Kmen Jabloň

Ovocné stromy, staré odrůdy, obnova ovocného sadu
Uživatelský avatar
Kamil Fišer
Příspěvky: 19
Registrován: 08 bře 2010 23:30

Re: Kmen Jabloň

Příspěvek od Kamil Fišer »

bobek říká:

 


Vliv měsíční fáze je také důležitý ale jen z komerčního hlediska. Najdou se lidé kteří si nechají nakukat, že pokud se strom porazí ve správném okamžiku měsíční fáze, dřevo pak má neuvěřitelné vlastnosti. A pak se těmto lidem dá prodat tento zázračný materiál na výrobu jedné dřevěné lžíce za 200,- Kč ...


 


odpověď:


 


Měsíc svou gravitační silou působí a na Zemi se to viditelně projevuje třeba zrovna na kapalinách, v tom se snad shodneme? Spojitost přílivu a odlivu a měsíce snad zde nikdo nepopírá? Logicky má tedy i vliv na růst rostlin, což souvisí se stoupáním a klesáním kapaliny-mízy ve dřevě nebo spíš opačně,


 


ALE Lžíce je tak drobný kousek dřeva, že zde v podstatě nezáleží na tom, kdy byl strom pokácen, při dodržení určitých zásad se dá vyřezat i z úplně syrového kusu dřeva, pokáceného kdykolvěk. To že se pak výrobek třeba trochu pokroutí ničemu nevadí. Navíc syrový materiál je měkčí, práce je snadnější. Vaše poznámka opět dokazuje, že vlastně vůbec nevíte - nemáte informace, proč je cena materiálu jaká je, smatlal jste si to dle obrazu svého, pátý přes devátý. Ani jednou jste se mě nezeptal, PROČ?, ale okamžitě jste věděl, že je to drahé.


takže teď to snad uvedu na pravou míru: Nikde nepíšu, že materiál na jednu lžíci musí činit 200,- Kč. (to je varianta jedna). To jste si chybně vydedukoval na základě vlastní doměnky. Ano možná je to trochu nepřesně napsáno, ale nezeptal jste se, nezískal informace.


 


varianta 2:


materiál na jednu lžíci může klidně činit třeba i 200,- kč


pokud se použije nějaký vzácný materiál, jako na obrázku pod (javor - ten je levný, ale to černé je dub z bahna, velice fajnová záležitost)


 


a to nemluvím o kořenicích, očkovaných dřevech a vůbec o dřevech s nějakými anomáliemi, rýglováním a další speciální kresbou


 


trochu jsem tedy odbočil od tématu :D ale furt jsme u dřeva, tak to snad tak nevadí 


 


 



Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Kmen Jabloň

Příspěvek od QNX »

bobek: červotoč je docela nespolečenský tvor a vtrvale obývaných prostorech mu to asi nevyhovuje. Zatím jsem červotoče potkával především v rekreačních a opuštěných objektech, nebo alespoň neobývaných prostorech. Nijak zvlášť jsem se tomu nevěnoval, tak nevím. Dřevomorka zase vyžaduje vlhké prostředí, které by v obytných prostorech být nemělo (sucho zvládá až když se rozroste) ........... ale to je taková potvora, že je jí úplně jedno kdy se to dřevo kácelo a klidně sežere i dřevo mořené proti dřevokazným houbám. Na dřevomorku je jenom jeden spolehlivý recept :-(

bobek
Příspěvky: 125
Registrován: 09 bře 2010 09:27

Re: Kmen Jabloň

Příspěvek od bobek »

QNX: červotoč je pěkná mrcha, je schopen se pustit i do dřeva v obývaném objektu. Líbí se mu sucho, nevadí mu tikot hodin jak praví pověra. Pokud jde o dřevomorku, tak to je samozřejmě nemoc zanedbaných domů a souhlasím s jediným spolehlivým receptem :-(

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Kmen Jabloň

Příspěvek od QNX »

Jaroslav Škývara: Když jsem vyměňoval starý krov, tak byl prolezlý červotočem a v kamnech hořel a hřál hodně..... Odkud čerpáš informace o tom, že u vás dříve lidé zohledňovali měsíc a rok při kácení dřeva? Dochovalo se to v písemné podobě, nebo to je pouze informace někde z hospody? Dáváš si při bouřce do okna hromničky? To se dříve dělalo také :-)


 


bobek
Příspěvky: 125
Registrován: 09 bře 2010 09:27

Re: Kmen Jabloň

Příspěvek od bobek »

Kamil Fišer: Odvoláváš se na naši polemiku ale zapomínáš že jsi ji celou smazal ... Ty jsi dokonce smazal i informaci že se kurzu nezůčastním :-) Takže tu chybí kontext a ledacos může nezasvěceným připadat hodně podivné. Tady už mazat nemůžeš protože jsi téma nezaložil :-) V mém úplně prvním příspěvku jsem tě chtěl jen vlídně upozornit na to, že jsi  nastavil špatně ceny, respektive je nijak nezdůvodnil. Dáváš tím argumenty lidem kteří tvrdí, že permakultura je dobrá jen pro ty, kteří si přivydělávají pořádáním kurzů o ní. O to mi šlo. Já jsem poslední kdo by chtěl ceny regulovat.
Nechme to bejt. Už se o tom nehodlám dál dohadovat. Jen pár posledních poznámek:


Doba sklizně dřeva je samozřejmě důležitá. Ale vliv slapových sil měsíce na jednotlivé rostliny či stromy je zanedbatelný a ještě zanedbatelnější je v období vegetačního klidu kdy míza neproudí. Takže při kácení stromů a zejména pak v době vegetačního klidu nemůže mít fáze měsíce žádný vliv. 


A na rozloučenou něco konstruktivního. Uspořádej svůj kurz někdy v zimě třeba v Praze, nazvi ho nějak jinak a ubezpečuju tě že zájem bude. Navíc získáš kontakty na zákazníky kteří ti budou ochotni zaplatit peníze které ti většina zájemců o permakulturu prostě nikdy nedá. Na vydělávání peněz není nic špatného.


Uživatelský avatar
Kamil Fišer
Příspěvky: 19
Registrován: 08 bře 2010 23:30

Re: Kmen Jabloň

Příspěvek od Kamil Fišer »

bobek: Ano, smazal, protože tvé reakce mi přišli mimo hranice slušnosti. Nechci, aby si u mé akce zájemci pročítali nějaké vzájemné kydání. Tady jsme na neutrální půdě, takže jsem si dovolil reagovat znovu, tolik asi k vymazání.


 


Jinak jsem také pro to, naší diskuzi ukončit. Vidím, že tu jsme zastánci měsíčních cyklů a jejich působení, shrňme to třebas slovem intuitivnosti a zastánci exaktnosti a myslím, že ať se tu budeme přesvědčovat sebevíc, stejně si to každý budeme dělat po svém. A to je koneckonců vlastně v pořádku, diverzita na každé úrovni.


 


Jinak by mě docela zajímal postup QNX při sušení, jak uvádíš výše, nevadí ti ani dřevo v míze - i u něj jsi schopen předejít praskání a snad i větším deformacím? Je to snad rychlým rozřezáním a zatížením - uložením do hráně?


 


 


bobek
Příspěvky: 125
Registrován: 09 bře 2010 09:27

Re: Kmen Jabloň

Příspěvek od bobek »

Kamil Fišer: tvé reakce mi taky PŘIŠLI mimo hranice slušnosti a kdybych měl tu možnost je smazat, tak bych je tam naopak nechal, ať posoudí jiní kdo je neslušnej.


Přeju ti zdar a ať se tu už nikdy nemusíme hádat.


howgh


Uživatelský avatar
Kamil Fišer
Příspěvky: 19
Registrován: 08 bře 2010 23:30

Re: Kmen Jabloň

Příspěvek od Kamil Fišer »

bobek: ok, co jsme si, to jsme si... uzavřená věc.

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Kmen Jabloň

Příspěvek od QNX »

Kamil Fišer: Při sušení fošen nepoužívám žádný speciální postup. U hodnotnějších dřev pouze zatírám čela, abych omezil rychlost vysoušení. Fošny si řežu z kmenů většinou sám (nejdříve to byla kotoučová pila 800mm na kolejích podle časopisu Udělej si sám a někdy jenom od ruky motorovkou ....... a teď už mám pásovku CTR 520 od Pilouse) a tak si pohlídám, abych kmen správně rozřezal, to také dělá hodně. Speciálnější postupy jsem používal při vysoušení dřeva na výrobu bubnů, to byl masivní kus dřeva- monolit (monoxyl? :-) o průměru až 70cm a tam už to bylo takové čarování, nesmělo to udělat žádné praskliny.  Na lepené bubny (konga, asonga a spol jsem dokonce kmeny rozřezával tak, abych získal převážně radiální řezivo ........ prostě šílené šaškárny. Podstata spočívala v dlouhém a ROVNOMĚRNÉM vysoušení, dřevo muselo dostat dost času, aby jeho vlhkost klesala rovnoměrně v celém průřezu. Někde mám fotky těch bubnů, ale teď to nemůžu najít, tak aspoň trochu té řezbařiny z naší dílny  (Tritona jsme dělali se ženou, to první dělala Eltariel sama)

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Kmen Jabloň

Příspěvek od QNX »

Jaroslav Škývara: ještě k těm trvanlivým dřevěnkám ........ mám doma i nějakou starou literaturu o zpracování dřeva a když jsem četl některé konzervační metody (staré cca 400let?) tak mi z toho vůbec nebylo dobře. Třeba taková impregnace chloridem rtuťnatám, to je lahůdka. Tak jestli si ty naše předky s tím měsícem moc neidealizuješ .........chemie je stará a mocná ......... a takhle ošetřenou roubenku fakt nic žrát nebude. Já bych to s tvým přírodním postupem klidně vyzkoušel, ale stejně nemám šanci zjistit, jestli to funguje. Když postavím dřevostavbu, tak vydrží určitě déle než já i když budu dřevo kácet v nevhodnou měsíční fázi.


A díky za pochvalu. Na řezbařinu už moc času nemáme, ale je to příjemná práce (jenom jsem si na tom dost zrasoval zápěstí) ........ snad ještě něco vysocháme :-)


Odpovědět