Pěstování za oknem

Vše o pěstování v bytě
Odpovědět
Petr Kožíšek

Pěstování za oknem

Příspěvek od Petr Kožíšek »

Není nad něco čerstvého zeleného k snědku. Přes zimu na zahradu nejezdím, tak se chci zeptat, kdo máte jaké zkušenosti s pěstováním zeleniny či bylinek za oknem ve vytápěném bytě. Myslím v období říjen až duben. Mě v truhlíku velmi dobře rostla bazalka (to bylo v létě) a naopak několikrát zasazený trs pažitky mi po pár týdnech uschl. U lidí jsem často viděl tymián a rozmarýn. Máte někdo další tipy na vhodné druhy zeleniny či bylinek?

mastnacek

Re: Pěstování za oknem

Příspěvek od mastnacek »

To spis to hodit po zarivku :) Ci neco silnejsiho, zima - malo slunce, slunce sviti i malo hodin, takze ti to zacne misto rustu kvist :)

Jiří Danihel

Re: Pěstování za oknem

Příspěvek od Jiří Danihel »

Keříčková rajčata jsem sklízel ještě v únoru, ale bylo to několik kuliček. Sklizeň je silné slovo. Bylinky raději pěstuji v normální sezóně a na zimu si zbytek usuším nebo uložím do mrazáku. Letos se mi za oknem povedly luxusní parpiky kapie s téměř neznatelnou křehkou slupkou. Protože jsem nechtěl stavět v kuchyni podpůrnou kontrukci, nesnažil jsem se opylovat další, jakmile se rodily 3 kousky. Teď mi ale vyráží několik dalších, tak je nechám dojít, ať se předvedou. Růst i zrání se asi zpomalí, takže možná budou v zimě. Chilli papřičky jsou do bytu taky super. Stačí je na podzim očesat a vydrží až do spotřebování. Minulou sklizeň jsem nechal jen rozloženou na stole a kdybych na jaře nespotřeboval poslední, byly by do nové sklizně. Ale jak píše mastnacek, je to taky o světle. V growers schopech se prodávají boxy s odrazovými fóliemi zevnitř a světelné zdroje různých barev a velkých výkonů, díky nimž je možno rostliny přesvědčit, že je jiná roční doba, než venku. Poměr světla a tmy určuje vegetační fáze. Proto v rovníkových oblastech mohou sklízet 2x ročně - místo zimy tam mají druhé léto. Jakmile světlo převažuje, rostliny jdou do květu, plodí, a teplo pomáhá urychlit zrání. Když je delší tma, rostlina hledá světlo a roste. Takže v zimě by se doma mohlo dařit obecně trvalkám, které pěstujeme pro zelenou hmotu a ne pro plody či semena.

Odpovědět