Nemocná slíva

Ovocné stromy, staré odrůdy, obnova ovocného sadu
Uživatelský avatar
Patrik Stach
Příspěvky: 222
Registrován: 24 úno 2012 13:35

Nemocná slíva

Příspěvek od Patrik Stach »

Letos po odkvětu slívy TopFirst se nějak přestaly vyvíjet listy. Na snímku to není dost patrné, ale jsou takové lehce pokroucené, jakoby byly napadeny mšicemi (ale nejsou). Strom veskrze nevypadá dobře a já v nejmenším netuším proč. Roste na úrodné půdě v povltaví, chemii na něj nepoužívám. Nevím, jestli se mi to zdá, nebo jestli je strom nemocný. Višeň, co na listy nasadila mnohem později a stojí hned vedle, má krásné zdravé listy. Nenapadá vás něco, prosím? Díky.



Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Nemocná slíva

Příspěvek od Marek Parek »

Kdes nakupoval? spíš mně zaujaly ty světlé skvrny na listech .. to bývá průvodním jevem virozy, vlastně i to stáčení listu. Asi bych to nijak neřešil a počkal co se z toho vyvrbí :) popř kontaktoval množitele/prodejce.


Uživatelský avatar
Patrik Stach
Příspěvky: 222
Registrován: 24 úno 2012 13:35

Re: Nemocná slíva

Příspěvek od Patrik Stach »

Máme ji už třetí jaro, prodejce už asi není relevantní :)


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Nemocná slíva

Příspěvek od Vlasatej »

moniliová spála 


Uživatelský avatar
Patrik Stach
Příspěvky: 222
Registrován: 24 úno 2012 13:35

Re: Nemocná slíva

Příspěvek od Patrik Stach »

Píší hlavně o višních, a ty máme zdravé. Zmiňují i postřik v době květů, ale to už je asi pozdě, nebo ne? Také se uvádí lidový název "mrtvice", ale to se mi nezdá. Ty listy neschnou, jen se kroutí.


Uživatelský avatar
Patrik Stach
Příspěvky: 222
Registrován: 24 úno 2012 13:35

Re: Nemocná slíva

Příspěvek od Patrik Stach »

Jo, jinak díky :)


Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Nemocná slíva

Příspěvek od Caso »

Neni to nahodou msice slivova? Byva nenapadnejsi nez jine msice (ne velke zhluky a moc neni videt).


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Nemocná slíva

Příspěvek od Vlasatej »

Když jsem uviděl ty listy na fotce, bylo to první co mě napadlo. Viděl sem to na meruňce, na višni, vypadá to stejně, jeden rok mi takhle odešla dokonce i 5tiletá jabloň - jako bys ji sežehl ohněm ... . Každopádně výsledek vždycky stejnej , sežehnuté letorosty, houba není vidět a vroste do dřeva a další rok při "vhodném" počasí opět udeří, strom proschne.


Na postřik je pozdě. Bohužel jsem již několikrát slyšel že se to objevuje právě u nových "patentovaných" odrůd slivoní, a to třeba až po několika letech. Osobně tyto odrůdy nepěstuju.


Ještě k těm skvrnám, TOPFIRST je vůči šarce tolerantní, tzn. že strom může být nakažen třeba nějakým savým hmyzem PP virem a projeví se to ne na plodech, ale jen skvrnkama na listech.


Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Nemocná slíva

Příspěvek od Caso »

Pro moniliovy uzeh by mluvilo preplozeni v lonskem roce, ale stromek je mlady, takze to asi nebude ten pripad. Nebylo to poprve co poradne zakvetl? Monile napada stromy pres kvety, takze urcite pristi rok zkusit postrikat, o zadnem alternativnim zpusoby nevim - mozna preslickovy vyluh, ale ten nebude pred kvetem jeste k dispozici.


Uživatelský avatar
Patrik Stach
Příspěvky: 222
Registrován: 24 úno 2012 13:35

Re: Nemocná slíva

Příspěvek od Patrik Stach »

Letos je to prvně, co pořádně kvetla. Vloni měla květy, ale ne tolik. Děkuju za rady, dám si to do kalendáře a příští rok jí stříknu. Mrzelo by mě, kdyby zašla...

Odpovědět