Traktor ( permakulturní ultras prosím ani nečtěte ) :))

Vše okolo hospodaření na statku
Odpovědět
Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Traktor ( permakulturní ultras prosím ani nečtěte ) :))

Příspěvek od mastnacek »

A mluvis o tom hranatem Hranaty


nebo kulatem? kulaty


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Traktor ( permakulturní ultras prosím ani nečtěte ) :))

Příspěvek od jarda bon jovi »

samozřejměc o obou, plechy, kabinu si dáš jakékoli, technika zůstává stejná pro oba.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Traktor ( permakulturní ultras prosím ani nečtěte ) :))

Příspěvek od mastnacek »

To jsem si prave nebyl jistej, jestli ten hranac neni nejakej novsi a vyspelejsi ( asi jako kejvacka vs panelka )


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Traktor ( permakulturní ultras prosím ani nečtěte ) :))

Příspěvek od jarda bon jovi »

kdepak, jen má kabinu a kapotu z 5211, což je syn 4011 s moderním tříválcem.....dělal se i s hnanou přední nápravou jako 5245 a fajnšmekři si ho nechávají oturbovat, a ti ultraradikálové v rádiovkách tam přihodí chladič stlačeného vzduchu, vulgo interkooler, čímž získají téměř šedesátikoňský trachtor se spotřebou téměř třicítkovou....To je pokrok po vesnicku....


Ničehož se nebuj, tady to je jasný a probádaný....




mastnacek říká:


To jsem si prave nebyl jistej, jestli ten hranac neni nejakej novsi a vyspelejsi ( asi jako kejvacka vs panelka )





Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Traktor ( permakulturní ultras prosím ani nečtěte ) :))

Příspěvek od Caso »

Nejzzabavnejsi je, jak tu obhajujete ctyricitku, ale nikdo ji nemate. Ja ji mam, a libi se mi rs.


Jen pro zaznam, 5245 hnana predni naprava je pekne aususova, takze moc nefunguje. Vyladit jde vsecko, znam lidi co maji na rs nakladac a paradne slape. Bavime se tu o strojich, ktere maji pres 40 let a jsou jednoduche na opravy, ale pri tomto veku uz je ten stroj potreba prakticky komplet zrekonstruovat. Muzes to mit jako konicek, ladit traktor a valit do teho prachy, ja radeji davam cas i penize do koni zivych. V podstate je jedno, jeslti koupis 3011, 4011, 5211, 6011, 7011. (nebo **45 s hnanym predkem). Vsechno to zere realtivne malo, hnany predek je pomalejsi na silnici ale lepsi v terenu. Vsechny tyto traktory bud mam, mel jsem nebo s nima jezdim. Rotacka (ztr 165) jde dat na vsechny, ale nejlepe frci na sedmdesatce a obecne je lepsi mit k dispozici vice vykonu. Kdyz budes mit moznost koupit sedesatku za dobre prachy, tak ji vem, budes mit zase vice moznosti nez se ctyricitkou. JBJ ti rika, co bylo vsecko mozne se ctyricitkoou udelat, ale musis pocitat s investici v hodnote nasobku ceny traktoru a hromadou casu. Jestli mas cas, a chces potencialne rozsirovat pole nebo sluzbovat, tak jdi do co nejsilneho traktoru, jestli chces delat to cos popsal, tak to jde i s rs (az na to vozeni dreva s lesa), akoratze ti stejne v lese bude ctyricitka bez predku malo, protoze kdyz uz budes mit traktor, tak budes chtit i neco vytahnout, a budes litovat, ze jsi nevzal tu 6245. A kdyz budes mit sedesatku, budes potrebovat neco silnejsiho, propadne lesni upravu, atd atd.


Shrnuti, jeslti ses rozhodnul pro velky traktor, vezmi cokoliv ve slusnem stavu za dobry peniz od 30 - 70, predek asi nikdy nezaskodi, ma to spoustu vyhod, ale na tvoje 2 ha seceni a suseni je to predimenzovane. Budes k tomu shanet spoustu dalsich stroju, takze pocitek s celkovou investici tak 200k. Spocitej si, jestli se ti to vrati ( at uz v penezich nebo ve svobode, ze si muzes sect kdy chces a nemusis cekat az nekdo budem it cas). Taky si spocitej, jestli to bude fungovat i se stoupajici cenou nafty a pocitej s tim, ze kdyz se t obudes ucit, tak dost veci rozbijes. Chce to mit doma dilnu nebo blizko nekoo kdo ma (tohle ke vsem strojum), taky si zajisti zalohu na vsecko, protoze se stroje vzdycky podelaji ve spicce. Toto jsou vsechno dusledky spojene s nakupem traktoru :)


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Traktor ( permakulturní ultras prosím ani nečtěte ) :))

Příspěvek od mastnacek »

Jeste jsem to tady nezminil ale uz se to tady objevilo. Nerad bych mel masinu, do ktery bych musel jeste jednou tolik vrazit a pred sezonou se klepal, co se zase vysere. Vim ze riziko je vzdycky a i u novejch kramu. Rikal jsem si kdybych kapnul na bud renovovanej nebo malo pouzivanej kousek, ze na tech starych dedcich se nema moc co rozbit. Kazdopadne, 200tis na vybaveni nemam. Co jsem koukal tak i ty 4011 se prodavaj od 50tis vejs. Zrucnej snad jsem, ale jak pises vsechno se chce naucit a nez se to clovek nauci tak toho dost podela. A kdyz se neco podela pri posekany louce nebo kdyz je cas vybrat bandory tak to je blby. Kone bych nekdy rad, ale na to musi bejt cas a cas a cas a nejaky zkusenosti. O vybyveni ani nemuvim, postroje, konsky verky to bude taky okolo 200 tis a velkym uceni se. Ja se na to snad vyprdnu a budu jen polykulturne permakulturne set mrkem mezi koprivy :)


Do sluzeb nemam zajem jit mam normalni praci na plnej uvazek. Hospodarstvim si neprividelavam, kdyz pominu par jehnat za rok co prodam. Vsechno pro vlastni potrebu a spotrebu ( + pribuzenstvo ).


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Traktor ( permakulturní ultras prosím ani nečtěte ) :))

Příspěvek od QNX »

Ta RS-09 je fakt speciální stroj, ale když mrknete na tohle: http://aukro.cz/rs-o9-vlecka-i3423936608.html Tak to docela láká. Kdybych už jeden stroj neměl, tak do ní za ty prachy jdu a třeba i tu bubnovou sekačku a hydrauliku si k tomu dobastlím. Prostě investovat nějakejch 100-200k do strojů na 3 ha pozemek mi připadá strašně moc i když velkej traktor je fajn.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Traktor ( permakulturní ultras prosím ani nečtěte ) :))

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ničeho se neboj, traktory jsou legem pro dementy, dobře to vím. Není tam nic a kde nic není, ani čert nebere. Nekupuj to sám, kup to s mechanikem, kup levnou čtyřicítku, klidně bez papírů. Změř tomu kompresi, poslechni to, projed všechny kvalty, změřte tlak hydrauliky, a tím eliminuješ spoustu zklamání. Chod spojkového pedálu ti napoví, jak na tom je spojka, pleumatiky ohodnotí i  profesionální idiot a tak pokud budeš chtít, tak moc nezaplatíš po koupi. Vidím to tak na 50 motohodin ročně u tebe. Olej budeš měnit po 100 motohodinách, přijde tam nejlevnější m6ad, pokud budeš cítit s motorem, zaplatíš 40kč za litr jako já a budeš tam mít m 7ads3, což je dobrej vysokotlakej olej.....údržba tě vyjde na pár stovek a při tvém nájezdu motohodin tě ten krám přežije.... co na tom chceš proboha opravovat????Naftovej filtr po projetých 2000 litech nafty,stojí 80kč u nekvindy,Motory vydrží minimálně 10000 motohodin, zbytek víc....když se k tomu budeš chovat jako ke kámošovi, máš to dosmrti.


Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Traktor ( permakulturní ultras prosím ani nečtěte ) :))

Příspěvek od Jiří Danihel »

Traktor jsem nikdy neměl, ale od batolecího věku snad do konce základní školní docházky jsem chodil očumovat polní práce a nevzpomínám si, že by někdo na poli opravoval traktor. Zato snad všechno, co ten traktor tahal, se muselo spravovat několikrát, než bylo pole hotové. Hodně je to o podílu kamení v půdě a tady se technikou vytahovaly z hlíny balvany, že bych vyplivl oči, kdybych se je snažil odvalit. Několikrát jsem se nechal povozit, když se balíkovala sláma. Většinou traktorista vylezl jen když došel špagát nebo se zacuchal. Ale občas nabral i šutr nebo klacek. Co nenabral kombajn, to tam dotáhly děcka, když šly stavět bunkry ze slámy. Jeden den se to sypalo až moc často a když se nakonec po děsné ráně rozletěly po poli střepy z kardanu, byl traktorista tak sprostý, že jsem raději utekl. Sečky jsou samostatná kapitola. Ty se spravovaly snad každých pár metrů. Čím složitější a jemnější technika, tím hůř. Asi nejmíň problémů bylo s bránami. Ohnuté drápy se na poli neřešily. Ale doma se to spravit musí. Proto bych měl největší obavy z půjčovaných strojů. Škoda se udělá snadno, ale bez peněz se těžko napravuje. Na vlastním by mě to mrzelo, ale tam to jde řešit dočasným nepoužíváním porouchaného zařízení. I když za cenu dřiny na poli.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Traktor ( permakulturní ultras prosím ani nečtěte ) :))

Příspěvek od mastnacek »

Jakej nazor mate na Supra 50? V inzeratech uz se ani ta 4011 neda levne sehnat, pod padesat jde malo co. Co jsem zatim pohledatl, tak u supra je asi o neco vetsi spotreba a je tezsi. Dily se taky blbe shani. Ale zase by se mohlo podarit za cenu 40ky sehnat dva supry 50.


Odpovědět