Muchovník

Ovocné stromy, staré odrůdy, obnova ovocného sadu
Uživatelský avatar
Marek Hrdina
Příspěvky: 204
Registrován: 10 bře 2010 19:33

Muchovník

Příspěvek od Marek Hrdina »

Nevíte někdo, zda se muchovník prodává na podnoži? Pokud ano, tak co slouží jako podnož? Loni jsem jeden zasadil a vyhání mi od kořenů, tak bych nerad, aby podnož převzala sílu celému stromku. 


Děkuju všem Marek


bobek
Příspěvky: 125
Registrován: 09 bře 2010 09:27

Re: Muchovník

Příspěvek od bobek »

Muchovník mne zajímá, chci si ho taky pořídit.
Pan Pešek (stareodrudy.org) prodává (mimo jiné) roubovanou odrůdu Thiessen ale co je podnož neuvádí.
Na sazenici by mělo být vidět jestli je to roubovanec, ne ?

Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Muchovník

Příspěvek od Eltariel »

Já mám dojem , že muchovníky zpravidla mají tendenci vyhánět od kořenů, ale to by nemělo vadit, protože zklízíte stejné plody.


Mě odnožuje také, ale výhony ještě neplodily, byly moc malé.


Mám možnost se ale podívat na pozemek , kde mají velkoplodý muchovník (název odrůdy asi nezjistíme), který má stromkový charakter. Pod ním občas něco vyrůstá a už i plodí. Zjistím zda je to z pecek nebo výhony z kořenů. Zde je totiž jasný rozdíl v plodech. Ty z mladých výhonů jsou menší , tmavší a chutí podoné Amelanchierově borůvce.Ze stromku jsou plody světlejší spíše do tmavě červena než do modra, jemnější chuti, větší a šťavnatější. Mohla bych se pokusit zjistit odrůdu u zahradníka , který to tam sázel. Je to už pár let, tak nevím jak budu úspěšná, ale zkusila bych se ho optat ještě na odrůdu senzačního špendlíku, který od něj máme . Tenkrát nám to prodal jako "nějaké křoví" , co k nim chodíme kupovat jen my:-) jenže za ty roky , na tom už i něco dozrálo a to něco je prostě exkluzivní. Ozvu se , jak jsem dopadla na výzvědách :-)


 


 


Uživatelský avatar
Marek Hrdina
Příspěvky: 204
Registrován: 10 bře 2010 19:33

Re: Muchovník

Příspěvek od Marek Hrdina »

Předem moc děkuju :)



Eltariel říká:

Já mám dojem , že muchovníky zpravidla mají tendenci vyhánět od kořenů, ale to by nemělo vadit, protože zklízíte stejné plody.


Mě odnožuje také, ale výhony ještě neplodily, byly moc malé.


Mám možnost se ale podívat na pozemek , kde mají velkoplodý muchovník (název odrůdy asi nezjistíme), který má stromkový charakter. Pod ním občas něco vyrůstá a už i plodí. Zjistím zda je to z pecek nebo výhony z kořenů. Zde je totiž jasný rozdíl v plodech. Ty z mladých výhonů jsou menší , tmavší a chutí podoné Amelanchierově borůvce.Ze stromku jsou plody světlejší spíše do tmavě červena než do modra, jemnější chuti, větší a šťavnatější. Mohla bych se pokusit zjistit odrůdu u zahradníka , který to tam sázel. Je to už pár let, tak nevím jak budu úspěšná, ale zkusila bych se ho optat ještě na odrůdu senzačního špendlíku, který od něj máme . Tenkrát nám to prodal jako "nějaké křoví" , co k nim chodíme kupovat jen my:-) jenže za ty roky , na tom už i něco dozrálo a to něco je prostě exkluzivní. Ozvu se , jak jsem dopadla na výzvědách :-)


 


 




Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Muchovník

Příspěvek od Eltariel »

Dnes jsem na zahradě zavítala k jednomu našemu muchovníku. U toho vím , že je roubovaný na obyčejném jeřábu. Také mi vybíhá odspodu pod roubem, výhony zítra ucvaknu. Na tenhle muchovník jsem zcela zapomněla, ale jak jsem dnes šla kolem , hned se mi vybavila celá jeho pohnutá historie. Ona nám ho před lety kobyla , když už se schylovalo k první sklizni, uštípla až u země. No ..., kupodivu jsme se pak podivili, že to přežil v tak hustém okolním porostu a že to nevzdal. Ona ho ta naše černá kráska ucvakla těsně nad roubem.


Už jsme z něho pár bobulek také měli.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Muchovník

Příspěvek od QNX »

Muchovníky se roubují na Amelanchier, Sorbus a Crataegus, ale prodávají se i semenáče.


Amelanchier Lamarckii  by se roubovat nemusel, protože u něj funguje apomixie a rostliny z jeho semen jsou geneticky identické s rodičem (snad to tak je, případně prosím zdejší botaniky za upřesnění).


Uživatelský avatar
Marek Hrdina
Příspěvky: 204
Registrován: 10 bře 2010 19:33

Re: Muchovník

Příspěvek od Marek Hrdina »

Na jeřabině ani hlohu to roubované není. Určitě je to nějaký muchovník (stejné tvarem, ale o malinko větší a tmavší listy). Mám tedy výhony odstraňovat? 



QNX říká:

Muchovníky se roubují na Amelanchier, Sorbus a Crataegus, ale prodávají se i semenáče.


Amelanchier Lamarckii  by se roubovat nemusel, protože u něj funguje apomixie a rostliny z jeho semen jsou geneticky identické s rodičem (snad to tak je, případně prosím zdejší botaniky za upřesnění).




Uživatelský avatar
Jitka
Příspěvky: 85
Registrován: 09 bře 2010 12:24

Re: Muchovník

Příspěvek od Jitka »

Já nejsem botanik, jen mi přijde trošku nepřehledné používání pojmů u Eltariel a QNX, tak chci jen zdůraznit, že Amelanchier rovná se muchovník. (jestli tomu správně rozumím, když Eltariel říká, že jí na mladých výhonech pod muchovníkem roste cosi s plody připomínajícími amelanchierovu borůvkum znamená to, že na výhonech pod muchovníkem rostou plody muchovníku :-)).


Stejně tak bych poupravila větu QNX: muchovníky se roubují na muchovník, jeřáb a hloh, příp. amelanchier se roubuje na amelanchier, sorbus a crataegus.


Uživatelský avatar
Jitka
Příspěvky: 85
Registrován: 09 bře 2010 12:24

Re: Muchovník

Příspěvek od Jitka »

Jestli ti tam nepřekáží, tak bych je tam nechala dokud nezačnou plodit, vyřezat se v případě potřeby dají i později.

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Muchovník

Příspěvek od QNX »

Jitka: děkuji za překlad :-) pojmy amelanchier a muchovník střídám podle okamžité nálady, žádný záměr v tom není :-) pojem "borůvka" pro muchovník nepoužívám raději vůbec, to už v tom byl moc velký guláš.


S muchovníkem roubovaným na hloh jsem se nikdy nesetkal, ale mělo by to fungovat. Příští rok to můžu vyzkoušet. Mladých hlohů jsme vysadili stovky, tak podnože už nám na pozemcích rostou :-).


Našel jsem i zmínku o mezidruhovém křížení "muchovník x hloh" a "muchovník x jeřáb" ......... kdyby to náhodou někdo měl a byl ochotný poskytnout rouby, tak bych měl zájem.


Odpovědět