Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Vše okolo hospodaření na statku
Odpovědět
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od QNX »

Bebe: tam kde končí naše pozemky (a naše svoboda), tam začínají pozemky někoho jiného a také jeho svoboda. Když se vzdáme pozemků vlastních, tak ztratíme pozemky i svobodu, ale nic nezískáme. To není bariéra ..........bariérou je naopak závislost, která pramení z absence pozemku.


Svoboda ostatních s vlastnictvím mých pozemků souvisí pouze do té míry, že to není jejich vlastnictví, ale můj životní prostor. Nepotřebuju ohraničovat vlastnictví ostatních, pokud nebudou oni zasahovat do vlastnictví mého. Každá hranice má však dvě strany a tak to nejde oddělovat.


Vlastnictví pozemků (a péče o všechny bytosti na nich žijících) mi přináší určitá omezení (a tím nesvobodu) a také určité výhody (a také svobodu). Když ty dvě hromádky dám vedle sebe, tak ta pozitivní hromádka je mnohonásobně větší než ta hromádka negativní. Pro jiného to může být v úplně jiném poměru (třeba i opačném). Já jsem na pozemcích zakořenil a je mi na nich dobře.


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od Bebe »

QNX: Kdybys tomu domácímu ůkolu věnoval trochu více času, přišel by jsi možná na to, že Ti tam něco chybí. Chybí tam něco důležitého z pohledu permakutury, z pohledu etické udržitelné budoucnosti. Něco, bez čeho budoucnost nebude lepší, než cestou o několik desetiletí, nebo i století spět, kdy hranice a pohled na ně způsobil a stále spůsobuje mnoho problému a utrpení. Mluvíš o péči a omezeních o výhodách, o svobodě, o věcech které vlastnictví přináší. Jenomže vlastnictví a majetek je také a to predevším o zodpovědnosti. To tedy znamená, že svoboda, kterou Ti vlastnictví obecne a bohatství vůbec přináší je vykoupena zodpovědností. Teď je otázka zač? Permakultura mluví o zodpovédnosti vůči zemi ale také zodpovédnosti vůči lidem. Zodpovědnost vůči zemi je vyjádřena především hranicemi pozemku, ale nejenom, protože nemůžem škodit ani zemi, kterou nevlastníme. Ale co lidi? Za kolik lidí má být člověk zodpovědný? Má to být ve vztahu k velikosti svého pozemku? A kterýpak to budou? A co s ostatníma? Nemluví permakutura náhodou o zodpovědnosti vůči lidem obecne? Když požadujeme zodpovědnost vůči všemu a vůči všem, musí i naše svoboda být neomezená. To si ji ale nesmíme sami ohraničovat.


Mně z toho vychází jediné. Jestli si budem vytyčovat svobodu svým pozemkem, budeme si jí moci zdánlivě zvětšovat, ale ve skutečnosti jenom omezovat. A jestli si svobodu nebudem spojovat se zodpovědností za všechny a za za vše, nevybudujeme lepší civilizaci, než je ta, kterou právě završujeme.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od jarda bon jovi »

to jako když si něco koupíš, tak musíš být za někoho zodpovědný???? dobře, když si koupím živou manželku z číny, pak ano. O gumové už to tak neplatí... U auta jsem a rozpacích a u pozemku už vůbec nevím.  Třebas mi s tím někdo pomůžete.


Jako že jseem hákoval léta jak mongol, abych si mohl koupit farmu a až ji převedu v katastru, tak se mi pověsí na krk nějací kolemjdoucí budižkničemové a budou chtít jíst\?? a pít??A kouřit dolanské listí? A pracovat pro mne??Nerozumím tomu,jsem zodpovědný za svoje zvířata,pozemky , stromy a rodinu, tak si tam nebudu tahat nějaký cizí sígry....Nebo, jak to himl myslíš??? Na mne to je příliš abstraktní...


   Bebe říká:


QNX: Kdybys tomu domácímu ůkolu věnoval trochu více času, přišel by jsi možná na to, že Ti tam něco chybí. Chybí tam něco důležitého z pohledu permakutury, z pohledu etické udržitelné budoucnosti. Něco, bez čeho budoucnost nebude lepší, než cestou o několik desetiletí, nebo i století spět, kdy hranice a pohled na ně způsobil a stále spůsobuje mnoho problému a utrpení. Mluvíš o péči a omezeních o výhodách, o svobodě, o věcech které vlastnictví přináší. Jenomže vlastnictví a majetek je také a to predevším o zodpovědnosti. To tedy znamená, že svoboda, kterou Ti vlastnictví obecne a bohatství vůbec přináší je vykoupena zodpovědností. Teď je otázka zač? Permakultura mluví o zodpovédnosti vůči zemi ale také zodpovédnosti vůči lidem. Zodpovědnost vůči zemi je vyjádřena především hranicemi pozemku, ale nejenom, protože nemůžem škodit ani zemi, kterou nevlastníme. Ale co lidi? Za kolik lidí má být člověk zodpovědný? Má to být ve vztahu k velikosti svého pozemku? A kterýpak to budou? A co s ostatníma? Nemluví permakutura náhodou o zodpovědnosti vůči lidem obecne? Když požadujeme zodpovědnost vůči všemu a vůči všem, musí i naše svoboda být neomezená. To si ji ale nesmíme sami ohraničovat.


Mně z toho vychází jediné. Jestli si budem vytyčovat svobodu svým pozemkem, budeme si jí moci zdánlivě zvětšovat, ale ve skutečnosti jenom omezovat. A jestli si svobodu nebudem spojovat se zodpovědností za všechny a za za vše, nevybudujeme lepší civilizaci, než je ta, kterou právě završujeme.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od QNX »

Bebe: ale to jsou asi nějaká tvoje vlastní pravidla. JBJ hraje podle jiných a já také.


Uživatelský avatar
Simona Karolik
Příspěvky: 129
Registrován: 11 dub 2012 19:31

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od Simona Karolik »

Smutné je podľa mňa v dnešnej dobe to, že mnohé pozemky boli vrátené v reštitúciách ľuďom ktorí nemajú žiadne morálne hodnoty. Česť výnimkám, ale keby ste videli tie holoruby čo zostávajú za novými majiteľmi napr. v Malej Fatre, tak by vám bolo do plaču. Sú to holoruby, ktoré už tak zostanú-nie je toho, kto by znovu vysadil-pre mňa za mňa aj produkčný les. Prídu, vyťažia, predajú. Tak takýmto by ozaj trochu povedomia o zodpovednosti voči ďaľším generáciám nezaškodilo. A zrejme to mal na mysli aj Bebe.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od QNX »

Simona Karolik: Váše zákony umožňují vykácet les a znovu nezalesnit? JBJ určitě tenhle případ není a já také ne (nic jsem nevykácel, ale zalesňuju).......... ale stejně si na pozemky nevysadíme nějaké darmožrouty.


Uživatelský avatar
Simona Karolik
Příspěvky: 129
Registrován: 11 dub 2012 19:31

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od Simona Karolik »

Naše zákony toho umožňujú:-) hlavne pre elitné skupiny...umožňujú dokonca predať cudzie pozemky pod záštitou katastrálneho úradu..prehnité skorumpované súdy s najdlhšími lehotami na svete. Ale nie o tom som chcela. Ja osobne ctím osobné vlastníctvo-celkom v duchu "čo nechceš aby robili druhí tebe, nerob ani ty im". Samozrejme som nemyslela ani teba QNX, ani JBJ. Neviem, či to viem dobre vyjadriť-ľudia by si mali uvedomiť, že sú vlastníkmi pozemku, na ktorom prebiehajú prírodné deje, ktoré sú jedinečné a mali by byť aspoň v možnej miere rešpektované a zachované pre tých po nás.

QNX říká:


Simona Karolik: Váše zákony umožňují vykácet les a znovu nezalesnit? JBJ určitě tenhle případ není a já také ne (nic jsem nevykácel, ale zalesňuju).......... ale stejně si na pozemky nevysadíme nějaké darmožrouty.





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od jarda bon jovi »

Rozhodně taky zalesňuju..... jen kdyby byly sazenice agátu....


Kácení stromů je dočasný a vlastně malý zločin. Naopak, když se nezalesní po kácení, nastoupí přirozená sukccese a škod bude méně,  než debilní monokulturou. Zločin je znehodnocování půdy nevhodnou výstavbou jakýchkoli budov kromě zemědělských usedlostí. O těch však už pár desítek let nikdo nic neslyšel. Každý den se u nás znehodnotí 16 hektarů zemědělské půdy. Každej boží den. již 22 let v kuse.V pátek, svátek, 365x do roka.Nikomu to nevadí.... Naopak, novej autosalon, nebo supermarket se hodí. Nebo novej úřad...... Koliik lidí v něm najde krásnou a smysluplnou práci.....


Já jsem sedlák-radikál.... Povolíš stavbu na zemědělské půdě??? Tak šup na kandelábr a měsíc nechat viset na špagátu za krk. a ostatní úředníky by po pracovní době svážely autobusy na exkurse pod kandelábrem.....Jak to vypadá, když jeden visí.


Stát a úřady jsou největší neřádi, jenže, to už je z jiný pohádky....


 


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od Petra Stejskalová »

JBJ: Jestli chcete semena akátu, napište mi adresu a já Vám je pošlu - až je nasbírám :-)


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od Bebe »

QNX JBJ: Nemám žádná pravidla, ale hledám je. Usilovne je hledám, protože vím jistě, že s tema starejma zažranejma až pod kůži to v budoucnu nebude lepší a staré problémy se vrátí. Hledám je pomocí lidí, kteří jsou inteligentní a umí přemýšlet. A to jste kupříkladu vy dva QNX a JBJ. Hrajete podle svých pravidel a vidíte svou spojitost se vší přírodou, nejenom s tou na svém pozemku, s celou zemí, nejenom s tou, kterou máte zapsanou na katastru a se zvířaty na dvorku, ale i v lesích a rostlinami totéž. . Nevidíte však svou spojitost s lidma. Možná cítíte spojitost s rodinou a nanejvýš lidma, se kterými spolupracujete, případne i lidma podobne smýšlejícími. Nevidíte však spojitost s ostatníma a už vůbec ne se všemi. JBJ kupříkladu nevidí svou spojitost s ouřadama a jinejma darmožrouty a budižkničemy, ona tam však je. Ne však v té souvislosti, že by je snad musel všechny živit. Naopak, už se teší na dobu, kdy bude moci zavést své vlastní pořádky jakožto vlastník pozemků a tak zatočit s tema neřádama. Ale stane se ješte neco, s čím možná také počítá, ale na co se až tak moc neteší a to by bylo dobré vyřešit. Je totiž zbytečná stráta času dělat chyby, které dělali naši předci, protože sice dělali mnoho věcí dobře, ale přemýšleli povětšine taky jenom vrámci svých pozemků. Takže pokud vlastníci pozemků nezačnou přemýšlet jinak, než dosud, žádná lepší budoucnost nás jako lidstvo nečeká. Možná, že je samé chvíli ano, ale zcela jistě ne nadlouho. A nevyřeší to ani permakultura, protože tam nemáme zapracovaný rovnako svobodný lidi. Někdo bude svobodnejší víc, někdo méně a někdo vůbec. Takže to fungovat stejně nebude.


Odpovědět