Permakulturní vinohrad

Ovocné stromy, staré odrůdy, obnova ovocného sadu
Odpovědět
Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 43
Registrován: 18 pro 2017 10:41

Re: Permakulturní vinohrad

Příspěvek od Honza H. »

QNX: 


díky za vysvětlení..


S to štěpkou je to tak, že v pásu širokém 50-60 cm a dlouhém desítky metrů nejsem za žádnou cenu schopen dosáhnout vrstvy silné 15-20 cm, což je myslím vrstva, která již dostatečně zabrání prorůstání.Je to moc úzký pás, na jeho okrajích takovou vrstvu prostě nemohu udržet. Věřím, že na větší ploše toho dosáhnout lze.. Ve výhledu 2 let mám v plánu založit malý sad (10x30 m) ala "Back to Eden" - tam té štěpky padne minimálně 50 kubíků. Doufám, že tam to bude fungovat.. Máte s touto metodou pěstování ovocných stromků ve vysokém mulči nějaké osobní zkušenosti?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakulturní vinohrad

Příspěvek od QNX »

Honza H. Vyloženě jako podle BTE ne. Jen v jednom sadu mám štěpku  v pásu kmenů, pod stromy pruh louky a nad stromy pruh orné půdy. Navíc mezi ovocnými stromy břízu, kterou seřezávám a přidávám na vrstvu štěpky. Pak jsme dělali nějaké výsadby keřů do štěpkového mulče, záhony na letničky s mulčem ze štěpky a štěpkové cestičky. Na úrodné půdě to je dost drahá metoda, pokud to má být jen na potlačení plevelů. Na neúrodné půdě to vedle plevelů řeší i zúrodňování půdy, tak tam to už má větší smysl.


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Permakulturní vinohrad

Příspěvek od Vlasatej »

nemám prostě jižní svah, nebo od severu chráněné stanoviště. Já odrůdy nekupuju, snažím se ve svém okolí najít to čemu se daří a po dohodě s vlastníkem třeba za řez si odnesu réví a rozmnožím si ho a dál sleduju jak se mu bude u mě dařit.


Nejlíp se daří samozřejmě bagu :) ale mám tu i jednoho dalšího favorita, uvidíme tento rok, minulej rok dostal pěkně zabrat mrazem .



QNX: jenže v lese neleží na zemi štěpka :)  to je jedna věc. Druhá věc je že pokud v lese ( teda spíš v pralese který člověk neudržuje) jsou za celou evoluci určité vztahy a současně tvrdá konkurence. Z každého semínka nevyroste dospělý strom... dospělé stromy jsou "vítězové" určitého konkurenčního boje a současně měly trochu štěstí....


To prostě nemůžeš srovnávat.


Ono stačí donést si domů třeba koupenej substrát a zkusit si do něj něco zasadit - většina rostlinek Vám padne na padání klíčních rostlin atd. Prostě za mě štěpka ne, jedině do kotle. Ale nikomu to nenutím. ze souseda kterej by si zamulčoval pozemek vrsvou štěpky bych měl obrovskou radost, stačí mi ty chvojky vysázené pro okrasu které ničí hrušně v obrovském okruhu - rez dokonce dosáhne i na některé slivoně....


Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 43
Registrován: 18 pro 2017 10:41

Re: Permakulturní vinohrad

Příspěvek od Honza H. »

Vlasatej:
Já bohužel ani jednu z mnou uvedených odrůd nemám - ale mohl bych ti na zkoušku nabídnout (pokud již nemáš) réví Solarisu. Ten se úspěšně pěstuje i v Polsku a jižní Skandinavii, u mne letos dozrál na 25 ° cukernatosti již koncem srpna, u tebe na Vysočině by do poloviny/konce září dozrál bez problémů. Je docela dost mrazuvzdorný, velmi odolný vůči peronospoře a celkem dost i proti oidiu.. Jediná jeho negativní vlastnost je, že začíná poměrně brzo rašit, takže květnové mrazíky mi jej vždycky spálily. Ale to by paradoxně u tebe na Vysočině nemusel být problém. Je to jinak nenáročná odrůda, velmi bujná, dobře plodí, i na letorostech ze záložních oček plná násada květů.
Pak můžu nabídnout Cabernet Cortis (Solaris x Cab.sauvignon) - zraje o 2-3 týdny později než Solaris, ale jinak vlastnosti obdobné.


I z Baga se dá dělat víno, ale píšou, že mladé víno je dost drsné a proto potřebuje delší dobu ležet v dubovém sudu. Pak je prý poměrně dobré..


Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 43
Registrován: 18 pro 2017 10:41

Re: Permakulturní vinohrad

Příspěvek od Honza H. »

Pro ilustraci posílám pár fotek vinohradu z letošního léta - aby byla představa.
Na první fotce je výsadba Solarisu. Je tam vidět zarůstající zamulčování štěpkou..


Toto je výsadba C. Cortis - zamulčovaná slámou


.. a tady detail, jak bych si představoval celý příkmenný pás - toto je máta u mladé sazenice Solarisu..


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Permakulturní vinohrad

Příspěvek od jarda bon jovi »

sekat, sekat a sekat.....vysoké trávy usroupí nízkým a fertig. Je třeba brát pýr jako kámoše, vytvoří dostatek biomasy k mulčování a k rozmnožení endafonu.Po potlačení pýru lze sekat méně a vymazlit si přirozenou sukcesí pestrost k obrazu přírody.Příkmenný pás řešit vyžínací sekcí, já mám od zámečnictví strýček a je to pecka, už to má nasečeno kolem tisíce kilometrů příkmenného pásu v sadu a furt to drží pokupě....Zajímaly by mne spíše pěstované odrůdy, zdali jsou některé pravokořené, sám mám jednu odrůdu , která dobře zraje i ve špatných podmínkách, množím ji řízky a funguje to bezvadně. Sám mám pár rostlin vína, sadů mám jedenáct hektarů....


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakulturní vinohrad

Příspěvek od QNX »

Vlasatej: Jestli je to štěpka z větviček jehličí a listí, nebo přímo větvičky, listí, jehličí ....... to není podstatné.   Tvoje obava ze štěpky nemá žádný racionální základ. Funguje to na mnoha místech a na žádné potvrzené problémy s použitím štěpky jesem zatím nenarazil (u sebe, ale ani u jiných). Zatím vím o jediné a to podstatné nevýhodě. Výroba štěpky je pracná/nákladná. Pokud bych mi někdo nabízel štěpku zdarma, klidně si pár tisíc kubíků vezmu a použiju na pozemcích. 




drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: Permakulturní vinohrad

Příspěvek od drama »

Dobrý večer, dovolím si také komentář k pýru. V EZ, ale trochu i v konvenci, to může být problém. Hlubší orobou jej lze udržet trochu na uzdě, to ale není u vás možné. Vzhledem k dobré pícninářské hodnotě bych se jej pokusil na části ponechat, jen sekat a pozorovat skutečný dopad na révu. Tipuji, že nebude veliký rozdíl výnosu u kontroly (vypleté). Pokud Vám opravdu vadí, je tu řešení. Je značně citlivý na světlo. Zkuste to nějak chytře zastínit... Sám jsem vysadil letos vinici (v EZ), tak můžeme časem porovnat.


Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 43
Registrován: 18 pro 2017 10:41

Re: Permakulturní vinohrad

Příspěvek od Honza H. »

JBJ:
odrůdy jsem již zmínil - 200x Solaris, 150 x C. cortis, 150x C.cantor, letos výsadba 180 keřů směsky pozdnějších bílých odrůd - Bronner, Sauvignier gris, Savilon a k nim po 25 ks od tří nových odrůd Dr. Weisse z Rakouska, které ještě ani nemají jméno (jsou ve stadiu zkoušek), ale vzásadě to jsou rezistentní Sauvignon, Veltlín a Chardonnay. Co se osvědčí, to ponechám, co ne - to přeroubuju. K tomu asi 50 ks různých "ploťáků", tj. mišmaš různých stolních/moštových odrůd, od každé pár kusů. Ty jsou většinou pravokořenné, z řízků. I podsadbu Solarisu jsem řešil pravokořennými sazenicemi.


drama:
zastínění jsem vyzkoušel a fungovalo. Ještě to vyzkouším na větší ploše - musím si ale z prken vyrobit podlážky šíře meziřadí a délky cca 3 metrů. Ponechám je na místě vždy cca 2-3 měsíce a pak posunu o kus dál...


On ten pýr přecejen nějaká konkurence bude, ale pokud budou keře už dobře zakořeněné, tak to bude OK. Ona ta konkurence ve finále možná bude dobrá, protože např. Solaris (kde toho pýru roste nejvíce), je hodně bujná odrůda a mám jej vysazený v hustém sponu, což bujnost růstu ještě podporuje. Takže uvidíme, jak to bude v praxi. Využiji i pícninářských kvalit pýru - v této části mám v plánu pastvu husí. Rozdělím plochu mobilním síťovým ohradníkem na 3 sektory a budu s husama rotovat. Na část, kterou vypasou husy, pak pustím slepice atd.. Kdo si hraje, nezlobí :-)


Vysadil jste vinici? Kde, jak velkou a jaké odrůdy, smím-li se zeptat?


drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: Permakulturní vinohrad

Příspěvek od drama »

Je to jen takový experiment. Jizerské hory 550 m.n.m., jižní stráň. Arkadia, Venus, Prim, Nero, Krystal, Vostrog, Muskat bleu, Augustovskij, Modrý Portugal, Favorit, Muškát moravský, Chrupka bílá, Rubanka, Matilde, Diamand, Bianca, Premier, Viktoria, Talisman.


Odpovědět