Dřín obecný

Ovocné stromy, staré odrůdy, obnova ovocného sadu
Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Dřín obecný

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Plánuji letos výrazně rozšířit rozmanitost keřů na naší zahradě a teď jsem narazila na dřín. Zdá se, že by mohl splňovat dvě - pro mě podstatná - kritéria: vydrží sucho a je medonosný.


Můžete se někdo podělit o konkrétní zkušenosti s dřínem?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Dřín obecný

Příspěvek od QNX »

Petra Stejskalová: Dřín určitě doporučuju. Existují i vyšlechtěné velkoplodé dříny, ale jejich cena je i 400-600kč za kus. Někdy v letošním roce bych chtěl udělat nákup velkoplodých dřínů ve větším, abych se dostal na lepší ceny. Pokud to nespěchá, tak se můžeme dohodnout a nákup spojit. Nebyl by problém to pak dovézt na permakulturní setkání 3P do Prahy.


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Dřín obecný

Příspěvek od Petra Stejskalová »

QNX: Díky za milou nabídku :-) Na naší zahradě nic nespěchá, času je hromada, dřív než na podzim stejně nic sázet nebudu. Zatím maluju plán a trochu přitom trnu, abych za pár let neměla ze zahrady jednu velkou džungli... To už jsem zažila a víckrát ne :-)


Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Dřín obecný

Příspěvek od Marek Parek »

Petra Stejskalová: Má tvrdé dřevo a roste tudíž velmi pomalu. Na JZ svazích Pálavy jsou ho celé přirozené porosty. Vápencové propustné podloží mu zřejmě vyhovuje ale poroste asi všude (kromě mokřadů nebo písku). Semáčky snáší zastínění (lesní dřevina). Pokud máš zahradu menší doporučuji pořídít nějaky z kultivarů (Jantar, Děvín ...) Semenáčky plodí až tak 8 roce, roubované kultivary 2. max 3. rok. Nevyžaduje žádné ošetřování, dřeviny jsou to velmi otužilé.


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Dřín obecný

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Marek Parek: Podívala jsem se na fotografie Pálavy, velmi poučné, díky za tip. Pokud vydrží sucho a navíc zastínění vyššími stromy, pak je dřín jasně můj stromokeř! Že roste pomalu, s tím počítám, ostatně u nás by pomalu rostl i ten "zázračně" rychlerostoucí jilm sibiřský :-) Předpokládám, že plody dřínky nalákají ptactvo na stravu a habitus toho stromokeře zase na bydlení. Semenáčky se asi budou chovat spíš jako keř a roubovance spíš jako strom?


Jakub Kratochvíl
Příspěvky: 10
Registrován: 18 dub 2010 22:20

Re: Dřín obecný

Příspěvek od Jakub Kratochvíl »

tak pokud bych chtěl z dřínu sklízet, dopřál bych mu určitě dost světla. Co se týče medonosnosti - spíše je to časný zdroj pylu pro včelky, společně s jívou, lískou a olší...


Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Dřín obecný

Příspěvek od Marek Parek »

S tim světlem, ano, v dospělosti preferuje dostatek slunce a tepla, ale muzeme jej zasadit co by 2 leteho prcka do stinu jineho stromu, ktery v budoucnu bud planujeme odstranit popr. se drinek v dospelosti za svetlem vytahne. Dorusta vysky 2-6 metru dle podminek.


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Dřín obecný

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Marek Parek: A co třeba dřínový plot? To by šlo? Nevadilo by dřínu občasné zkracování výšky?


Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Dřín obecný

Příspěvek od Marek Parek »

Petra Stejskalová do strihaneho ziveho plotu bych ho asi nedaval pac roste docela pomalu a zda se mi ze neni moc huste vetveny. Jak dobre obrazi po rezu mi neni znamo ale jeho blizka pribuzna svida krvava to zvlada velmi dobre :) Do pestre zastoupenych nestrihanych zivych plotu bych jej dal .. spolu s kalinou tusalaj, hlohem, lipou atd ..


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Dřín obecný

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Dobře, a co tedy ta svída krvavá, co ta říká na mimořádně suché, lehce zastíněné a velmi svažité stanoviště?


Odpovědět