Pomologie

Ovocné stromy, staré odrůdy, obnova ovocného sadu
Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Pomologie

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Rozhlížela jsem se po netu po příručce pomologie, která by mi pomohla uspořádat to málo kusých informací, co mám o ovocných stromech, a našla jsem tento úžasný odkaz se soupisem starých odrůd. Je to sice v němčině, ale už jen ty obrázky!


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Pomologie

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Pro přehlednost sem dávám odkaz na seznam starých odrůd Ing. Bočka.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Pomologie

Příspěvek od jarda bon jovi »

No, to už je lepší, já u těch  hertzliche wilkomeňáků nenašel z desíti víc než dvě odrůdy, boček je skvělej a dostačující.


Mají to němčouři udělané po svém, nic proti. Rubín jsem tam nenašel, což je univerzálně nejchutnější jabko širokodaleko. Jaderničku moravskou taky ne,přitom se dá její sladký mošt použít jako cukrová voda při zavařování......Koženou renetu jsem tam taky nenašel.......
 


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Pomologie

Příspěvek od Petra Stejskalová »

JBJ: Sladký mošt použít jako cukrová voda při zavařování, to jsem nikdy neslyšela. Jak zní recept?


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Pomologie

Příspěvek od jarda bon jovi »


Moštem z jaderniček se zalévaly kompoty hrušek, jablek, jeřábů, bezů, dýní..... Komu to bylo  málo, mošt varem zahustil a bylo to jak cecek.Tohle umí ještě jedno jabko, a to je kožená reneta..... Sice obsahuje více kyselin, ale na cukr je kadet.  U ostatních odrůd se musí mnohem více zahuštovat.....Řepný syrup nedělali všude a kupovat cukr, no to snad......


Já to zkoušel u hrušek, jablek, dýní a jeřabin. Teda i u aronií. Pak se vám zdá cukr jako šílená nuda.


Zdroj milotickýhospodář tuším 1922


bobek
Příspěvky: 125
Registrován: 09 bře 2010 09:27

Re: Pomologie

Příspěvek od bobek »

Ten soupis starých odrůd je opravdu pozoruhodný. Je tam samozřejmě i jadernička moravská. Sudeťáci jí říkali Kuhländer Gulderling. Kožená reneta - Französische Renette, je tam pochopitelně také.  Rubín chybí protože to není stará odrůda.



Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Pomologie

Příspěvek od Josua »

Teda dost dobré, to je tedy prioritní odrůda do mojí zahrady díky Jardo.



Zdraví Josua


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Pomologie

Příspěvek od jarda bon jovi »

Pro bobek.... to je pro mne příliž tenkej led, zvláště, když mám doma zbírku pomologií od r 1907 a ty názvy a synonyma lítají, že se v tom těžko vyznat. Takže tvoje tvrzení nemůžu ani vyvrátit, ani potvrdit.


Jen nás může mrzet, že podobnou práci si ti dobře placení výzkumníci ovocnářství nedají u nás. Je to bezva souhrn odrůd,bohužel v praxi těžko použitelný. 


Sám budu jaderničku sázet v 25 kusech, pak baumanovu renetu, sudetskou renetu, koženou renetu, nějaké letní kousky, a rubín.... V novém sadu mám sbírku resistentů, tak se uvidí.
 


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Pomologie

Příspěvek od Petra Stejskalová »

JBJ: Když už probíráme ten německý seznam, nemáte náhodou odrůdu Pottovo jablko? My máme dosud prastarou trosku této odrůdy, vykvete na tom pět květů a z toho jsou dvě jablka tak do praku... Mrzí mě to, protože to bylo velké dobré jablko a velmi plodný strom (nemluvě o tom, že se po něm skvěle lezlo), i když mně osobně chutnal víc Signe Tillisch, moje druhé nejoblíbenější po Matčinu :-).


Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Pomologie

Příspěvek od Marek Parek »

Zde je taky docela slušný seznam :) http://genbank.vurv.cz/genetic/resources/asp2/default_c.htm


a tuhle knihu znate?



Odpovědět