Kmen Jabloň

Ovocné stromy, staré odrůdy, obnova ovocného sadu
Uživatelský avatar
Peter Pašš
Příspěvky: 6
Registrován: 09 kvě 2011 21:14

Kmen Jabloň

Příspěvek od Peter Pašš »

Ahoj.Na jar som zotal staru jabloň.podlozil som ju aby nepohnila.Vedel by mi niekto poradit kedy by som ju mal dat na pilu narezat?


 


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Kmen Jabloň

Příspěvek od jarda bon jovi »

Aj aj jaj....Pokud z ní budeš chtít prkna na užitek, tak kdykoli.... Když je budeš chtít použít v interiéru, tak je tam odvez do 14 dnů po kácení. Já vůl takhle domrvil v lese třešeň, nádhernou luxusní, zapoměl jsem na ni a za dva měsíce měla modřiny ve dřevě....Obrovskej kmen v ceně na trhu kolem 30 tisíc.


Zkus to, ale já platím za pořez 600 a nešel bych do toho..


 


 


 


 


Uživatelský avatar
Kamil Fišer
Příspěvky: 19
Registrován: 08 bře 2010 23:30

Re: Kmen Jabloň

Příspěvek od Kamil Fišer »

Kdykoliv, to už je jedno, protože na jaře byla plná mízy. Měl jste kácet v zimě (prosinec, leden), nejlépe za ubývajícího měsíce. Řezivo se bude pravděpodobně hodně kroutit a praskat.

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Kmen Jabloň

Příspěvek od QNX »

Dřevo jabloně je krásné, ale není trvanlivé. Proto u něj připadá v úvahu pouze použití v interiéru a tam je celkem jedno kdy se bude kácet (s mízou nebo bez ....... a to s měsícem je už úplně nepodstatné). Jak se dřevo jabloně bude kroutit, to záleží mnohem víc na odrůdě a praskání zase na způsobu sušení. Kmenů jabloně jsem zpracoval už asi 30 a ten největší měl v průměru skoro 50cm. Řezat samožřejmě co nejdříve po pokácení.

bobek
Příspěvky: 125
Registrován: 09 bře 2010 09:27

Re: Kmen Jabloň

Příspěvek od bobek »

Strom v míze bych kácel jen v případě nějaké nouzové situace. Už jen kvůli ptákům a jiným živočichům kteří tam mohou zrovna mít mladé. (Nikdo tu samozřejmě neřekl že je vhodné kácet v míze) Z čistě technického hlediska je optimální kácet v době vegetačního klidu, dřevo obsahuje o poznání méně vody, lépe pak schne, méně se kroutí. Kroucení, kromě již zmíněného, ale také dost závisí na tom jak je strom rostlý.


Vliv měsíční fáze je také důležitý ale jen z komerčního hlediska. Najdou se lidé kteří si nechají nakukat, že pokud se strom porazí ve správném okamžiku měsíční fáze, dřevo pak má neuvěřitelné vlastnosti. A pak se těmto lidem dá prodat tento zázračný materiál na výrobu jedné dřevěné lžíce za 200,- Kč ...


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Kmen Jabloň

Příspěvek od QNX »

bobek: ohled na hnízdící ptáky a další živočichy ..... to je docela dobrý důvod proč nekácet v míze. Určitě bych dal přednost kácení v době vegetačního klidu, ale někdy to tak prostě nevyjde ..... no a když to nevyjde u dřeva určeného do interiéru, tak by si s mízou hlavu nelámal. Při umělém sušení by míza zvětšovala energetickou náročnost sušení, ale u přirozeného sušení je to jedno. Dřeva jsem už sušil hodně kubíků a to včetně tvrdých dřev náchylných k praskání v podobě masivních kusů. Než jsem se to naučil, tak mi popraskalo skoro všechno ........ později už jsem s praskáním problémy neměl a to ani u dřeva káceného v míze. Mnohem víc než na počáteční vlhkosti záleží na správném postupu.

bobek
Příspěvky: 125
Registrován: 09 bře 2010 09:27

Re: Kmen Jabloň

Příspěvek od bobek »

QNX: Někde jsem četl že dřevo pokácené v míze i po usušení obsahuje látky které lákají škůdce. Zkušenost s tím žádnou nemám ale zní to docela smysluplně. 
Co si o tom myslíš ?

Uživatelský avatar
Slavek Krčmář
Příspěvky: 66
Registrován: 07 srp 2010 18:00

Re: Kmen Jabloň

Příspěvek od Slavek Krčmář »

Myslím,že je všeobecně známé ,že dřevo kácené v době vegetačního klidu obsahuje mnohem méně látek atraktívních pro


dřevokazný hmyz.Důležitá je i rychlost pořezu či případného odkornění, protože vlivem tepla dochází k zapaření a hnilobám dřeva.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Kmen Jabloň

Příspěvek od QNX »

bobek: ano, tak nějak to asi funguje.  Já jsem psal o použití v interiéru, kde se přítomnost škůdců nepředpokládá. Tam je to asi opravdu jedno, protože dřevokazný hmyzák/houba uvnitř místnosti stejně nemá moc vhodné podmínky. Možná by to byl problém při dlouhodobém skladování dřeva (mnoholetém sušení), ale zrovna to jabloňové dřevo mám uložené už víc než 10 let a zatím ho nic nežere.

bobek
Příspěvky: 125
Registrován: 09 bře 2010 09:27

Re: Kmen Jabloň

Příspěvek od bobek »

QNX: tak to máš kliku že se u tebe nevyskytuje červotoč, ten si v interiérech libuje. Stejně tak dřevomorka.

Odpovědět