Nemocná slíva

Ovocné stromy, staré odrůdy, obnova ovocného sadu
jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Nemocná slíva

Příspěvek od jarda bon jovi »


no jasně, je to mšice. poškozené listy ze spodní strany se stáčejí a uvnitř ještě bydlí zbytky mšic, nebo i sviluška, která poškozuje terminální pupeny. Řešením je postřik odvaru z rebarbory, který funguje současně fako stimulant , vratičivým výtažkem, a nebo výluhem či odvarem z čili papriček s pepřem.


Jináč se na kmen umístní lepový pás, kterej zaszaví mravence, kteří si tam mšice pěstují. Hnízda mravenců budiž nepřátelským ležením každého ovocnáře.Monilie u švestek přichází s plesnivejma plodama, tam i hnízdí, v mumifikovaných plodech a kontaminovaných větvičkách....


postříkej to hned, páč přijdeš o přírůstky a rok růstu bude v prdeli. Dělej, bojuj.
Patrik Stach říká:


Letos je to prvně, co pořádně kvetla. Vloni měla květy, ale ne tolik. Děkuju za rady, dám si to do kalendáře a příští rok jí stříknu. Mrzelo by mě, kdyby zašla...



jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Nemocná slíva

Příspěvek od jarda bon jovi »



jarda bon jovi říká:



no jasně, je to mšice. poškozené listy ze spodní strany se stáčejí a uvnitř ještě bydlí zbytky mšic, nebo i sviluška, která poškozuje terminální pupeny. Řešením je postřik odvaru z rebarbory, který funguje současně fako stimulant , vratičivým výtažkem, a nebo výluhem či odvarem z čili papriček s pepřem.


Jináč se na kmen umístní lepový pás, kterej zaszaví mravence, kteří si tam mšice pěstují. Hnízda mravenců budiž nepřátelským ležením každého ovocnáře.Monilie u švestek přichází s plesnivejma plodama, tam i hnízdí, v mumifikovaných plodech a kontaminovaných větvičkách....


postříkej to hned, páč přijdeš o přírůstky a rok růstu bude v prdeli. Dělej, bojuj. Blinky na postřiky máme přeci všichni od lonska, nečekáme, až nám neco vyroste. Ten jeden flíček na listu není ostře ohraničenej, nejedná se tedy o šarku, ale o momentální kondici jednotlivého listu. Ta se projevuje až po úplném rozvinutí listů a jejich konečném vybarvení.
Patrik Stach říká:


Letos je to prvně, co pořádně kvetla. Vloni měla květy, ale ne tolik. Děkuju za rady, dám si to do kalendáře a příští rok jí stříknu. Mrzelo by mě, kdyby zašla...





Uživatelský avatar
Patrik Stach
Příspěvky: 222
Registrován: 24 úno 2012 13:35

Re: Nemocná slíva

Příspěvek od Patrik Stach »

Sakryš, to je divný. Letos jsem nenašel na slívě jedinou mšici a kmen mám preventivně natřený lepem už tři týdny.

Uživatelský avatar
Patrik Stach
Příspěvky: 222
Registrován: 24 úno 2012 13:35

Re: Nemocná slíva

Příspěvek od Patrik Stach »

Navíc mšici jsem měl vloni i předloni a byla jen na nových listech na konci větví. Teď takhle vypadají naprosto všechny listy.

Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Nemocná slíva

Příspěvek od Vlasatej »

no nakonec uvidíš sám  jak to dopadne. Pokud to sou mšice, musíš je lupou najít. Ale vidím tam ten hnědej květ .....


 Přihřál bych si polívčičku a zeptal se Casa jestli se může rozepsat o monilii na přeplozených stromech, měl sem loni přeplozené durancie a letos vypadají tak bídně že je to až k breku, na některých větvích vůbec nejsou listy, květů dohromady 5 na každým stromě. Proč je přeplozený strom náchylný k nákaze? Protože měl loni moc květů? nebo proto že se oslabil?


Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Nemocná slíva

Příspěvek od Marek Parek »

Durancka (30-40let) se mi přeplozením vylámala, a rok na to zašla .. Mel jsem ty větve zakrátit. U ty moniliovy spaly okamžitě při zjištění ostříhat větve do zdravého dřeva... Ono se to neprojevuje ani tak tadytím kroucením ale fakt odumřením/zaschutím celého letorostu. Bohužel je to momentálně celkem závažný problém u peckovin.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Nemocná slíva

Příspěvek od jarda bon jovi »

ano, přesně. bohužel, hostitely jsou staré, neudržované stromy, jabloně s náchylností ke strupovitosti, což je vstupní brána k monilii u jabloní. napadená větev se  pozná znenanáhlým uschnutím listů , svěšením v jakékoli fázi růstu. musí se ihned uříznout min 30cm do zdravého, aby se houba nešířila dál. na nic nečekat. Třešně a višně jsou rekordmany v poškození, u sůlivoní to není tak markantní, pokud se ošetřuje správně v dobrou dobu. Vylámání větví při přeplození jest sadařovou chybou, a velká plocha infekce opravdu může vést k masivní infekci a zániku stromu.Durancie je velká škoda, považuju ji za velice dobrou odrůdu...Sám to znám, když mám říznout do stromu, jako by mne řezali.....


hergot, mám tolik knih o nemocích rostlin, ale ...


Jo, monilie je vadnutí, tím bych to rozsekl.

Marek Parek říká:


Durancka (30-40let) se mi přeplozením vylámala, a rok na to zašla .. Mel jsem ty větve zakrátit. U ty moniliovy spaly okamžitě při zjištění ostříhat větve do zdravého dřeva... Ono se to neprojevuje ani tak tadytím kroucením ale fakt odumřením/zaschutím celého letorostu. Bohužel je to momentálně celkem závažný problém u peckovin.





Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Nemocná slíva

Příspěvek od Vlasatej »

Jenže říznout do durancky - to je jednu haluz odřízneš a 20 jich vyroste v těch nejnemožnějších úhlech. U mě loni brutání přeplození, co sem mohl podepřít sem podepřel, pár haluzí se ale ulomilo, jeden strom ( dvoják) se dokonce rozlomil. Všechno sem ošetřil okamžitě , i ten rozlomenej.  Ale teď i na těch které se nerozlámaly je hrozně málo listů, květy skoro žádné, jakoby strom proschnul a vůbec nerašil. No ještě počkám jak to dopadne.


Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Nemocná slíva

Příspěvek od Caso »

Vyskyt monilie na preplozenych strome je moje empiricka zkusenost. Podle meho nazoru je to soubeh nekolika skutecnosti - mycelium prorusta do stromu pres kvety, tazke cim vice jich je, tim vetsi prostor pro houbu; dale je preplozeny strom oslabeny, a mene odolny; a za treti u preplozenych stromu zustava vice nesklizenych plodu (nosicu monilie) a tim se zvysuje tlak choroby.

Vlasatej říká:


no nakonec uvidíš sám  jak to dopadne. Pokud to sou mšice, musíš je lupou najít. Ale vidím tam ten hnědej květ .....


 Přihřál bych si polívčičku a zeptal se Casa jestli se může rozepsat o monilii na přeplozených stromech, měl sem loni přeplozené durancie a letos vypadají tak bídně že je to až k breku, na některých větvích vůbec nejsou listy, květů dohromady 5 na každým stromě. Proč je přeplozený strom náchylný k nákaze? Protože měl loni moc květů? nebo proto že se oslabil?





Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Nemocná slíva

Příspěvek od Vlasatej »

Díky za odpověď, ale to asi nebude můj případ. Přece pokud loni stromy mohutně zakvetly a následně přeplodily, nemohla se do nich dostat monilie květem, protože ta by květy zničila a už by nedošlo k tvorbě plodů. Navíc sem loni všechny dorancie do jedné sklidil, a pod stromama jsem uklidil. Přesto to vypadá, že stromy jsou napůl mrtvé, vůbec neraší na původních větvích, ale objevují se výhony z 20cm silného kmene (!) - asi z nějakých spících oček. No , nechám tomu volný průběh až do doby kdy budou listy na ořešáku a pak udělám kontrolní řez do jednohoze stromů jestli jsou větvě opravdu už bez mízy a mrtvé.


Odpovědět