Permakulturní vinohrad

Ovocné stromy, staré odrůdy, obnova ovocného sadu
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Permakulturní vinohrad

Příspěvek od Vlasatej »

ja tě qnx nechci přesvědčovat abys štěpku nepoužíval, klidně ji používej. Moje obavy ze štěpky mají racionální základ, stačí si takovou vrstvu štěpky za rok či dva rozhrábnout až dolů a podívat se jak to v ní "žije". Já tam vždycky viděl obrovskou plochu mycelia kdovíjakých hub . Je to ideální prostředí pro rozvoj plísní , ukrytí škůdců atd. I literatura uvádí štepku jako rizikovou z hlediska obsahu spór plísní , alergií atd. Stačí když se likviduje plesnivý suchý seno jak se z něj hezky bíle práší , to musí být pro alergie úplnej ráj.


Rozdíl mezi bilogickým materiálem který je v lese a vztahy mezi ním a lesem sem vysvětlil dostatečně. Je to fakt něco jinýho než když borci z technických služeb vemou štěpkovač a nahážou do něj všechno co uříznou někde kolem cesty nebo železniční trati.


Honzo , rád si nějaké réví vezmu, a jak budu stříhat tak ti můžu poslat na oplátku něco místního od nás. Není problém, stačí zabalit do vlhkých novin dát do igeliťáku a poslat poštou, v pohodě to přežije. Tak jak nastane čas budu na to myslet a napíšu ti o adresu.


Fotky pěkný, divočina :) možná by stálo za pokus nasít tam nízkou jetelotrávu. vzal sem si předminulej rok při setí od našich družstevníků co vysypali při setí na kraj louky a byl sem příjemně překvapen, nevím sice číslo směsi ale je to nízká tráva s nízkou jetelinou , pěkně kryje povrch, roste pěkně i na suchých místech , prostě samá pozitiva :)











Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 43
Registrován: 18 pro 2017 10:41

Re: Permakulturní vinohrad

Příspěvek od Honza H. »

drama:
hezká směska - uvidíš co ti tam u vás v podhůří pojede. Mrkni na stránky otavskavinicka.cz (jestli neznáš) - ten má obdobnou nadmořskou výšku a má cca 3-leté zkušenosti se spoustou odrůd..


Vlasatej: není problém, budu stříhat přelom únor/březen, tak na tebe budu myslet, ale radši se ještě připomeň.
O jetelotrávě jsem přemýšlel (kostřava červená / jetel plazivý), ale mám strach, že než se v příkmenném pásu rozrostou, pýr je převálcuje. Ale zkusím je za pár let v té části vinohradu, která je mulčovaná slámou..


drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: Permakulturní vinohrad

Příspěvek od drama »

Díky za odkaz, podívám se. Pokud by došlo ke spásání porostu, tak jetel plazivý je skvělá volba a brzy se rozjede ve velkém. Sucho mu také pomůže (konkurenčně).


Martin HorňákX01
Příspěvky: 118
Registrován: 02 bře 2016 08:33

Re: Permakulturní vinohrad

Příspěvek od Martin HorňákX01 »

No klucí, úplně jste mě namlsali......a tak bych se s dovolením zeptal, jestli bych taky mohl dostat nějaké réví? Mám na vinici rezervovaných sice pouhých 1000-1500m2, ale to mi stačí pro osobní požitek. 400mnm západní čechy, JV orientace, v létě velmi velmi teplé a slunečně území.


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Permakulturní vinohrad

Příspěvek od Vlasatej »

Až budu stříhat napíšu sem kolik toho mám a není problém , pokud nevadí že nevím odrůdu.


Martin HorňákX01
Příspěvky: 118
Registrován: 02 bře 2016 08:33

Re: Permakulturní vinohrad

Příspěvek od Martin HorňákX01 »

no já za sebe bych bral ty s jasnou odrůdou :))))


Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 43
Registrován: 18 pro 2017 10:41

Re: Permakulturní vinohrad

Příspěvek od Honza H. »

Martin Horňák: 1000-1500 m je celkem velká plocha. Pokud to chceš osázet celé najednou, tak bych šel radši do koupě normálních štěpovaných sazenic.. Tam už se ti vejde 500 - 750 hlav (při sponu 2x1 m).


Martin HorňákX01
Příspěvky: 118
Registrován: 02 bře 2016 08:33

Re: Permakulturní vinohrad

Příspěvek od Martin HorňákX01 »

S ohledem na výši investice, není lepší si to nařízkovat a předpěstovat vlastní? Než kupovat 150kč/ks? Anebo je lepší s ohledem na ten počet to brát profesionálně a vzít profi sazenice? Já nějak podvědomě prahnu po té samostatnosti ve všem. Čas a prostor mám, tak proč to nepředpěstovat.

Honza H. říká:


Martin Horňák: 1000-1500 m je celkem velká plocha. Pokud to chceš osázet celé najednou, tak bych šel radši do koupě normálních štěpovaných sazenic.. Tam už se ti vejde 500 - 750 hlav (při sponu 2x1 m).





Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 43
Registrován: 18 pro 2017 10:41

Re: Permakulturní vinohrad

Příspěvek od Honza H. »

Ta cena za sazenici u komerčně roubovaných oddrůd není tak vysoká, cca 30-50 Kč. Určitě je levnější si je sám nařízkovat, pokud máš zdroj řízků, čas a prostor. V tom případě doporučuji Peničkovu metodu zakořeňování řízků. Pokud si koupíš roubované sazenice, ty jsou prostokořenné, lépe se s nimi pracuje. V tom množství je to už na tvém uvážení.


Martin HorňákX01
Příspěvky: 118
Registrován: 02 bře 2016 08:33

Re: Permakulturní vinohrad

Příspěvek od Martin HorňákX01 »

zaujalo mě moderní PIWI, ale fakt jsem se tomuhle tématu přes rok nevěnoval, tak třeba nevím co je novýho, jestli se staré druhy snesou s PIWI nebo je to blbost, 30-50kč je dobrá cena


Odpovědět