Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Ovocné stromy, staré odrůdy, obnova ovocného sadu
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od Petra Stejskalová »

QNX: Dobrá... Stáhnu sem foto vršku toho koštěte, a když budete tak hodný (hodní) a mrknete na potenciální místo odběru, budu ráda... Jdu pro fotoaparát :-) 


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od Petra Stejskalová »


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od QNX »

Petra Stejskalová: nějakou tu mladší rovnou větvičku z horní části koštěte. U starých stromů je s odběrem dobrého roubu docela problém, ale když není nic lepšího, tak bych to prostě vyzkoušel. Třeba i teď. Několik let jsem jezdil kolem jabloně s jablky naprosto úžasné chuti (netuším co to bylo) a vždycky jsem si říkal "musím vzít rouby" ......samozřejmě jsem je nevzal. Pak jsem jel jednou okolo (ještě trochu později než teď) a jabloň tam ležela pokácená ........tak jsem z toho roští pár klacků nevalné kvality a navíc v už v pozdní dobu vytáhl a doma jsem to narouboval na první jaderničku v houštině co mi přišla pod ruku, protože jsem neměl žádné podnože. Chytlo se pár roubů (asi tak 7 z 10) o rok později jsem z toho vzal další rouby a přerouboval je na podnože .... a tu jabloň jsem zachránil.


Za pokus to stojí ............ další možnost je tu odrůdu koupit už hotovou/naroubovanou, to by bylo bez práce.


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od Petra Stejskalová »

QNX: Díky :-) Dám koštěti ještě šanci. A příští rok vezmu či lépe nechám vzít rouby. To Pottovo asi příliš k mání není. 


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Ještě bych k tomu starému "poťáku" ráda poznamenala tohle - i když to se zdejším tématem pravokořennosti ovocných stromů příliš nesouvisí -, totiž že na zahradě chci 1. obnovit některé osvědčené staré odrůdy, jimž se u nás padesát, osmdesát či více let dařilo a chutnají nám, 2. doplnit řekněme "alternativní" zdroje ovoce (aronie, možná muchovník, jinde zmíněný dřín apod., ne však muďoul a spol. :-) ) a 3. vyzkoušet něco nového (možná kordon ze vhodné současné odrůdy/odrůd jabloně), a to vše v množství zahradě přiměřeném a v takové formě, aby stromy byly ošetřovatelné, skliditelné, abych se dožila úrody a moje děti jednou nějakého užitku.  Tím chci říct, že v zahradě před domem, která je spíš pro lidi, dávám důraz - ať ideologie hlásá, co chce - na praktičnost a užitkovost (roubovance), kdežto v zahradě za domem, která je spíš pro volně žijící živočichy, bych naopak byla ráda, kdyby příroda předvedla, co umí ještě jiného kromě javorového houští (tedy semenáčky, ale nejen) :-) 


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od QNX »

Andrey92: to samozřejmě jde. Naopak zpravokořeňování je asi opravdu u starých stromů (ve smyslu stáří odrůdy, ne ve smyslu konkrétního jedince) obtížnější než u odrůd mladých...........ale jde to.

Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od Martin Gross »

Omlouvám se. Beru zpět. Roubování není moje parketa. Študoval jsem nedávno množení mnoha různých dřevin - vegetativní i generativní. Je možné - nyní asi téměř jisté, že jsem to spletl s některou z jiných skupin dřevin. Asi mi to utkvělo díky borovicím. K roubování, se už vyjadřovat nebudu.


Uživatelský avatar
Zuzana Čítková
Příspěvky: 5
Registrován: 05 úno 2011 06:54

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od Zuzana Čítková »

Všem velice děkuji za plodné reakce. Takovou diskuzi jsem rozhodně rozpoutat nechtěla. Zpět k mému dotazu: Ahoj, neznáte někoho, kdo by prodal/směnil pravokořenné sazenice ovocných stromů? Ideálně ze Středních Čech. Díky! Zuzana 




PS: Pokud někdo psal, kde se dají sehnat, tak jsem to bohužel v té změti přehlédla


PPS: Semenáčky ořechu královského už jsem sehnala ;-)


Uživatelský avatar
luk
Příspěvky: 19
Registrován: 11 dub 2012 11:46

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od luk »

Zdravím, v knížce Ekozahrady od Jaroslava Svobody jsou fotky jeho zpravokořeněných plodících jabloní. Odrůdy Rosana a Prima. Také jsou tam fotky krásné meruňky z pecky a také broskvový semenáč. Beru to jako důkaz, že to jde. 

jarda bon jovi říká:


Na semenáčky ořešáků zapomeň. Katastroálná čekací doba na plody s nejistým výsledkem. Můj soused čekal 25 let a plodily mu kamenáče s mrnavými jadérky....


Nikdo pravokořenné stromy neprodukuje na prodej, protože by mu to nikdy ukzuz neschválil a navíc by to bylo drahé jako čokoláda skrze šílenou pracnost.Leda švesku domácí, kterou ničí šarka a  nebo durancie, jistě myrobalán.


Neber prosím vážně báchorky o zázračnch pravokořených stromech.... navíc podnoží můžeš eliminovat nějaké chyby v terénu, nebo tak něco. Třebas na vlhkém místě můžeš pěstovat  slivoně na žilience, páč má mělké kořeny, nebo menší habitus jabloně na menší zahrádku. Pravokořenné stromy se posledních 500 let nepoužívají, zřejmě se ví proč. Budeš li chtít, vysvětlím ti, jak lehce zpravokořenit  jakoukoli odrůdu stromů.


Když se někoho zeptám, proč pravokořené, tak sám neví. Kdybych já chtěl nějakkou alternativu, tak jablka na semenáči jaderničky, hrušky na pláněti, kadlátky na myrobalánu, když není mělko voda, a zbytek by se viděl. Kdybych měl zpravokořenovat, muselo by mi být méně než 25 let, abych z btoho něco viděl.


U pravokořených stromů je totiž nástup do plodnosti dosti dlouhý.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pravokořenné stromky - kde sehnat?

Příspěvek od QNX »

Lukáš Ostřížek: a čeho je to důkaz? Nikdo tady netvrdil, že pravokořenný strom nebude růst, ani tady nikdo netvrdil, že nebude plodit. Jenom je celá řada důvodů proč stromy roubovat a je celá řada důvodů proč stromy prořezávat. Naopak je jen velice málo důvodů, proč stromy zpravokořeňovat.


Zuzana Čítková: a k čemu jsou ty semenáčky ořešáku dobré? Také nechápu, proč tak usilovně pátráš po prodejci pravokořenných stromků, když si je můžeš snadno zpravokořeňovat sama. Nic složitého to není.


Odpovědět