Traktor ( permakulturní ultras prosím ani nečtěte ) :))

Vše okolo hospodaření na statku
Odpovědět
Uživatelský avatar
FSP
Příspěvky: 192
Registrován: 11 dub 2012 17:40

Re: Traktor ( permakulturní ultras prosím ani nečtěte ) :))

Příspěvek od FSP »

3 ha s jednoosákem je vražda :-)....sám mám teru a stačí mi co s ní udělám po zahradách,mám toho dost,myslím si že ten Zetorek 40 nebo 30 je dobrá volba i za slušné peníze,jen trefit na dobrý stav a hlídat to v zimě (voda atp...)





mastnacek říká:


FSP: dik za tip, ani me to nenapadlo, mam polaky kilometr od baraku ( nemam bardzy moc v lasce ).


Ty 3ha jsou louky, z toho se dva susi. Pro nekoho to neni moc, ale v podstate kdybych to mel delat vsechno rucne, tak jsem na to sam a pamatuju si moc dobre doby, kdy se ty 2ha sekaly emefkou, obracely rucne hrabema, nekolikrat se to hodilo do kup a pak z kup na vlek za samodomo trakturek a rucne podavat na pudu. Verte neverte, drina. Doted nam jezdil pan s traktorem, posekal rotackou, obratil pavoukem nebo jak tomu rika a sebral sberakem, ja to jen nahazel do fukaru a na pude odhazoval do stran. Ono kdyz pak cloveka honi pocasi a nestihne slozit dokonale nasuseny seno to hodne mrzi :) treba letos se dlouho cekalo nez prestanou deste a trava byla po pas a pekne lehla. Do toho staci par aktivnich krticincu a listova kosacka se nechyta.





Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Traktor ( permakulturní ultras prosím ani nečtěte ) :))

Příspěvek od Caso »

Jak to tak ctu, tak ten RS (neni jen 09, je jeste nejaky jiny typ, ale mnohem vzacnejsi) by se ti asi hodil nejlepe. Da se poridit okolo 20 000, se stestim i s listou. Obracaky jsem za to nevidel, ale urcite bys neco pripojil a nejaky maly sberak bys sehnal taky.


4011 je dobra vec, ale je to s papirama okolo 70 - 80 000, a za tohle budes mit k RS komplet vsecko naradi. Ostatni malotraktory se ceno blizi spise k te 40. Taky zalezi jak moc si umis veci opravit a dodelat. Zetory maji vyhodu, ze je umi spravit kazdy a dily jsou v Polsku (pro tebe dalsi vyhoda). Ale RS je tak konstrukcne jednoduchy, ze to taky je na kladivou a sroubovak.


Jinak 3ha jsou samozrejme realtivne mala plocha, ale kdyz by to mel clovek delat sam na seno, v malem okenku, kdy je zrovna pocasi, tak to asi moc nepujde. Mf poseces tak 1ha za den, takze 3 dny jenom seces, ale nekdo musi taky obraces a radkovat nebo kupit ( o sbirani ani nemluvim). A ten luxus, abys mel vice nez tyden pocasi na seno, to neni moc casto.


Ja sam mam z 4611, a misto rs pouzivam kone, ale kdybych nemel kone a musel mit jen jeden traktor, tak asi beru rs. Vim ze to neni tak univerzalni, ale ja zas tak casto neoru a nepotrebuju tahat tezke naklady, ale kutlivator, seceni a vozeni drobnosti mam denne. Dalsi vec je, ze mam moznost si vetsi traktory snadno pujcit nebo nechat udelat sluzby za barter, takze to je asi zkreslene. 


A jeste pokud budes kupovat 4011 (nebo tu tricitku), tak bacha na prumery cepu na savlich. Mivaly 26mm a vetsina novejsich (ne novych) stroju ma 28mm, takze bez predelavky nezapojis ani rotacku ani obracak. Taky budes muset sehnat vsechny rychlospojky na hydrauliku, abys neprijel k sousedovi a nezjistil, ze nic nezapojis.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Traktor ( permakulturní ultras prosím ani nečtěte ) :))

Příspěvek od mastnacek »

To FSP:  A to ma tera 4takt ne? S mf bylo sekani jeste jakzt takz, kdyz to neprerostlo, legrace zacala pri obraceni ve vedrech, kazdou chvili prehrato, jak jsem si dal pauzu tak jsem pak cekal hodku dve nez to vychladlo a znovu chytlo. Uz čekuju polsky inzeraty :)


To Caso: RS je levny, jsou dve verze 2 hrnek a 4 hrnek. Cena prijemna, ale, nezapojim rotacku a kdo vi jak by potahala malej sberak, natoz vlek se drevem z lesa. Papiry ani k tomu nejsou tak nutny, co se tyka cinnosti okolo hospodarstvi tak mam vsechno za barakem. S MF poseces docela dost, ale ne husty, kazdou chvili naberes drn nebo krticak, ucpou se zabky a nechavas fousy, takze couvacka, vycistit, odhrabat a fousy dosekat, jinak si pri rucnim hrabani utrhnes ruce .) Letos to vyslo krasne na konec, ale nebyt toho chlapika se zetorem, tak je z toho hnuj.


Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Traktor ( permakulturní ultras prosím ani nečtěte ) :))

Příspěvek od Caso »

Za RS nezapojis rotacku, ale ta lista sece dobre a sberak na to je. Ma to vyhodu, ze nemusis prehazovat naradi, coz te taky pekne zdrzi, zvlast pokud nahrabujes necim jinym nez obracis. Z lesa toho moc neodtaknes, pocitam ze tak max 4-5m, zalezi na terenu. Na mf si dej komunalni listu (protibezku), a ucpavat se ti nic nebude, ale je draha. Ja jsem nakonec letos sekl asi 2 ha kosou, protoze neslo projet ani mf s tuplakama, stala tam voda. Nastesti jsem se do zbytku dostal s traktorem, ale vypadalo to jako by tam projel tank. Se 40-tkou spokojeny budes, akorat bacha v zime (staci jen trocha nevypustene vody ...)


Uživatelský avatar
FSP
Příspěvky: 192
Registrován: 11 dub 2012 17:40

Re: Traktor ( permakulturní ultras prosím ani nečtěte ) :))

Příspěvek od FSP »

nové Vari mají dnes většinou vychvalované (?) 4T motory Honda a nebo blbuvzdorné 2T Jikovy,myslím si že vzhledem k velikosti plochy to není důležité ,prostě tahat v rukách 1osák na 3 ha bych nedělal ani za nic,to radši malý malotraktor a nebo ten Zetorek


jinak já mám toto doma :-)



https://www.youtube.com/watch?v=D44AwWuhVjI



..spolu s vlekem a příslušenstvím,ale kdybych měl ty 3 ha tak už se na nečem vozím :-)

mastnacek říká:


To FSP:  A to ma tera 4takt ne? S mf bylo sekani jeste jakzt takz, kdyz to neprerostlo, legrace zacala pri obraceni ve vedrech, kazdou chvili prehrato, jak jsem si dal pauzu tak jsem pak cekal hodku dve nez to vychladlo a znovu chytlo. Uz čekuju polsky inzeraty :)


To Caso: RS je levny, jsou dve verze 2 hrnek a 4 hrnek. Cena prijemna, ale, nezapojim rotacku a kdo vi jak by potahala malej sberak, natoz vlek se drevem z lesa. Papiry ani k tomu nejsou tak nutny, co se tyka cinnosti okolo hospodarstvi tak mam vsechno za barakem. S MF poseces docela dost, ale ne husty, kazdou chvili naberes drn nebo krticak, ucpou se zabky a nechavas fousy, takze couvacka, vycistit, odhrabat a fousy dosekat, jinak si pri rucnim hrabani utrhnes ruce .) Letos to vyslo krasne na konec, ale nebyt toho chlapika se zetorem, tak je z toho hnuj.





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Traktor ( permakulturní ultras prosím ani nečtěte ) :))

Příspěvek od jarda bon jovi »

Je to těžké. musí vědět, k čemu ten krám bude potřebovat. a protože nikdy neříkej nikdy, za eresa ani emefku nezapojíte vlečku, ani štěpkovač, ani nic, co by stálo za řeč. Fešák jednou  rád službou doveze dříví, poštěpkuje haluze, nebo uvláčí louky, zasází erteple.....Já začal s vari systémem a předloni jsem ho daroval, páč to byla pomsta masochistů. Pak jsem měl padesátku supra, kterej žral i trávu kolik cest a tak bych šel cestou univerzálnosti. Nespichej barde a časem si tu čtyřicítku vymazlíš, dáš tomu ostrý gumy, servo, dvojí hydr okruh a budeš dělat cokoli i s nářadím v předu neseným, aktivním.Seženeš to za 40 a pasuje na to všechen vercajk.I úzké kultivační kola.  Vůbec netuším, ešli má ten rs vývodovej hřídel, a v lese by tě ta splašená traverza zabila..... Kdosi psal 4 metry,  s vozejkem 4 tuny, s těma uzounkejma gumama by to byl adrenalín jako prase.Jedině talibanec by do teho šel......čtyřicítka má kompresor a může táhnout bržděný vlek....



Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Traktor ( permakulturní ultras prosím ani nečtěte ) :))

Příspěvek od Caso »

4 metry jsem psal ja, a taky jsem psal ze zalezi na terenu. Metr hodis dopredu a 3 - 4 do vleku. Ano je to adrenalin. Pravidlo zni, ze cokoliv mas, tak s tim budes delat na hranici moznosti. Asi pred dvema tydny jsem tahnul devitku hnoje se ctrycitkou a byl to taky adrenalin.


Je to porad to same, kazdy radi podle sebe, a je pravda, ze na 3 ha je ctyricitka az moc, ale pokud se z toho stane hektaru 10 nebo 20, tak uz to zas bude skoro malo. V okoli se mi prezdiva skanzen, a kazdy zemedelec co znam mi rika, jaka to byla rehole, kdyz delal s takovymi sraci jako mam ja, a jak to jde az ted, kdyz maji ty svoje ...( john deer, massey fergusson, new holland, cokoliv noveho). Jak jsem uz psal, i na ctyricitce toho bude muset dost predelat, a je to dost penez, zvlast pokud to je jen doplnek k nevydelecnemu hospodarstvi. A ten komresor a brzdeni bych na ctyricitce moc neprecenoval.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Traktor ( permakulturní ultras prosím ani nečtěte ) :))

Příspěvek od QNX »

Tak 2ha louky už je dost práce. Já jsem to bral tak, že 3ha jsou složené třeba z 1ha lesa, 0,75 ha pastviny, 0,75 ha louky a 0,5 ha sad+zahrada. Tam se ta práce rozloží do mnohem deší doby a je to ve větší pohodě. Když jsem psal o jednoosém traktůrku pro tenhle model, tak bych bral třeba nějakou Agrii mrkně te na ty krasavce a nářadí  na www.agria.cz Jenže cena je úplně nesmyslná a tak je to ze hry.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Traktor ( permakulturní ultras prosím ani nečtěte ) :))

Příspěvek od mastnacek »

Agria dobry, ale nejak tem modernim suntum neverim. Mame vari lucinu. Motor dobry, buben dobry, sasi spatny a treba konzole co drzi ovladani plynu...hnus plisek naohejbanej. Tytam jsou casy bohaty na litinu a hlinikovy odlitky.
K tomu terenu. Prace okolo baraku to je pohodka rovinky. Ale do lesa uz to jsou tahly kopce a tam bych rad vlek ubrzdil. Ale i v tom lese delam sam, co narezu, nactvrim metroviny, snosim na kraj lesa hezky na hrbu a pak nalozit a domu. Kdyby eresak pobral neco napredek treba metr dva, dalsi dva tri na karku...ale nevim jak si vede na vyjezdenych polnackach nebo na snehu.

Uživatelský avatar
mlynář
Příspěvky: 4
Registrován: 16 kvě 2013 08:02

Re: Traktor ( permakulturní ultras prosím ani nečtěte ) :))

Příspěvek od mlynář »

Hm, jednoosé traktůrky Agria pěkný, něco takového bych si představoval, ale té ceny jsem se lekl...něco obdobného za rozumnou cenu není?


Odpovědět