Dobrý den,


chtěla jsem se jen zeptat, jestli se vám podařilo nějaké stromky sehnat, případně, jak se stromkům daří?


Plánuju pravokořenné stromky, ale nemám v blízkém okolí nikoho na konzultaci...


děkuji a přeji příjemný den!



Josef Čermák
Příspěvky: 49
Registrován: 17 dub 2013 23:50

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od Josef Čermák »

Ahoj ,prosím Vás ,začněte již pěstovat sami není nic jednodužšího než vypěstovat stromek ze semene.


Semeno dáte do vlhka a písku na 30-120 dnů dle druhu a jakmile začne klíčit vysadíte, pak jen záleží na Vás jak dál.


Zda ho dopěstujete na trvalém stanovišti,nebo v kontejneru.


Ahoj Jožka


Uživatelský avatar
Zuzana Čítková
Příspěvky: 5
Registrován: 05 úno 2011 06:54

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od Zuzana Čítková »


Jarčo, nikde jsem je nesehnala. Udělám to tedy tak, že si koupím stromky s roubem nízko na kmeni a zakopu stromek hlouběji. Podle Jardy Svobody pak stromek pustí kořeny nad roubem a na roub se vykašle :-) Hezký den přeje Zuzana
Jarča Divišová říká:


Dobrý den,


chtěla jsem se jen zeptat, jestli se vám podařilo nějaké stromky sehnat, případně, jak se stromkům daří?


Plánuju pravokořenné stromky, ale nemám v blízkém okolí nikoho na konzultaci...


děkuji a přeji příjemný den!






Jarča Divišová
Příspěvky: 5
Registrován: 01 úno 2016 22:47

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od Jarča Divišová »

...taky mám ten záměr:o) už jste to tedy zkoušela - případně s jakými odrůdami?nebo se chystáte na jaře?:o)


děkuji moc za reakci, v blízkém okolí nemám spojence :o)


Uživatelský avatar
Zuzana Čítková
Příspěvky: 5
Registrován: 05 úno 2011 06:54

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od Zuzana Čítková »

Zkoušela jsem klasicky zpravokořeňovat (zakopáním na šikmo). To se povedlo, ale teď chci, aby byl stromek už větší, prostě to zkusím a uvidím (nebo spíš moje děti) :-)



Jarča Divišová
Příspěvky: 5
Registrován: 01 úno 2016 22:47

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od Jarča Divišová »

super, super :o) a že jsem tak smělá - budete pravokořenit úplně běžné stromky - jabloně, hrušně, třešně?máme velký pozemek, taky bych na jaře ráda začala - objednala bych třeba ze stareodrudy.org, ráda bych třeba Matčino, Solanku,...zakopání našikmo mi přijde lepší, že člověk opravdu vidí, že se to podařilo, s tím zakopáním hluboko - jak budete vědět, že pustil kořeny své a původní roub odumřel?děkuju mooooooc :o)


Jarča Divišová
Příspěvky: 5
Registrován: 01 úno 2016 22:47

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od Jarča Divišová »

...do mailu mi přišlo upozornění, že mám na tomto webu novou odpověď - bohužel ODPOVĚĎ na mou otázku nevidím :o(


Josef Čermák
Příspěvky: 49
Registrován: 17 dub 2013 23:50

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od Josef Čermák »

Ahoj to budeš přesně vědět,když si nastuduješ učebnici školkařství a všechny tvoje pokusy se stanou postupy.


Ahoj Jožka

Jarča Divišová říká:


super, super :o) a že jsem tak smělá - budete pravokořenit úplně běžné stromky - jabloně, hrušně, třešně?máme velký pozemek, taky bych na jaře ráda začala - objednala bych třeba ze stareodrudy.org, ráda bych třeba Matčino, Solanku,...zakopání našikmo mi přijde lepší, že člověk opravdu vidí, že se to podařilo, s tím zakopáním hluboko - jak budete vědět, že pustil kořeny své a původní roub odumřel?děkuju mooooooc :o)





Jarča Divišová
Příspěvky: 5
Registrován: 01 úno 2016 22:47

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od Jarča Divišová »

...nene, mě takové nevyžádané rady/moudra/řeči nerozlobí - upřímně mě Váš názor vůbec nezajímá a to nemyslím


nikterak zle :o) ať se Vám daří a přeji hezký den...


Jitka MX01
Příspěvky: 134
Registrován: 07 lis 2013 20:20

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od Jitka MX01 »

Ahoj,


úplně jednoduše ke zpravokořeněným stromkům přijdete následovně:


Je to zdarma, ale MUSÍ SE NĚCO UDÉLAT - RUKAMA a HLAVOU


1.v zimě při pojídání jablek syslit pecičky


2. koncem února nahusto vysít do řádku kdekoliv - označit ho, aby se to neposekalo


3. vyrostou semenáče a nechám je být, ať si dělají co chtějí, asi 3 roky


4. po střihu roubovaných jabloní koncem února/začátkem března si ponechat čerstvé odstřižené výhony - rouby (zabalit do vlhké vyprané utěrky a odnést k semenáčům)


5. Jednoduchým šikmým řezem upravit semenáč a roub, zamáznout voskem, zatočit lýkem, zapíchnot tyčku a naroubovyný stromek k ní připevnit pod a nad roubováním 


6. Další rok na podzim přesadit na požadované místo roubovaným místem pod zem - vzhledem k tomu, že si naroubujete nízko a stromek je malý, je to v poho, stačí díra na 1 rýč



No a máte kvantum zpravokořeněných stromků


Já ani nepopisuji rouby, tyhle stromky sázím po okraji pastviny a lesíků, co bude dobré dostane drátěnku, co ne, dostanou ovce


Tenhle postup má několik výhod:


naučíte se pěstovat semenáče i bez stratifikace, o tu se postará únorovo/březnové počasí


pořídíte si pár roubovaných stromů - aby bylo kde brát rouby ( no a taky aby bylo odkud sklízet jablka)


naučíte se roubovat


zbytek  nenaroubovaných semenáčů můžete vysazovat na zahradě, věřit v Anastazii a krásné plody



držím palce 


J.


Odpovědět