Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Vše okolo hospodaření na statku
Odpovědět
Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od Eltariel »

Nejspíš hrají i individuální nároky svou roli. Někdo k životu přistupuje asketicky a pak je mu celkem přirozené každý rok dělat omítku a tu a tam vydoubně nějaký ten kořínek, vegetarián ještě lépe vegan a nejlépe sám...no a pak nám náklady celkem klesají v porovnání s někým, kdo má svůj individuální přístup posunutý do roviny, kdy je mu přirozené zmáčknout čudlík a "ono se udělá to a ono" a potraviny najde v regálu a maso je jen kus žvance. Ani jeden z přístupů a ani to vše mezi nebo dokonce i za hranicemi uvedených příkladů není špatné. Každý má právo mít svou úroveň bytí tam, kde jí má mít a to je jeho výchozí stav. Jestli eko , bio, perma je vlastně jedno. Je to jen cesta, kterou si uživatel zvolí nebo navolí. Jedno jestli hospodářství nebo město. Důležitější je to, s jakým přístupem a jak naloží s překážkami se kterými se na cestách svého bytí setká. Permakultura by měla v jedinci rozvíjet tvořivý přístup s co nejobsáhlejším a nejkomplexnějším pohledem na věc at už je jeho místo kdekoli. To zaručuje jeden s principů o přijímání a začleňování. Následně to jedince vede postupně k prohlubujícímu se uvědomění si vztahů a propojeností. Proto ani pak nelze jednoduše odpovědět co je lepší. A proto bychom měli dát na náš vnitřní stav spokojenosti a konání toho , co nás naplnuje smysluplností našeho počínání. Protože není permakultura permakulturou pokud v ní schází duchovní aspekt.


Permakultura je jednou z cest, jak opravit situace vztahové mezi lidmi, komunitami, vztahové k Zemi , k rostlinám,


zvířatům....a nalezení kořenů a vedení.  Někdo dělá charitu, někdo je dobrovolníkem, někdo mecenášem a někdo obyčejným permakulturníkem....


V permakultuře je vše propojené a každý si v ní najde svou výchozí pozici a úroveň.


Takže je dost možné , že odpověd budeme hledat každý celý život. Jen si myslím, že v knihách jí nenajdem :-)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od jarda bon jovi »

Nehledejte  cizině, ale v zdravém selském rozumu, v srdci a přírodě, v dědictví našich předků..... Tam to všechno je.


Jasně, pokud půjdete s permakulturou výše, neobejdete se bez poradce, ale nemyslím si, že by se dala australská, anglická, nebo i holandská permakultůra bezezbytku implementovat k nám.... To nefunguje. Důkazem bude umrzlé osazenstvo zemělodě.....vč kormidelníka.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od QNX »

Jitka M: uzavřené a moderované forum s tématem PK není vůbec špatný nápad, k tomu jsem došel také. Pokud má být diskuze na úrovni, tak nemůže začínat stále od začátku a nemůže se utápět v tlachání. Po dlouhé době zanedbávání diskuzního fora sobestacnost.cz jsem se pustil do jeho znovuobnovení a počítám tam s vytvoření různých uživatelských skupin, různých úrovní přístupu a různých pravidel pro tyto skupiny/úrovně.  Spustím to během několika dní (většina práce už je hotová) s tím, že pouze vstupní úroveň se bude zobrazovat všem a bude všem přístupná. Pokročilejší úroveně se budou zobrazovat pouze členům příslušné skupiny.  Tak snad to bude fungovat a osvědčí se to i v našich podmínkách.


Uživatelský avatar
Simona Karolik
Příspěvky: 129
Registrován: 11 dub 2012 19:31

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od Simona Karolik »

Ja chodím sem na permaweb rada práve kvoli tomu "selskému" rozumu. Nezrozumiteľných vedeckých informácií je na webe hocikoľko. Ja osobne skor zužitkujem rady od niekoho, kto tak skutočne žije. Kým som mohla, pýtala som sa svojej babičky, ktorá naozaj permakultúrne žila. Súhlasím, že je dobré hľadať info z viacerých zdrojov. Ale platiť niekomu 18 libier za to, aby sa láskavo pozrel na moj pozemok-to už je trochu silná káva. Sledujem aj iné weby, ale český permaweb pre svoju autenticitu z prostredia "českých a moravských luhů a hájů" u mňa jednoznačne vyhrává.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od QNX »

Jitka M: Téma B:H půd se snažím propagovat už několik let ........ to je fajn, že s tím také pracuješ.


Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od Jiří Danihel »

Cyril: Spousta lidí si neumí představit svět bez průmyslu a toho, co nám dnes dává, nebo bydlení bez vytápění, při němž se spálí spousta paliva. V permakultuře jde o to nacházet ty hodnoty a způsoby žití, které nejsou závislé na pomíjivých vstupech, jako jsou třeba fosilní paliva. Nelze totiž vyrábět z něčeho, co nebude nebo s pomocí něčeho takového. Stejně tak nelze donekonečna spotřebovávat více prostředků (potravin, pitné vody, materiálů...), než kolik jich naše planeta je schopna vyprodukovat. Kdo permakulturně alespoň nepřemýšlí, je jako trosečník na voru, který má jídlo na pár dnů, neví, kdy dorazí ke břehu, ale cpe se, protože na voru je nuda a zatím přece má jídla dost. PK trosečník by se snažil něco ulovit, vyrobit si něco na zachycení dešťové vody a zásoby i vlastní síly by si šetřil, jak to jen jde. Určitě by ale nezahodil kompas, i když mu ho vyrobila průmyslově vyspělá společnost. Není důvod zbavit se věcí, poznatků a schopností, které jsme již získali. Ale musíme se naučit žít bez plýtvání a devastace. Brát si jen tolik, kolik sami dokážeme světu dát. Jinak nebudeme žít v rovnováze s vlastní planetou a nad tím, co přijde, nemáme šanci zvítězit.


Určitě musíme jíst, pít, dýchat, chránit se před chladem i vedrem. Nemusíme se přejídat. Teplo si můžeme zajistit lepší izolací domu nebo těla. Není nutné chodit doma v nadměrné prosklené vile na Adama, mít topení rozžhavené do běla a ještě větrat otevřeným oknem. Co nulový dům s rekuperací, případně svetr a teplé ponožky? Bez lékařů a léčiv by se většině z nás život podstatně zkrátil a ztížil. Ale potřebujeme se cpát vitaminovými preparáty pokud jsme schopni přijímat vitamíny z vyvážené stravy? Potřebujeme se vyprazdňovat, ale proto ještě není nutné splachovat záchod pitnou vodou a tu vodu ještě kazit spoustou voňavých nesmyslů, které žádnou hygienu nezajistí a ještě se nám vrací v té pitné vodě jako nežádoucí látky.


Sám bych se nerad vzdával internetu a tím pádem i počítače. Pro někoho je to jen zdroj zábavy. Pro mne nevyčerpatelný zdroj užitečných informací a také pracovní nástroj, který mi mimo jiné umožňuje na dálku ladit řídící systémy technologií, jejichž vyladění vyžaduje spoustu času, aniž bych za nimi musel cestovat fyzicky stovky kilometrů kvůli drobné úpravě programu. Nemám ale potřebu kupovat každý rok výkonnější PC a štve mne, že to musím občas udělat, i když mi ještě starý počítač slouží dobře. Jen proto, že někdo přivedl na svět nový software, který není s mým stařečkem kompatibilní a bohužel ani jeho soubory se starší verzí toho programu. A celý svět na něj přechází. Kdo si nekoupí nový stroj, musí z kola ven. O kolik užitečných funkcí byl vylepšen třeba MS Word za posledních 15 let? Je jich minimum. Zato se pokaždé přehází uspořádání menu a lišt nástrojů, abychom se měli pořád co učit. Když si zazálohujeme data na nějaké médium, objeví se nové médium s podstatně větší kapacitou dříve, než si zazálohujeme znovu. Musíme opravdu žít tak rychle, abychom vyhazovali to, co jsme sotva nakoupili? Prodat to nejde. Kdo dnes má zájem byť zdarma o Zip-drive s disketami 100MB? Je funkční, málo používaná, ale jen blázen by ji používal, když USB flash nebo SD karta je mnohem menší a přitom spoliká desítky harddisků počítače, k němuž jsem Zipku kdysi koupil. Spoustu věcí si nepořizujeme kvůli potřebě, ale jen kvůli módě nebo z jiného podobného důvodu.

Cyril říká:


... Nikde ani slovo o průmyslu, o technice, což jsou klíčová odvětví pro fungování civilizace. Malá zmínka o vědě, ale jaká by byla věda bez průmyslu? Co jsou zmiňované lidské potřeby? Jedná se snad o pouhé přežití, nebo něco víc? Jiné potřeby byly v pravěku, jiné na počátku průmyslového věku, jiné dnes, jiné budou po vyčerpání fosilních paliv. Co vlastně člověk potřebuje? Najíst se, obléci se, střechu nad hlavou. I pokud vynecháme takové zbytné věci jako je medicína (ale museli bychom se smířit s rasantním snížením průměrného věku), vědu, možná umění, školství, zajištění bezpečnosti, tak si lze těžko představit, že by byl možný návrat na přijatelnou úroveň bez techniky, bez továren. Možná, že je to opravdu jen věc nedostatečné popularizace, ale z webů se zdá, že permakultura je jen jakési "jiné zemědělství", pořípadě krajinotvorba, či trochu jinak pojaté zahrady, než je norma u běžného obyvatele. ...



...Jaká řešení nabízí permakultura? Kde jsou? Opět: možná je to jen nedostatečná popularizace, ale kdo je zná? Asi budou jiná pro Afriku. Jiná pro zemi typu ČR. Dle různých pramenů se u nás spotřebuje 40 - 50% energie (v drtivé většině fosilní) na vytápění budov. Že by se tu nabízel problém k řešení? Ale o tom jsou jiné weby, ortodoxní permakulturisté tento problém obvykle nevnímají....





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od jarda bon jovi »

Tož já si myslím, že z těch počítačových udělátek může mít radost jen šílenec..... Naštěstí se v tom vůbec nevyznám a vyznat nechci. Je to pro mne odpudivé, nepraktické a z pohledu soběstačnosti k ničemu. Internet je skvělý komunikátor a studnice vědomostí.  Víme vše a to nás možná maličko zaslepuje a zbavuje pokory.


Cyrile, díky, já oslzel smíchy nad tou úvahou, že technika a průmysl jsou klíčová odvětví k civilizaci....


Jak pošetilé, jak naivní a veselé. Mnoho civilizací před námi bylo bez průmyslo živo a mnohé i v pohodě. Dnes máme stres z toho, že nebudeme in, že budeme mít auto bez filtru pevných částic  a bez stabilizačního systému esp a hrůzou se budíme, že se nám pokazí adaptivní radarový empomat....


Jsme z té moderní tváře civilizace uprděný a podělaná hrůzou, že vypadneme z té heboučké měkoučké náruče bezpečí civilizace jak ji známe. Nic nám nechybí a přesto držkujem, jak blbě se nám vede, že nemáme na 4D televizor s plasmovým kanonem.....Zženštilost se rozhostila po luzích českých a zbabělost s leností.Právě zbabělci a lenoši jsou největšími odpůrci soběstačnosi, permakultury a ekologicky šetrných činností a postupů.


Vzít osud do vlastních rukou, citlivě a ohleduplně pracovat a žít a nebýt na úkor druhých, ani přírody, z toho se ježí hlupy mnohému.Naši dědové běhali po hliněných podlahách a pili z kalužin,živili se rukama a nám to přijde treife a šreklich....


Z mého úhlu pohledu, co si nemusím koupit v kvelbu, na to nepotřebuju peníze a z toho nemusím odvádět daně. Tím přispěju nejen životnímu prostředí, ale sobě a dokonce i konci tohoto zrůdného nelidského systému, v kterém žijem.


Kdyby se všichni starali sami o sebe jako já, stát by lehl popelem za pár týdnů.....


 


Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od Jiří Danihel »

JBJ: No, já z těch počítačových udělátek mám dost užitku, málokdy radost, ale stále častěji mne přivádějí k šílenství.:-) Pod velením schopných hlav mohou počítače dělat spoustu praktických a užitečných činností. Bohužel jim v mnohem větším měřítku velí konzum a touha po zisku. Tím se z nich stává něco, co neumím pojmenovat, ale nemám z toho radost. Jsou chvíle, kdy lidem, kteří se počítačům ubránili, upřímně závidím. Ale současně počítačům vděčím za možnosti jako je zvýšení efektivity technologií (úspory energií i materiálů), úspora času při jejich projektování, rychlé vyhledávání informací všeho druhu a jejich zpracování způsobem, který mi umožňuje vidět různé věci z mnoha jiných úhlů. Matematické modelování umožňuje vyzkoušet, jak bude fungovat něco, co ještě nebylo vyrobeno a vyladit to ještě před výrobou prototypu. Nebo předpovídat třeba počasí se solidní přesností. A taky umí kazit oči, postavu, klouby, způsobovat zánět karpálního tunelu a z mladého člověka udělat vraždící hovado, protože včas nepřepne z virtuální reality na tu skutečnou. Zkrátka, počítače jsou tak užitečné, jak je uživatelé dokážou využít. Nemám představu, jak (a zda) mohou pomoci k soběstačnosti, ale k udržitelnosti přispívají. Právě k tomu je nejčastěji používám. Energetické náklady na výrobu počítače nejsou zdaleka tak velké, jako úspora energií, kterou s jeho pomocí způsobím já. Proto do mého permakulturního světa patří.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od jarda bon jovi »

No to  je slovo do pranice, užitečnej počítač.   Já mám toshiba satelite kdesicosi a nemá to ani plotýnku na vařření, ani rukojeť na okopávání a ani hoblovací řetěz na řezání.Um í to vkusně řadit jedničky a nuly, to je pravda, a na net to je taky dobré, ale jako pomocník.....  Nemá   to kopyta jako hajtra, ani kolečka jako fréza, tak božínku, jak to může šetřit energie, když ten můj krám ji enem konzumuje. napiš, co to máš za komp, chtěl bych ho taky.


Kdyby    to ještě tak šetřilo čas, ale ten můj zgarb ho taky jen žere, měl bych to reklamovat...


Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od Eltariel »

Nechci vám kazit iluze, ale pokud vám něco vadí tak se jstě potýkáte s dobře nastrčeným egem a programem tohoto systému, a proto to jen tak rychle nemůže zmizet. Až nám to bude všechno bude jedno tak iluze zmizí, zmizí ego, zmizí přání touhy , zdevastovaná těla . Vše bude v ten správný čas a na správném místě se správnými lidmi. Má to jeden háček , aby se tak stalo musíme to prožívat a být spokojení. To je to oč tu běží. proto je jedno jestli bio eko biodynamiko, stříkání nestříkání, supermárket soběstačnost .Je to jedno. Na tom prostě vůbec nezáleží. jediné na čem záleží je to jak příjímáme vše co se nám vživotě děje a je jedno jak to vnímáme zda jako špatné nebo jako dobré, protože v důsledku je vše dobré.


Nemusíme se o nic bát, tahle planeta si poradí bez nás nebo i s náma  a proto je uplně zbytečný se bát jestli vypěstuju nebo ne, jde o jiné věci . Ale vše, co děláme, tak jak to děláme, nás k tomu , abychom to pochopili vede deno deně. Jde to vidět i tu na permawebu. A klidně si myslete , že mi hrabe  nebo že jste zvědaví až nebudu mít co do huby jak to snesu,... ale já vím , že at tak nebo tak bude to tak jak má být. A kupodivu se ani toho hladu nebojím.


Odpovědět