Nákup keřů a stromků

Ovocné stromy, staré odrůdy, obnova ovocného sadu
VeronikaX03
Příspěvky: 2
Registrován: 06 led 2012 11:27

Nákup keřů a stromků

Příspěvek od VeronikaX03 »

Podělte se... kde nakupujete ovocné keře a stromky?


Se kterými ov. školkami jste spokojeni? Co kde mají zajímavého?


Blíží se nám jaro a tedy i jarní sázení... :-)


Díky.


Uživatelský avatar
lukas sejkora
Příspěvky: 50
Registrován: 02 bře 2011 22:05

Re: Nákup keřů a stromků

Příspěvek od lukas sejkora »

stareodrudy.org
prodejstromku.cz
krakonosovozahradnictvi.cz 


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Nákup keřů a stromků

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Přidávám www.arbia.cz :-)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Nákup keřů a stromků

Příspěvek od jarda bon jovi »

Já bych tedy přidal svůj oblíbEný ekoplant ve Slupu, kde jsem vyčenichal ńejkvalitnější matrjál.


Rozhodně praktickou radu. Sázejte stromy na podzim. Dělal jsem pokusy a ten nepodzim sázený stromek ten z jara předežene a vyvíjí se mnohem lépe. Díky bilanci vody nech´ávají profíci bujnější obrost, který jarní stromek nikdy neutáhne, i když jej budete zalévat. Z alévání je navíc kontraproduktivní, páč nutí kořeny táhnout se za vodou nahoru...pokud nebudete mít kapénkovou závlahu.


Jarní stromek ten podzimní nikdy nedožene, ani ve vzrůstu, ani ve výnosech či zdraví.....


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Nákup keřů a stromků

Příspěvek od jarda bon jovi »

Já se na to ptal, proč je podzimní výsadba o tolik úspěšnější a je to dáno tím, že stromek přes zimu nazahálí a buduje vlášečnice, regeneruje peškozené kořeny , tahá vodu a sedá v díře..... Na jaře jest mnohem lépe připraven.


Chtěl jsem zde osvětlit techniku rozmnožování sromků, kterou používal mičurin.... Nějak mi přirostl k srdci....


Rostoucí stromek rozmnožíme tak, že si vyhlédneme větvičku na stromku, jenž nás svými přednostmi zaujal. Na té halouzce odřízneme kroužek kůry asi 2mmširoký. někdy se ani řezat nemusí.na tu halouzku navlékneme rozřízlou gumovou hadičku, tedy podélně rozřízlou .Uděláme do ní otvor a do něj vsadíme kovovou, nebo i umělohmotnou trubičku vzhůru situovanou. vše ovážeme lýkem, dnes i umělým a pomažeme štěpařským voskem. Do trubičkxy lijeme vodu a poskytujeme vláhu kúře. Za pár týdnů se vytvoří kalux a do 7 týdnů kořínky. Pak halouzku ufiknem a máme stromek zcela grátis. máte li kámoše se sadem, jistě vás nechá namnožit  vámi určené množství stromků.


Pokud ten stromek trochu vyroste, další generace množení je rychlejší a snazší.Kniha se jmenuje výsledky šedesátileté práce ovocnáře. vydaná 1946


přirozeně, že se jedná o pravokořený strom se svými specifiky


roroz
Příspěvky: 7
Registrován: 23 úno 2012 18:17

Re: Nákup keřů a stromků

Příspěvek od roroz »

jarda bon jovi: Máš osobní zkušenosti s tou technikou? Jaké je procento úspěšnosti? Kdy je nejvhodnější doba?


 


Díky R.


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Nákup keřů a stromků

Příspěvek od Petra Stejskalová »

K té školce Arbia, doporučil nám ji soused, má od nich třešně a jabloně, odrůdy si nepamatuji. My jsme u nich koupili aronie (už jsme ochutnali, super), jabloně Matčino (na to si ještě počkáme) a čačanskou lepotici (to je ovšem maskovaný topol, letí do výšky jako blázen). Také od nich máme dvě docela bujné pnoucí růže :-) 


Letos prozkoumám nabídku a zkusím buď stareodrudy.cz, nebo opět Arbii, nebo ten Ekoplant od JBJ a chystám se také na průzkum nabídky Ing. Bočka (http://www.krouna.cz/pdf/Bocek_stare%20odrudy_Krouna.pdf). 



jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Nákup keřů a stromků

Příspěvek od jarda bon jovi »

Tak rozhodně ten pan Boček vypadá velice zajímavě, už z důvodu množení postaru, což dává záruku dlouhověkosti stromů a jejich otužilosti. Množství odrůd bude zřejmě nejjj v republice.Fakt neuvěřiteelný výběr starých odrůd. Nebyl jsem tam, na jaře tam vlítnu na čumendu a na podzim bych sázel.Mluvím tedy o starých odrůdách.Přiznám se, že dokud jsem nezískal sad  plný starých odrůd, nikdy bych nevěřil, že to může být o dobré chuti. Škoda, že tam nemá ceník. Zvláště jednoletý špičák může být pro mnohé ekonomickou cestou.


Čačanka má hodně dřeva, pěkné plody slabší chuti. Málo cukru, nejde to pálit, ani na povidla není nic moc. Zase to je taková jistota, i když ty stromy dlouho nevydrží, řez snášetí špatně a bez řezuu vyroste koště....


Ekoplant nemá stránky, nepotřebuje je.jejich věhlas stačí.


S technikou množení mám zkušenosti dobré, úspěšnost 80%. Zkoušel jsem i jinou metodu, větvičku jsem obalil rašelinou s hlínouv igelitu, připevněnou lepící páskou a dovnitř jsem shora dirkou přilil vodu.Taky to funguje. přišel jsem na to při množení yucy.


Sám to nedělám, protože vysazuju to, co nemám, navíc k tomu nemám patřičnou motivaci.


Při výsadbě stromků se prosím vás zajímejte o opylovače, páč mnoho lidí hledí léta na neplodný stromek, nadávají a bědují, avšak mnohdy zbytečně, proto, že není opylen tím echt pylem.  Někdo to řeší tak, že si naroubuje na vršek koruny halouzku s odrůdou opylovače a má klid, nemusí sázet strom, když nechce. Příkladem budiž gabrovská, která je chutí i cukrem skvělá, avšak opýlená odrůdou stenley, která je sama o sobě o ničem.



 



jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Nákup keřů a stromků

Příspěvek od jarda bon jovi »

Cyril prosecký.... díky, já dodnes nepřišel na to, jak k tomu o přidělat ty dvě tečky. Koukám na tu klávesnici a nic mne nenapadá. Umím toho dost, ale tohle.....už to mám ..ökoplant.Jsem fakt bídnej uživatel kompu.


V ekoplantu mají nejlepší a nejlevnější ořešáky, myslím 120 kus, nebo tak cosi. Mnozí prodávají za 300, což je nemravné.


Dejte si majzla na školky , co prodávají překupnicky, což je třetina ze všech.Mnoho vlásečnicových kořínků umírá po 3 až 4 hodinách bez vlhkosti. Což je běžné při přepravách z bodu a do bodu b. Pak ještě přeprava od prodejce na místo a je zaděláno na pomalejší vývoj po výsadbě.


Myslím, že už jsem to kdesi psal, ale před výsadbou je BEZPODMÍNEČNĚ nutné stromek ponořit kořeny do vody. Ostatně se tím podmiňuje záruka na výsadbový materiál. Tu ovšem nikdy nedostanete při jarní výsadbě. 
 


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Nákup keřů a stromků

Příspěvek od jarda bon jovi »

máčet je nemusíš, ale sázej je co nejdřívě, klidně hned. čím dřív, tím líp.


Odpovědět