Srnci a výsadba stromků

Ovocné stromy, staré odrůdy, obnova ovocného sadu
Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Srnci a výsadba stromků

Příspěvek od Martin Gross »

Dík za optimistický vhled. 20 let, to ještě stihnu. :-) Pak už to bude na potomcích. A mám pocit, že za 20let bude současné přezvěření jen vzpomínkou. On takový hlad udelá své. Za 20 let budou už první větve převisat a nová generace srnců si už na naše výsadby zvykne a nepřipadnou jim tak jiné a vhodnější ku šmrdlání.Včera i dnes si mě přišlo stádečko srn prohlédnout, jak kutám kameny pro akumulaci solární energie. V dřepu, v cca půlmetrové jamce mě asi nepovažovali za homo sapiens a pásli se na "jezeďácké" louce asi 80metrů od naší hranice. Srnec si vesele bákal v houští a zmizeli až když se po cestě prohnala jakási důchodkyně, se sluchátky na uších. Její rádio, které se neslo okolím, jim asi vadilo víc, než mě.


Koukal jsem na TV, kde povídali o repelentu, aby zvěř neskákala pod kola aut. Mrknul jsem na ceny.  Vskutku lidové. S těmi stavy srnčího je to fakt pruda. Kolem našeho městysu by se uživila početná populace rysů. Na našem konci asi pět kusů, cestou do práce potkávám asi šestičlené stádo a kolik jich je na dalších loukách po obvodu Hrádku, to bude dohromady tak padesátka. Tohle by skutečně dokázalo prakticky zamezit přirozené obnově lesa.  Jak jsem už někde psal, na zahradě mi roste asitak nespočet náletových klenů. Při mém příchodu na parcelu jich jen asi šest dokázalo překonat výšku 40cm. Byly to ty, které rostly v kopřivách a maliní. Tam srnám unikly. Pod jedním takovým jsem vysadil bambusa vlašský ořech. Jinak teprve po oplocení části pozemku odešlo stádo srn jinam a javory rostou, téměř nerušeně do výšky až pěti metrů.  


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Srnci a výsadba stromků

Příspěvek od jarda bon jovi »

Mám osobní zkušenost.Před pár lety jsem vysázel 800 stromů ve formě stromořadí. myslel jsem si, že nadržený srnec nebude mít zájem casnovat se s takovou fůrou stromků.... O jak jsem se mýlil. zbylo 8 stromků......


Loni jsem si dal dárečkem ovocný sad.... Vysázel jsem 4500 ovocných stromů na deseti hektarech.


Ochranu jsem vytvořil jednoduše. Plot o výšce 110 cm a individuální ochrana plastovým pletivem. K tomu u plotu po 200 metrech hubka s kyselinou máselnou.


.Srnci lítají všude kolem, ale do sadu se jim nechce. Teda, občas tam zabloudí, ale zase ten plot můžou přeskočit zpět a nezdrží se tam ani chvilku. Nemám jediný stromek poškozený , teda kromě těch, co si lidi nakradli... tady nepomůže ani ta 308 win. Jsem v tomto dosti puritán, takže pouze kar 98 nebo mosin.


 


 


 


 


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Srnci a výsadba stromků

Příspěvek od Martin Gross »

Kyselina máselná. To si zkusím zapamatovat. U nás už se šmrdláním začali. Tak jsem začal zapichovat vrbové pruty. Ty to odnášejí nejhůř. Tak si snad zchladí žáhu na nich a nebudou svlékat pletivo ze stromků ovocných. Dám vědět, jak dopadlo vytloukání v podhůří Orlických hor. Pak už jen shoz paroží a zas do května klid. :-D

jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Srnci a výsadba stromků

Příspěvek od jarda bon jovi »

308win je jedna z nejlepších ráží planety.možná proto zůstává její ekvivalent ve výzbroji armád již od r 1952....


Oplocení stromků...


Já bojoval se srncem mnoho let... vysázel jsem 800 stromů a z nich vyrostlo pouze 10.


Nový sad jsem opplotil pletivem metr deset a každý stromek individuálně obalil plastovým pletivem přisponkovaným ke kůlu.


Bylo to 4500 stromků, totéž kůlů a stejně tak těch plastových preservativů.


Kolem jsem pověsil na plot asi 50 moolitanových hubek pokapaných kyselinou máselnou... Měl jsem klid a ani jeden stromek nebyl poškozenej krom těch ukradených. Vyšší plot nedělejte, páč tam ten srnec zvostane a netrefí zpět. Takhle to přeskočí a půjde pryč a už se nevrátí.


S kyselinou máselnou opatrně, smrdí to, jako když se odkope selka... fakt hrůza, ale super účinost.





QNX říká:


Hlad: Do hádek o balistice se raději napouštěj :-) Mám výuční list v oboru puškař, balistika patří k mým koníčkům zbraň v ráži .308 Win vlastním a náboje .308Win si i sám přebíjím, laborace si dokážu sám spočítat podle použitých komponent (mám na to několik programů), výsledek si dokážu sám změřit (mám na to potřebné vybavení), když na to přijde, tak by nebyl problém udělat srovnávací testy terminální balistiky.  Tuhle ráži znám dost dobře a tak mám jasno jaké jsou spodní i horní hranice tohoto náboje. Takže bludy o tom, že.308 Win je na srnce málo, nebo že .308 Win dokáže srnce naporcovat si nech pro někoho kdo ti to sežere :-)  Prostě jsi zase jenom něco plácnul a spoléhal jsi na to, že zde nikdo zbraním nerozumí :-)


.308 Win je dobrým řešním proti srncům, nevěřte "balistikům" jako je Hlad :-)




Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Srnci a výsadba stromků

Příspěvek od Martin Gross »

Kde. Kde. Kde se dá sehnat? CHCI JI. :-D

Uživatelský avatar
Neon Proto
Příspěvky: 90
Registrován: 06 dub 2011 19:43

Re: Srnci a výsadba stromků

Příspěvek od Neon Proto »

To moc nechapu. Nizky plot proto, aby mohl vyskocit ven? A jak tam teda skocil? Kdybych udelal 1.5-2m plot, tak to nepreskoci, ne? Proc neudelat vysoky plot a netreba pak oplocovat individualne kazdy stromek?


 


A jeste jsem chtel nadhodit - co takovy elektricky ohradnik, nefungoval by? Nebo je problem se zakonem, ohledne toho kde to muzu natahovat?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Srnci a výsadba stromků

Příspěvek od QNX »

Martin Gross: Ty chceš kyselinu máselnou? :-) To jsi s ní asi ještě neměl tu čest :-) Koupit se dá docela špatně (Merck, Sigma a podobně ji vedou), ale  určitě by se celkem snadno dala připravit oxidací snadněji dostupného butanolu, nebo isobutanolu (mám dojem, že kyselina isomáselná smrdí ještě víc, ale to bych se musel mrknout). Doma z tebe budou mít moooooooc velkou radost :-)


 


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Srnci a výsadba stromků

Příspěvek od Martin Gross »

A čím se oxiduje? Normálně nechat otevřenou nádobu? Nebo nějakou látkou (prvkem)? Z chemie už si toho moc nepamatuju, navíc mi pekelně nešla. :-D

Uživatelský avatar
Ján Štefko
Příspěvky: 48
Registrován: 15 lis 2011 18:19

Re: Srnci a výsadba stromků

Příspěvek od Ján Štefko »

vyrobok floroantifaun patent č.269660 podrobne tam http://registre.indprop.gov.sk/registre/pdf/patenty/269/269660.pdf


ide o náter na stromky zložený z pilín, kostného gleja, vody a hlavne zo sušených bylín papraď, extrakt lulkovca zlomocného. Vraj to bolo testované Výsk ust lesn vo zvolene protokol č.2P/94 a je vysoko účinný.


Ale už si nespominam či som to skušal a či to zabralo. ešte to mam v škatuli.


kupil som to na dobierku kedysi od firmy eko bio koškárová ale neviem najst www alebo dačo viac iba mi vyhadzuje daku stranku http://www.absolutnapravda.sk ale tam o tom nič nepišu, ale ta stranka patrí im


ešte pisané bolo na nete:


Na následky obhryzu a lúpania kôry sa priemerne ročne predčasne likvidujú porasty (najmä smrekové) na redukovanej ploche viac ako 400 hektárov.
Prvoradým predpokladom zásadného zníženia škôd spôsobovaných zverou je znižovanie početných stavov a úprava sociálnej štruktúry jednotlivých druhov (hlavne raticovej) zveri na normované (biologicky únosné) stavy. Za najefektívnejší (najlacnejší a najúčinnejší) spôsob ochrany sa považuje:
· proti odhryzu výhonkov domáci novovyvíjaný repelent (výťažok z lesných rastlín) Floroantifaun, ktorý je ekologicky najčistejší a rukáv z polyetylénovej sieťoviny upevnený na celý stromček pomocou dvoch kolíkov,
· proti obhryzu a lúpaniu kôry zraňovanie kôry schwartzwaldským zraňovačom (najmä na smreku) a ovíjanie kmeňov odpadovými fóliami, respektíve obväzovanie vetvami.
Hmyz ako škodlivý činiteľ sa aktivizuje najmä v antropogénne oslabených lesoch, a to či už imisiami alebo nevhodným obhospodarovaním lesov.


 


a toto radí sepp holzer http://www.ulozto.sk/8631704/zahrada-k-nakousnuti-permakultura-podle-seppa-holzera-pdf



Ivan Permawebovič
Příspěvky: 108
Registrován: 26 bře 2013 22:07

Re: Srnci a výsadba stromků

Příspěvek od Ivan Permawebovič »

každou zimu mi srnci navštěvují v zimě zahradu, plot má 150 cm


Odpovědět