Vysokokmeny

Ovocné stromy, staré odrůdy, obnova ovocného sadu
Uživatelský avatar
Syringa
Příspěvky: 3
Registrován: 15 úno 2015 11:48

Vysokokmeny

Příspěvek od Syringa »

Zdravím, víte někdo, kde sehnat vysokmeny jabloní a hrušní v jižních nebo středních čechách?


Děkuji za info.


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Vysokokmeny

Příspěvek od Vlasatej »

kdekoli ve vetších zahradnictvích nebo školách,  na podnožích A2 nebo MM106 v případě jabloní a cokoli na podnoži Kavkazská v případě hrušně.


Jitka MX01
Příspěvky: 134
Registrován: 07 lis 2013 20:20

Re: Vysokokmeny

Příspěvek od Jitka MX01 »

a taky na semenáčových podnožích:)


má je třeba prodejstromků.cz nebo 


stareodrudy.org


oba posílají


nebo osobně se dá v malé školce, Ing. Bielmacz, Kozolupy, ten má většinou jen A2 a MM106, popř M7


neposílá, musí se dojet


Martin HorňákX01
Příspěvky: 118
Registrován: 02 bře 2016 08:33

Re: Vysokokmeny

Příspěvek od Martin HorňákX01 »

dyť už to tu bylo milionkrát, správný VK má Standa Boček a podnože nejlepší samozřemě semenáč, ale pozor, Standa "dělá" stromy jen pro pořádný chlapy


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Vysokokmeny

Příspěvek od QNX »

Martin Horňák: Také tady bylo už mnohokrát, že to co píšeš je blbost :-) VK není vždy nejlepším kmenným tvarem a semenáč není vždy nejlepší volbou pro podnož. Konečně to pochopte a ušetříte si spoustu trápení :-)


Martin HorňákX01
Příspěvky: 118
Registrován: 02 bře 2016 08:33

Re: Vysokokmeny

Příspěvek od Martin HorňákX01 »

správný VK - tzn, že správný VK má mít nějakou minimální výšku korunky, různé zdroje, různá čísla, někdo nabízí VK nad 170 cm, jiný nad 190 cm, taky mi nabízeli VK s podnoží Colt, což je sice hezké (levnější), ale na ptačku to nemá, o A2 a pod ani nemluvě, takže zopakuju, že správný VK má Standa Boček a podnože (pro VK) samozřejmě semenáč



QNX, za to, že nechápeš slova co jsem napsal, fakt nemůžu :)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Vysokokmeny

Příspěvek od QNX »

Martin Horňák: Tak jinak. Nic jako "Správný a nesprávný VK" neexistuje. Výšku vysokokmenu určuje norma. Stromek může normou danou výšku pro VK splňovat a pak to je VK. Případně ji nesplňuje a pak to není VK. Jak prosté, že? :-D .Nejsou správnější a méně správné VK. Tu normu před sebou nemám, ale nevzpomínám si, že by v ní byla uvedena podmínka, že VK musí být na semenáči. Pokud tam taková podmínka není, tak VK může být i na jiné podnoži. Už to chápeš?


Martin HorňákX01
Příspěvky: 118
Registrován: 02 bře 2016 08:33

Re: Vysokokmeny

Příspěvek od Martin HorňákX01 »

já to chápu, narážel jsem na to, že plno zahradnictví nabízí jako VK stromky pod 180cm, někdy i pod 170cm (Fytos), ta norma ze 70tých let odkazovala na 180 cm a výš a jako roubovat VK nad 180 cm na něco jinýho než semenáče je ne zcela vhodné, podle normy  se do toho vešla i A2, o Coltu v tý době nemám záznam, ale asi to bude podnikatelský zajímavý, když je teď všude nacpaný



a já pak někomu dovezu stromek od Standy a lidi mi říkají, jéééé ten je vysoký.....


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Vysokokmeny

Příspěvek od QNX »

Martin Horňák: Proč VK neroubovat i na jiné podnože, než je semenáč? Já tam opravdu nevidím žádnou nepřekonatelnou překážku. Nevidím ani velký problém v tom, když si korunku zapěstuju jinde než byla ze školky. Některé stromy mám na 3m vysokém kmeni a chystám se vyzkoušet i 6m :-D To už by pro tebe mohl být supersprávný vysokokmen :-D


Martin HorňákX01
Příspěvky: 118
Registrován: 02 bře 2016 08:33

Re: Vysokokmeny

Příspěvek od Martin HorňákX01 »

protože třeba Colt je malej, naopak A2 je vhodná, pro citlivý permakulturníky je ideál semenáč - ověřený přírodou


taky tam nevidím nepřekonatelnou překážku, nechť každý posoudí co mu nejlíp vyhovuje


ano, 3m a vyšší kmeny vídám často v lesní konkurenci, pro mě je ideální VK ten, pod kterým projedu traktorem.....ovšem jaký je to traktor....to je otázka.....



Odpovědět