Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Ovocné stromy, staré odrůdy, obnova ovocného sadu
Odpovědět
Uživatelský avatar
luk
Příspěvky: 19
Registrován: 11 dub 2012 11:46

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od luk »

Dobře. Když tedy bude růst a bude plodit tak nemáme žádný problém,ne? Zbytečně do té přírody taháte vědu. A děláte to tu obtížně vstřebatelný pro obyčejné lidi. Buď řekněte jasně, že zpravokořeňování nefunguje, nebo že funguje. Nemůžete to tady přece poplivat jen proto,že nemáte 70ti letej nádhernej pravokořenej strom na Vaší zahradě. Je to tak?

QNX říká:


Lukáš Ostřížek: a čeho je to důkaz? Nikdo tady netvrdil, že pravokořenný strom nebude růst, ani tady nikdo netvrdil, že nebude plodit. Jenom je celá řada důvodů proč stromy roubovat a je celá řada důvodů proč stromy prořezávat. Naopak je jen velice málo důvodů, proč stromy zpravokořeňovat.


Zuzana Čítková: a k čemu jsou ty semenáčky ořešáku dobré? Také nechápu, proč tak usilovně pátráš po prodejci pravokořenných stromků, když si je můžeš snadno zpravokořeňovat sama. Nic složitého to není.





Uživatelský avatar
Zuzana Čítková
Příspěvky: 5
Registrován: 05 úno 2011 06:54

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od Zuzana Čítková »

QNX: Nic ve zlém, ale na otázku se neodpovídá otázkou ;-) Mám pro vše své důvody, které ovšem nemám potřebu rozepisovat. Vím, že by to byla debata jeden o koze a druhý o voze. Zpravokořeňovat samozřejmě umím a již několik let s úspěchem praktikuji. Jde mi o obohacení o další zajímavé odrůdy (předpokládám, že lidé kteří zpravokořeňují, vybírají spíše starší a rezistentní odrůdy). Přeji všem hodně zdaru s přirozeným pěstováním!  A díky všem za případné tipy!


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od jarda bon jovi »

Možná už jsem to psal, ale pravokořené stromy jsou mýtus, který není ničím podložený. pouze domněnky pár nadšenců naznačují, že se o cosi jedná.


Studuju historii selského stavu a posledních 150 let mám dobře zmáklých. Po pravokořenných stromech ani hlesu.


A zde bych použil selského rozumu. Pokud nebyly, nikdo je nechtěl a dobře věděl proč. Byly by desetinásobně drahé s naprosto nedefinovatelným výslekem. Dokonce ani v dnešní době, informacema napěchované nikdo nezakládá pravokořenné sady. A protože jsem v hledání slušných škokařů důsledně projel celou republiku, tak můžu zodpovědně prohlásit, že pravokořenné stromy se nedělají na prodej.  V Holovousích tvrdí, že k tomu je 10 dobrých důvodů, úproč nepoužívat zpravokořenování a jeden pro. Dlouhověkost je ten důvod pro. Těch 10 proti nebudu psát, anžto bych byl za blba, myslím, že vše už bylo řečeno. Nehledejte v historii pravokořené ovocnictví, není tam.Leda v ranném středověku. Již po husitech se štěpovalo. Krom odkopků durančat a švestky domácí. Tam je však potíž s virozností...


Broskvový semenáč opravdu jde, ze semínka, dokonce jdou i jabloně zakopáním stromků, ale nikdo mi zatím nenaznačil, jaké to má výhody. Proč to ti naši hloupí předkové nedělali mi je záhadou.....


 


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od Martin Gross »

Čas.  To bych viděl, jako zásadní důvod pro roubování kdykoliv v historii. Spousta práce se zakopáváním stromu a nebo menší výtěžnost rostlin při jiných praktikách  (v případě matečnic - dnes se používají - počítám - pro vegetativní množení zakrsajících a jiných specifických podnoží) V historii lidé často vážili dělat práci navíc. A podle mě, možná bylo i méně zajíců. 


Pro sadaře bylo snadnější využít už narostlého kmínku pláňky a ten pak třeba ještě protáhnout o naroubovanou odrůdu. Dříve se pod stromy páslo a pěstovalo. Proto byly vysokokmeny - aby je kravky keokusovaly. Aby se pod stromy dalo chodit atd.... Kotlovité koruny se dělaly kvůli sklizni, kvůli zrání a podobně.


Osobně jsem blahořečil svým zpravokořeňovacím pokusům, když mi do oplocené zahrady stejně vlezl přes závěj zajíc a okousal panenskou jabloň až na cca 5cm nad zem. Mít ji na podnoži, tak bych dnes asi jen vzpomínal..... Kupuju špičáky (cena) a pokud jsou roubované do 50cm výšky od kořene, jde roubování pod zem. Jednoznačně nejbezpečnější. Stalo se mi, že kam senedostal zajíc, tam do cca 30cm v poklidu vyšplhal hraboš, nebo norník (jsem u lesa) a okousal kůru i pod králičím pletivem. Pro mě je zpravokořeňování úžasná věc. Výhody roubování chápu. Například u starých odrůd révy a u odrůd v extrémních podmínkách není co řešit. I tak ale zkouším zpravokořenit třešeň kordia, nebo i broskev roubovanou na myrobalámu. Semenáčů sázím, kolik mi čas dovolí. Krom možné pozdější selekce na jedlé kousky, počítám s větším opylením ušlechtilých stromů, menším okusem od zajíců a spol, a krom toho i s tím, že jednou třeba bude krásné jabloňové dřevo.....


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od QNX »

Lukáš Ostřížek: otázka je jak bude růst a jak bude plodit :-) Ale pokud jde někomu pouze o ideologii  a ne o produkci, tak je to opravdu úplně jedno a není co řešit. Ten požadavek "Buď řekněte jasně, že zpravokořeňování nefunguje, nebo že funguje." považuji za naprosto nesmyslný. Tak jednoduché to není.  K nepoužitelnosti zjednodušené odpovědi já nedávám. Nauč se číst, já zpravokořeňování nepoplivávám, mám pouze realistický přístup. Několikrát jsem zde psal, že si některé stromy zpravokořeňuju a na vlastní pozemky je vysazuju ......... to bych asi nedělal, kdybych byl přesvědčený, že to nemá vůbec žádný smysl ........... ale vysazuju i  roubované stromy a dokonce i semenáče. Univerzální řešení jsou většinou špatná řešení. Přičti si co se tady už napsalo, třeba ti to pomůže pochopit.


jarda bon jovi: hele, to máš marný. Jenom ti napíšou, že na ty stromky pliveš :-)



Uživatelský avatar
luk
Příspěvky: 19
Registrován: 11 dub 2012 11:46

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od luk »

Zpravokořeňovat, roubovat a dělat semenáče. Tak nějak to vidím i já. A čas ukáže. Díky.

QNX říká:


Lukáš Ostřížek: otázka je jak bude růst a jak bude plodit :-) Ale pokud jde někomu pouze o ideologii  a ne o produkci, tak je to opravdu úplně jedno a není co řešit. Ten požadavek "Buď řekněte jasně, že zpravokořeňování nefunguje, nebo že funguje." považuji za naprosto nesmyslný. Tak jednoduché to není.  K nepoužitelnosti zjednodušené odpovědi já nedávám. Nauč se číst, já zpravokořeňování nepoplivávám, mám pouze realistický přístup. Několikrát jsem zde psal, že si některé stromy zpravokořeňuju a na vlastní pozemky je vysazuju ......... to bych asi nedělal, kdybych byl přesvědčený, že to nemá vůbec žádný smysl ........... ale vysazuju i  roubované stromy a dokonce i semenáče. Univerzální řešení jsou většinou špatná řešení. Přičti si co se tady už napsalo, třeba ti to pomůže pochopit.


jarda bon jovi: hele, to máš marný. Jenom ti napíšou, že na ty stromky pliveš :-)






jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od jarda bon jovi »

To všechno jo, ale prosím vás, napište mi někdo důvody, proč zpravokoreňovat. To mne zajímá. Já nemám nic proti ničemu, pokud je někde racionální důvod. Nebo i klidně neracionální..... Sám jich mám kopce. Vrhnul bych se i na  to zpravokořenování. Jak ale může pravokořený kořenový systém respektovat specifické podmínky konkrétního místa, neb kmený tvar..... to nechápu 


Pokud se vám líbí veliké starodávné stromy, pak jsou tu duby, buky, sekvoje. Pokud chcete palivové dříví, bříza vás uspokojí dokonale,a je krásná.


Ostatně, nemáte někdo sekvoji??? Roste rychle ?Nevíte, kde seženu sazenice agátů?



 Lukáš Ostřížek říká:


Zpravokořeňovat, roubovat a dělat semenáče. Tak nějak to vidím i já. A čas ukáže. Díky.

QNX říká:


Lukáš Ostřížek: otázka je jak bude růst a jak bude plodit :-) Ale pokud jde někomu pouze o ideologii  a ne o produkci, tak je to opravdu úplně jedno a není co řešit. Ten požadavek "Buď řekněte jasně, že zpravokořeňování nefunguje, nebo že funguje." považuji za naprosto nesmyslný. Tak jednoduché to není.  K nepoužitelnosti zjednodušené odpovědi já nedávám. Nauč se číst, já zpravokořeňování nepoplivávám, mám pouze realistický přístup. Několikrát jsem zde psal, že si některé stromy zpravokořeňuju a na vlastní pozemky je vysazuju ......... to bych asi nedělal, kdybych byl přesvědčený, že to nemá vůbec žádný smysl ........... ale vysazuju i  roubované stromy a dokonce i semenáče. Univerzální řešení jsou většinou špatná řešení. Přičti si co se tady už napsalo, třeba ti to pomůže pochopit.


jarda bon jovi: hele, to máš marný. Jenom ti napíšou, že na ty stromky pliveš :-)









Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od Martin Gross »

J.B.J.  Akáty kolem Prahy a možná nebude nikdo proti, někde si je vyrejpnout. Sekvoje nabízel Starkl, semena má bambusarium. Mooooc chutnají srnkám, srnci si o ně přímo vášnivě drbou paroží. T.z.n. ostnáč a beton. mísně přizpůsobený pravokořenný? Stejně, jako jiné podnože odjinud. Tu a tam najdu v okolí nějakou těžko popsatelnou odrůdu, ale většina je totéž, co roste po celé ČR. Místu přizpůsobený kořenový systém najdeš nejlíp mezi semenáči. A podle mě je opovrhování genetickou variabilitou šmahem přeroubovávat cokoliv, co roste ze semene. A nejen ořešáky a jabloně. Viděl jsem mraky volně vyrostlých třešní, s moc příjemnými plody. Pokud hodláš produkovat na kšeft, na 20, 50ha, pak je asi mimo mísu, řešit zpravokořeňování. Něco prostě poroste , něco víc, něco míň, něco se nahradí novým stromkem. Pokud neoplotíš proti srnci a zajíci, pak polokmen, nebo vysokokmen. Jinak na oplocení proděláš kalhoty.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od QNX »

J.B.J: Já žádné pádné argumenty pro zpravokořeňování neznám. Mám to pouze jako experiment a ukázku. Nic moc od toho nečekám. Chtěl jsem si vyzkoušet různé metody zpravokořeňování, přípravu speciálního stimulátoru pro zpravokořeňování, zásahy ovlivňující charakter vzniklého kořenového systému, vytvoření matečnice pro vegetativní množení jabloní .......... jak rychle to poroste, jak brzo to začne plodit, jak moc to naroste atd. Je to zajímavé téma na hraní pro toho kdo má dost času a hodně prostoru ....... ale lidem do zahrádek to raději nedoporučuju.


Akáty si pěstuju ze semínek.


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od Petra Stejskalová »

JBJ: Jestli chcete akátová semínka, můžu Vám je časem (když nezapomenu :-) ) poslat poštou.


Odpovědět