Permakulturní vinohrad

Ovocné stromy, staré odrůdy, obnova ovocného sadu
Odpovědět
DusLi
Příspěvky: 1
Registrován: 20 dub 2018 11:15

Re: Permakulturní vinohrad

Příspěvek od DusLi »

http://www.hostwineimports.com.au/christiantschida/


Jeden z mála vinařů, který pěstuje opravdu biodinamicky. Jeho vinohrady jsou zarostlé čímkoliv i plevelem a neřeší to. Dodává vína i do mnoha michelinských restaurací. Např v nabídce jedné z top restaurací na světě Noma v Dánském Copenhagenu má zalistováno 5 vín. 


Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 43
Registrován: 18 pro 2017 10:41

Re: Permakulturní vinohrad

Příspěvek od Honza H. »

Biodynamiku praktikuje spousta vinařů, jen ve Francii to je asi 5% a jsou to vzásadě ta nejvyhlášenější, jako Romanée Conti . U nás jako jediné vinařství s certifikací Demeter jsou Vinné Sklepy Kutná Hora, dále je několik, co podle toho jedou bez certifikace, např. Dva Duby v Kounicích..
Já osobně s biodynamikou osobní zkušenosti nemám a ani neplánuju ji praktikovat, jelikož spoustě věcí, na nichž je BD založená, prostě nevěřím. Má ale některé prvky, které jsou postavené na racionálním základě a fungují.
Pokud jde o permakulturu, tak tu praktikuje v Německu vinařství "Winzerhof Linder", ale míchá do toho i biodynamiku.. má nějaká videa na Youtube..

Dále prvky permakultury má i sdružení vinařů na Novém Zélandu - "Sustainable winegrowing New Zaeland"..

Já si z toho beru a zkouším to, co vyhovuje mojím podmínkám..


Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 43
Registrován: 18 pro 2017 10:41

Re: Permakulturní vinohrad

Příspěvek od Honza H. »

Tak po delší době, byv zaměstnán jarními pracemi, posílám up-date info z mého permakulturního vinohradu.


Nadále jsem se věnoval řešení problému s likvidací či potlačením pýru v meziřadí a příkmenném pásu. Věrný permakulturnímu heslu "The problem is the solution" anebo Mollisonovu "You don't have a slug problem, you have a duck deficiency" jsem se rozhodl zapojit do práce několik opeřených pomocníků.


1) Slepice se neosvědčily - jsou to dobré hrabalky a popelky, ale trávu moc nežerou. Zato jim chutná kyselé listí vinné révy. Takže ty budu vypouštět do vinohradu v období od sklizně (září) do jarního rašení (duben).


2) Husy. Ty jsou velmi dobré trávožroutky a přednostně spásají pýr, jetel, vojtěšku, vičenec.. Dvouděložně, jako jitrocel, sléz, česnek, chrpa, dobromysl nechávají být. Když mají trávu spasenou, z nudy taky sem tam zobnou do listí révy, ale bez většcíh škod. 6 housat během týdne vypáslo plochu 3x16 m. Mám pro ně ohradníkem vyčleněny 4 takovéto plochy na střídavou pastvu
(Mob grazing - Joel Salatin).


3) Pižmovky. Také trávožroutky, ale méně intenzivní. Vyčlenil jsem jim duck-tractor (1x3 m). V plánu mám posunovat jej denně v meziřadí v duhé části vinohradu. Zde je příkmenný pás zjara vypletý a mulčovaný slámo-seno-trávo-štěpko-listím..


4) living mulch. Založena jedna pokusná řada ve vinohradu délky cca 30 metrů - vysázeny mediteránní bylinky. Pokud se osvědčí - vysadím je časem i do části vinohradu, dosud mulčovaného..


Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 43
Registrován: 18 pro 2017 10:41

Re: Permakulturní vinohrad

Příspěvek od Honza H. »

přidávám fotky:
1) husy - vpředu vypasený sektor, husy již v novém, nevypaseném..


Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 43
Registrován: 18 pro 2017 10:41

Re: Permakulturní vinohrad

Příspěvek od Honza H. »

zde jsou husy v nevypasé části:


Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 43
Registrován: 18 pro 2017 10:41

Re: Permakulturní vinohrad

Příspěvek od Honza H. »

za týden bude vypadat takto..:


Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 43
Registrován: 18 pro 2017 10:41

Re: Permakulturní vinohrad

Příspěvek od Honza H. »

2) mladší výsadba - dosud mulčovaný příkmenný pás..


Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 43
Registrován: 18 pro 2017 10:41

Re: Permakulturní vinohrad

Příspěvek od Honza H. »

pižmovky na traktoru..:



Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 43
Registrován: 18 pro 2017 10:41

Re: Permakulturní vinohrad

Příspěvek od Honza H. »

3) living much - pokusný řádek:



Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Permakulturní vinohrad

Příspěvek od Vlasatej »

pěkný. vidím tam hromadu práce. na ty husy pozor, jak jim dojde zelený na zemi, začnou loupat lýko, u mě se to nejvíc provevuje od podzimu do jara, letos mi zničily dva zimostrázy co mám na zdi na dvoře a par malých roubovaných stromků v sadu. ožraný lýko až na dřevo. Teď mají zeleného dostatek , tak je stromky nezajímají. Proč tam nemáš i pár indických bežců? Neškodí a postarají se různou havět .


Odpovědět