Muďoul trojlaločný

Ovocné stromy, staré odrůdy, obnova ovocného sadu
Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Muďoul trojlaločný

Příspěvek od Martin Gross »

Na stránkách paw paw píšou o tom, že to není samosprašné. Dle literatury u nás kvete OK. Problém bude ve včasném dozrání. Takže k výběrové odrůdě by mohl stačit semenáč s nejistým dozráním. Generativním množením by se dalo po čase vyselektovat populace s dostatečnou adaptací na naše zimy a jara. Jako třeba u vlašáků a některých fíků. Vím o keřích fíkovníku u paty domu (hospody) u České Skalice. Rostou tam X let (cca 20) a plodí. Vlašské ořechy také pochází z jižnějších poloh. Obtížnou skladovatelnost bych taky neodsuzoval tak moc šmahem. Co třeba naše třešně? Skladovatelnost mizivá a přesto se pěstují mnoho generací. Ještě jsem muďoul neochutnal. A v ČR bude takových šťastlivců asi poskrovnu. Tak nemůžu posoudit, jestli je ten povyk jen reklama. Osobně se na ně těším a doufám, že je někdy (ještě za svého života) ochutnám. Podle mě bude brzy jakékoliv zpestření mezi sortimentem tuzemského ovoce dost vítanou záležitostí. Enewrgie jdou nahoru. A světe div se, už je to znát. Vejce za 10kč..... Na vesnici to bylo vždycky jídlo +/- zadarmo. Jen něco na přilepšenou (většinou zbytky od stolu) a něco na zimu. Osobně jsem velký zastánce, dotáhnout na území ČR co nejvíce produktivních rostlin. Budou potřeba.


Stepan L.
Příspěvky: 44
Registrován: 13 úno 2013 08:18

Re: Muďoul trojlaločný

Příspěvek od Stepan L. »

Asimina je velmi perspektivni druh ovoce. Mam zkusebne zasazeno 10 stromku, tak uvidime. Mrazuvzdornost je srovnatelna s klasickym ovocem, takze by mela jit skoro vsude v CR narozdil od jinych exotickych druhu ovoce.



Mandlon roste bez problemu na jihu Moravy, u Hustopeci jsou dokonce velke mandlonove sady s asi 60 let starymi stromy. V mene priznvych lokalitach ale pouze na chranenem miste.



Fikovnik ma tu vyhodu, ze nektere odrudy plodi i na jednoletem dreve, takze nevadi, ze omrzne. Dulezite je poradne ochranit koreny senem, slamou nebo listim... Jinak je to skutecne plevel a roste bez jakekoliv zalivky nebo hnojeni, jedinym problemem je vymrzani. Hodne zalezi na poloze. Nekde vymrzne kazdorocne, nekde ve vetsine let jen omrznou konce letorostu. Hodne zalezi i na odrude. Vyplati se narizkovat u nas jiz rostouci a plodici rostliny, pripadne z jinych stredoevropskych zemi. Kdyby nekdo mel zajem, mam par zajimavych namnozeno a rad za neco vymenim.



Tomely planuju vysadit letos (asi 30 odrud) a necham nase klima, aby je vyselektovalo. Zdroj mam z Bulharska, 5 euro za prostokorenny stromek coz je min nez kolik u nas ve skolkach stoji jablon.



Klasicke kiwi jen v nejteplejsich lokalitach, ale tzv minikiwi (arguta, kolomikta) se da pestovat pouze vsude.



Tyhle "exoticke" rostliny jsou u nas dost predrazene, ale daji se sehnat mnohem levneji. Chce to jen trochu hledat.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Muďoul trojlaločný

Příspěvek od QNX »

Stepan L: Budeš ještě dovážet nějaké tomely z Bulharska? Bylo by možné se případně přidat s objednávkou? Případně i nějaké další zajímavé druhy? Dělám teď na projektu cca 0,5ha jedlého lesa pro zákazníka z jedné z nejteplejších poloh v ČR a tak bych mu tam rád vysadil i něco co si doma v drsných podmínkách dovolit nemůžu.


Stepan L.
Příspěvky: 44
Registrován: 13 úno 2013 08:18

Re: Muďoul trojlaločný

Příspěvek od Stepan L. »

Ahoj,



Pridej si me do pratel, at ti muzu poslat zpravou seznam odrud a email na Bulhara. Sem to davat nebudu, at mu pak nechodi zbytecne spam. Ja uz sice objednavat letos nebudu, ale postovne vychazi zhruba na 20 euro na kazdych cca 15 stromku, coz je celkem prijatelne. On se zabyva jujubami, tomely (kaki i virginiana), morusemi, driny a pekany.  Ceny jsou luxusni a znamym co objednavali loni a predloni prisly velmi pekne vypestky, ktere se bez problemu ujaly.



Ale samozrejme ber to tak, ze kaki je sazka do loterie a zakaznik by mel byt seznamen s tim, ze to muze a nemusi vyjit... Vybiral bych odolnejsi odrudy kaki, ale spis krizence nebo virginiany.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Muďoul trojlaločný

Příspěvek od QNX »

Stepan L. Jasné. Vzhledem k tomu, že se svoje zákazníky snažím připravovat raději na ty horší scénáře, tak vědí co je může čekat :-) Vyberu odolnější odrůdy a pokud ani ty nepůjdou v našich nejtepleších oblastech, tak už nad choulostivkama zlámu hůl. V jaké řeči se dá s tím prodejcem komunikovat?


Jaromír Bulíř
Příspěvky: 4
Registrován: 28 pro 2013 02:32

Re: Muďoul trojlaločný

Příspěvek od Jaromír Bulíř »

  No tak ten pán na slovenským webu co uvádíte,ví o tom velký kulový,má akorát velkou hu...   ústa.Pěstuji citrusy víc jak 25 let a když se taková novinka objeví,právě mezi citrusáři se o ní ví velmi brzo.Já měl ,,muďoula" doma dřív než on začal uvažovat na čem zbohatne.Až budete na výstavě v Litoměřicích tak tam postává a rozsáhle vypráví co on toho narouboval a tak.Všichni citrusáři znají z italských školek tu jejich zeminu-zašedlá a když ji zaléváte úplně ztvrdne,divím se že jim to v tom roste,ale roste.Tak podle tohoto vím,že si vše vozí z Itálie a nenarouboval možná ani ,,švestku".A vrchol byl,že tu šílenou hlínu jejíž původ je sopečný,u nás se nevyskytuje lidem nabízel jako výbornou zeminu od nich ,,zo slovača".Nejdřív jsem se usmíval,ale když jsem viděl, jak někomu, kdo chtěl novinku vnucoval vlastně nejhorší kus co tam měl,aby mu zůstaly ty nejlepší neudržel jsem se.Raději se obraťte poblíž Prahy,tam pánové vlastně jeden nabízí to samé zboží,ale vozí od jinud a za ty peníze dostanete přiměřené zboží.Najdete je na webu reklamu jim dělat nebudu.Ať Vám to roste,muďoula se nebojte,roste mi v 500 m.n.n. je opravdu problém s opylováním,ale co by člověk pro přírodu neudělal,že.J.B.


Jaromír Bulíř
Příspěvky: 4
Registrován: 28 pro 2013 02:32

Re: Muďoul trojlaločný

Příspěvek od Jaromír Bulíř »



QNX říká:


Stepan L. Jasné. Vzhledem k tomu, že se svoje zákazníky snažím připravovat raději na ty horší scénáře, tak vědí co je může čekat :-) Vyberu odolnější odrůdy a pokud ani ty nepůjdou v našich nejtepleších oblastech, tak už nad choulostivkama zlámu hůl. V jaké řeči se dá s tím prodejcem komunikovat?





Jaromír Bulíř
Příspěvky: 4
Registrován: 28 pro 2013 02:32

Re: Muďoul trojlaločný

Příspěvek od Jaromír Bulíř »



Jaromír Bulíř říká:Zdravím , já vím , že už je to delší dobu co tato diskuze proběhla ,ale mám na Vás dotaz , dostal jste odkaz na toho Bulhara co prodává ,,tomely" ?Pokud ano a objednal jste si mohl by jste mi též dát kontakt , chtěl bych tomely zkusit u mě na zahradě.Děkuji Bulíř J. (bulir.j@seznam.cz)




QNX říká:


Stepan L. Jasné. Vzhledem k tomu, že se svoje zákazníky snažím připravovat raději na ty horší scénáře, tak vědí co je může čekat :-) Vyberu odolnější odrůdy a pokud ani ty nepůjdou v našich nejtepleších oblastech, tak už nad choulostivkama zlámu hůl. V jaké řeči se dá s tím prodejcem komunikovat?







Mike Dundee
Příspěvky: 53
Registrován: 15 črc 2016 07:33

Re: Muďoul trojlaločný

Příspěvek od Mike Dundee »

Před 2 lety jsem kupoval 2 tomely u pana Leisse (dej si do googlu Subtropické rostliny - Leiss - objednávka mailem a zaslání poštou - paráda, takže žádný Bulhar netřeba... ;-). V našich podmínkách je potřeba nějakou hodně mrazuodolnou a dříve dozrávající odrůdu. Po zkušenostech z různých našich i zahraničních fór jsem si vybral Nikita's Gift (Nikitskaja bordovaja) a Gora Goverla, které by měly snášet mráz  -20° až -24° C (podle různých zdrojů). Obě pan Leiss měl - rostlinky byly jednoroční a bylo mi doporučeno je první 2 zimy přezimovat v chladném sklepě. Zatím je mám ve velkém květináči. Loni mi Gora Goverla dokonce zaplodila jedním velice chutným tomelem. Do volné půdy je dám letos na jaře, tak doufám že další zimu ustojí...




Jaromír Bulíř říká:




Jaromír Bulíř říká:Zdravím , já vím , že už je to delší dobu co tato diskuze proběhla ,ale mám na Vás dotaz , dostal jste odkaz na toho Bulhara co prodává ,,tomely" ?Pokud ano a objednal jste si mohl by jste mi též dát kontakt , chtěl bych tomely zkusit u mě na zahradě.Děkuji Bulíř J. (bulir.j@seznam.cz)





Jaromír Bulíř
Příspěvky: 4
Registrován: 28 pro 2013 02:32

Re: Muďoul trojlaločný

Příspěvek od Jaromír Bulíř »

Dobrý den , děkuji moc za odpověď.Tomel mám už 28 let , ale jen v nádobě , roub neurčitého původu , ale každá rok mi plodí zhruba kýbl pěkných plodů , je v nádobě , teď už 90 litrů , kulatý kalfas a na léto květináč , prýt aby se neohříval , vděčná rostlina.Proto že mám i asiminy , chtěl jsem zkusit nějaký tomel , děkuji i za typ na odrůdu , firmu Leiss samozřejmě znám.Hodně pěstitelských úspěchů.Bulíř J.Moje zahrada , je přesně 500 m.n.m.Liberec.

Mike Dundee říká:


Před 2 lety jsem kupoval 2 tomely u pana Leisse (dej si do googlu Subtropické rostliny - Leiss - objednávka mailem a zaslání poštou - paráda, takže žádný Bulhar netřeba... ;-). V našich podmínkách je potřeba nějakou hodně mrazuodolnou a dříve dozrávající odrůdu. Po zkušenostech z různých našich i zahraničních fór jsem si vybral Nikita's Gift (Nikitskaja bordovaja) a Gora Goverla, které by měly snášet mráz  -20° až -24° C (podle různých zdrojů). Obě pan Leiss měl - rostlinky byly jednoroční a bylo mi doporučeno je první 2 zimy přezimovat v chladném sklepě. Zatím je mám ve velkém květináči. Loni mi Gora Goverla dokonce zaplodila jedním velice chutným tomelem. Do volné půdy je dám letos na jaře, tak doufám že další zimu ustojí...




Jaromír Bulíř říká:




Jaromír Bulíř říká:Zdravím , já vím , že už je to delší dobu co tato diskuze proběhla ,ale mám na Vás dotaz , dostal jste odkaz na toho Bulhara co prodává ,,tomely" ?Pokud ano a objednal jste si mohl by jste mi též dát kontakt , chtěl bych tomely zkusit u mě na zahradě.Děkuji Bulíř J. (bulir.j@seznam.cz)








Odpovědět