Nákup keřů a stromků

Ovocné stromy, staré odrůdy, obnova ovocného sadu
Uživatelský avatar
Miloš Möhwald
Příspěvky: 26
Registrován: 08 bře 2010 21:43

Re: Nákup keřů a stromků

Příspěvek od Miloš Möhwald »

Máte nějaké doporučení na odrůdy třešně-chrupky, hojně plodící a hrušky - šťavnaté, letní, zimní, podzimní 550m.n.m.?prostě mňam...


Nevíte o zahradnictví v jiznich cechach, směr jih od Prahy?



Děkuju :-)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Nákup keřů a stromků

Příspěvek od jarda bon jovi »


Mám zkušenost, ale tragickou. vyhnětež se, pokud jen trochu možno fytosu plzeň. nejhorší školka v republice. cokoli jiného bude vždy lepší. špatné výpěstky, špatná cena, špatné chování k zákazníkům, ojebou tě jak sirotu. 


Na skálu je dobrý jeřáb, v Harrachově jsem jich sázel mnoho veletuctů za komančů u lanovky,  a loni jsem byl na kontrole a je to pohoda. Taky skála. Co je pro nás souvislá skála, stromy to vidí jináč....Bříza roste rychle a je skromná, dub na skále asi moc parády neudělá.....nahusto jeřáb bříza a pak probírka. nic nekupuj, u lesních cest seženeš náletu, kolik chceš a nikdo ti nic neřekne, páč nálety u cest patřej chudině........
Jitka M říká:


Ahoj, máte zkušenost s nějakou školkou ve stř. nebo záp.českém kraji na prodej keřů do větrolamu?
Zkusila jsem lesní školku Opolany, ale byla jsem překvapená, nedokážou mi říct datum, kdy budou keře k expedici, prý kdykoliv mezi druhou půlkou listopadu a třeba až 15.prosince. To se težko plánuje sázení, hlavně když to není pár kousků, ale skoro 2000sazenic.
Máte nějaký dobrý typ? Googlovala jsem, našla školky na stromy, ale na keře ne.


Ještě jedna otázka k výsadbě větrolamu: V jedné části pozemku máme skálu, samozřejmě je to zrovna nejvyšší bod, kde potřebuji udělat větrolam. Je tam pole, cca na rýč celkem pěkné, kamenité ornice a pod tím souvislá skála, jsme vedle Českého krasu, tak asi vápenec. Tušíte co na tom udělají třeba duby? Včera jsem jich tam 15 vysadila, už jim začal vykukovat kořínek z květináče. Předpokládám, že chvíli porostou a pak budou krnět, ale kdyby vyrostly alespoň 3-4m, stačilo by to. Je v diskusi nějaký lesník?





Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Nákup keřů a stromků

Příspěvek od Marek Parek »

Jitka M porozhlidni se jak vypadaji stromy / keře v okoli, dle toho muzes usuzovat co se stane s tvym plotem. Urcite jinak vypada dub (strom) ktery roste v hluboke humozni/nivni pude a jinak ten co roste na skale.. Na Palave (vapencove podlozi) se dubum a habrum dari celkem dobre, takze tady by problem byt nemel :) Zrovna pred par tydny jsem si jeden prohlizel, rostl na samotnem skalnatem hrebinku, z dalky jsem vubec nepoznal co je to zac, zvlastni pokroucena "jablunka" tak jsem si ho sel prohlidnout a ejhle, dub letní .. vyska cca 4-5m


Petr Suchý
Příspěvky: 3
Registrován: 01 úno 2013 16:01

Re: Nákup keřů a stromků

Příspěvek od Petr Suchý »


 Zdravím,



určitou inspiraci mužete najít na www.ziveploty.com , kde je množství praktických a užitečných rad, návodu a doporuční, obsáhlá fotogalerie, i nabídka převážně puvodních domácich dřevin vhodných k použití především do živých plotu a k výsadbám biokoridoru v krajině.


Petr Donát
Příspěvky: 49
Registrován: 11 led 2013 14:31

Re: Nákup keřů a stromků

Příspěvek od Petr Donát »

S těma ořešákama je jeden zádrhel, normálně se totiž nedají roubovat. Provádí se to pouze laboratorně, což je ve 2 nebo 3 laboratořích v čr. Za 120 kč předpokládám budou pouze semenáče.


Ponoření do vody je dobrý .. na hodinku nebo dvě. Před výsadbou je pak lepší udělat si hliněnou kašičku a do ní kořeny ponořit, nedojde pak k tomu že kořeny při výsadbě zůstanou bez kontaktu se zemí.


A vlásečnicový kořeny maj stejně životnost jen pár dní  :o)




jarda bon jovi říká:


V ekoplantu mají nejlepší a nejlevnější ořešáky, myslím 120 kus, nebo tak cosi. Mnozí prodávají za 300, což je nemravné.


Dejte si majzla na školky , co prodávají překupnicky, což je třetina ze všech.Mnoho vlásečnicových kořínků umírá po 3 až 4 hodinách bez vlhkosti. Což je běžné při přepravách z bodu a do bodu b. Pak ještě přeprava od prodejce na místo a je zaděláno na pomalejší vývoj po výsadbě.


Myslím, že už jsem to kdesi psal, ale před výsadbou je BEZPODMÍNEČNĚ nutné stromek ponořit kořeny do vody. Ostatně se tím podmiňuje záruka na výsadbový materiál. Tu ovšem nikdy nedostanete při jarní výsadbě. 
 





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Nákup keřů a stromků

Příspěvek od jarda bon jovi »

24hodin a ujímavost se přiblíží dokonalosti.Stromek  natáhne vlhkost a je mnohem odolnější vymrzání. stromem nezmrzne, uschne.Jen my tomu říkáme vymrzání, páč byly mrazy.Vlásečnicový kořeny jsou jediné, čím stromy přijjímají živiny. a občas se změní v hlavní kořeny. O kašičce jsem nikde nečetl ani neslyšel.... máš nějakej zdroj informací,?
V ekoplantu fakt semenáče nemají. a laboratorní rouubování dělali naši dědové běžně ve stodole. viz rádce z předmostí, ročník 1934, 1941, milotický hospodář 1933.
Petr Donát říká:


S těma ořešákama je jeden zádrhel, normálně se totiž nedají roubovat. Provádí se to pouze laboratorně, což je ve 2 nebo 3 laboratořích v čr. Za 120 kč předpokládám budou pouze semenáče.


Ponoření do vody je dobrý .. na hodinku nebo dvě. Před výsadbou je pak lepší udělat si hliněnou kašičku a do ní kořeny ponořit, nedojde pak k tomu že kořeny při výsadbě zůstanou bez kontaktu se zemí.


A vlásečnicový kořeny maj stejně životnost jen pár dní  :o)




jarda bon jovi říká:


V ekoplantu mají nejlepší a nejlevnější ořešáky, myslím 120 kus, nebo tak cosi. Mnozí prodávají za 300, což je nemravné.


Dejte si majzla na školky , co prodávají překupnicky, což je třetina ze všech.Mnoho vlásečnicových kořínků umírá po 3 až 4 hodinách bez vlhkosti. Což je běžné při přepravách z bodu a do bodu b. Pak ještě přeprava od prodejce na místo a je zaděláno na pomalejší vývoj po výsadbě.


Myslím, že už jsem to kdesi psal, ale před výsadbou je BEZPODMÍNEČNĚ nutné stromek ponořit kořeny do vody. Ostatně se tím podmiňuje záruka na výsadbový materiál. Tu ovšem nikdy nedostanete při jarní výsadbě. 
 








Petr Donát
Příspěvky: 49
Registrován: 11 led 2013 14:31

Re: Nákup keřů a stromků

Příspěvek od Petr Donát »

Určitě 24 hodin je lepších než 3h. To bylo spíš myšleno jako minimální doba .. namočit kořeny na 10 minut by nemělo žádnej smysl. Hliněná kaše je starej způsob. Zdroj je ze školy :o)  Tedy ze školy spíše jen v uvozovkách, protože konkrétně na Ovocnářství jsme měli učitele kterej stávil celej život v provozu a učebnici otvíral jen aby se držel osnovy ale všechno nás učil tak jak se to opravdu dělá. Dříve se to dělávalo tak že se někde v sadu vykopala jáma, do ní se nalila voda a rýčem se to promíchalo až vznikla řidká hlinitá kašička. Ta ulpí na kořenech a ty jednak netrpí transportem po sadu a dobou před výsadbou a za druhé dojde k lepšímu kontaktu se zásypovou zeminou.  Dnes je určitě jednodušší velkej kýbl nebo kalfas, než kopat jámu.


S roubováním ořešáku, je to jednak informace co mam ze školy. A za druhé od kolegy který ořešáky sbírá a šlechtí, konkrétně tedy červenoplodé. Vím že posílal rouby do nějaké laborky. Nevylučuji že to nejde, ale ke srůstu je potřeba celkem vysoká teplota u které zas je nebezpečí že roub vyraší dříve než je žádoucí. Úspěšnost domácích pokusů nebude vysoká a školkaři dávají přednost jistotě.


Stepan L.
Příspěvky: 44
Registrován: 13 úno 2013 08:18

Re: Nákup keřů a stromků

Příspěvek od Stepan L. »

Dobry den. Ponorit muzete prostokorenne stromky do vody i na cely den. Kasicku v jame nedoporucuji. Prave diky tomu, ze hlina je vlhka uz pri sazeni, tak neprilne ke korenum. Zasadne zasypavam sypkou lehkou zeminou smichanou s kompostem a zalevam az PO ZASAZENI. Diky proliti vodou se hlina prilepi ke korenum a nevzniknou zadne vzduchove kapsy a bubliny jako by tomu byl pri sazeni do vlhke zeminy. Ale mozna jsem to spatne pochopil a doporucujete maceni v kasicce pred sazenim? Potom nemam namitky:) Ovsem koreny musi byt radne obsypane a nasledne puda udusana/uslapana. Rozhodne nedoporucuju sazet ovocne stromy jen tak zalesacky do diry v zemi.



Pred samotnou vysadbou malinko zkratit korinky, tak aby se stimuloval rust novych vlasecnicovych korinku, ktere jsou zcela znicene pri vytahovani z pudy ve skolce a nasledne manipulaci.



Teplomilne druhy sazet radeji az na jaro, pokud nebydlite ve velmi teple oblasti. A i tehdy je to riziko. Tyto druhy potrebuji vyssi teplotu pudy na tvorbu vlasecnicovych korinku a narozdil od treba jabloni a hrusni si je na podzim uz nejsou schopny vytvorit. Jednou jsem to zariskoval a ackoliv bydlim v nejteplejsi oblasti CR, tak jsem prisel pres zimu o polovinu na podzim vysazenych broskvoni. Na jaro je ve skolkach ale uz vetsinou mizerny vyber a proto uplatnuju nasledujici postup. Stromky koupim uz na podzim, ale pres zimu je zalozim ve sklepe do raseliny nebo do pisku a nasledne vysazuju na jare.



Pri sazeni pak nepodcenit rez korunky (provadi se vzdy na jaro jak pri podzimnim tak pri jarnim sazeni). Nechavam maximalne 3,4 vetve a na nich 3,4 ocka. Bez provedeni rezu jsou male prirustky. Ale to vse se da najit v moudrych knihach:) Preju hodne stesti pri sazeni novych stromku!


Stepan L.
Příspěvky: 44
Registrován: 13 úno 2013 08:18

Re: Nákup keřů a stromků

Příspěvek od Stepan L. »

Rozhodne doporucuju male skolky, kde je mozny osobni kontakt se skolkarem a ktere si 90% produktu sami pestuji. Nedoporucuju az na vyjimky velke skolky, kde se jede na kvantitu a zasadne nedoporucuju prekupniky. Jednak platite dvakrat, jednak casto neni zaruka puvodu vypestku a jednak stromky trpi vicenasobnym transportem a manipulaci. A to se nebavim o tom, ze obcas nevedomky pestujete uplne jinou odrudu nez jste si zakoupili:)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Nákup keřů a stromků

Příspěvek od jarda bon jovi »

No, malé škoky je velice relativní pojem. A kvalitně a bezvirozně pěstovat vše sami, bude kumšt.Kor když budete chtít jako školkař nabídnout širší sortiment nejen ovoce, ale i kmenných tvarů.Ukzuz vám nic zadarmo nedá a bez jejich požehnání nesmíte na trh..... Stříhání zasazených stromkků je sice  v mnoha knihách všelijak rozvedené, ovšem velice záleží na výpěstcích, které sázíte...... Jak jsou vyzrálé letorosty, jak mají zapěstovanou korunku, jak mají odborně ošetřené kořeny od školkaře, jak jsou po vyorání uskladněny a od koho si ty stromky nechává ten malý školkař dovážet. Je jen pár školek v republice, na jedné ruce je lze spočítat, kde mají špičkové výpěstky. Ta nejlepší je ekoplant ve slupu. Zkusil jsem zasadit pár stromků bez klasického řezu na radu .P. Letochy zasadit a ten vývoj je naprosto neporovnatelný s ničím, co jsem zažil. Je to dáno kořenovým systémem, který jeho stromy mívají a vitalitou, která jest rovněž neporovnatelná. Chybí vám totiž pouze ta osobní zkušenost a pak byste hlásali totéž co já. Že ty rozdíly jsou zcela propastné. pochopitelně že pokud budete sázet pár stromečků, tak o nic nejde. Pokud vám na tom nějak záleží, nebo investujete do sadu statisíce, jako já, pak  bych se nad tím zamyslel a zajel se podívat, jak se kalí ocel.A až uvidíte ty košťata, co mnozí nabízejí, budete řvát smíchy jako já. Žádný z těch 3500 stromků jsem nezalil, jen jsem je přišlápl. Byly sázeny babosedem upraveným na větší stromky, páč od letochy jsou stromky i 4 metry vysoké.A věřte nebo ne, jeho stromky se ujaly všechny, tedy 100%. Jednou vymyslím exkursi, aby lidi pochopili, jak to vypadá v praxi.....

Stepan L. říká:


Rozhodne doporucuju male skolky, kde je mozny osobni kontakt se skolkarem a ktere si 90% produktu sami pestuji. Nedoporucuju az na vyjimky velke skolky, kde se jede na kvantitu a zasadne nedoporucuju prekupniky. Jednak platite dvakrat, jednak casto neni zaruka puvodu vypestku a jednak stromky trpi vicenasobnym transportem a manipulaci. A to se nebavim o tom, ze obcas nevedomky pestujete uplne jinou odrudu nez jste si zakoupili:)





Odpovědět