Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Vše okolo hospodaření na statku
Odpovědět
Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od Cyril »

Máš-li pocit, že jsi tím matematikem, tak co tu děláš?

QNX říká:


Bebe: Lidí je cca 7 000 000 000, většinu z nich nikdy nepotkám, většinu z těch co potkám jenom minu. S většinou z těch co jenom neminu mám tak málo společného, že stejně žádný hlubší kontak nevznikne .........zůstane jenom malinkatý zlomek lidí a i z toho zlomku si musím hodně vybírat, abych mohl racionálně využívat své zdroje.  Někdo si prostě nezaslouží mou pozornost, můj čas a moje zdroje, stejně jako já si nezasloužím pozornost, čas a zdroje někoho jiného. Pokud chceš něco dělat, tak se musíš zaměřovat a soustředit, musíš si dokázat správně vybrat. Když budu pomáhat všem, nepomůžu nikomu a když budu podporovat všechny, nepodpořím nikoho.


Nebo ty snad máš dojem, že je povinností každého matematika obcházet základní školy a prvňákům tam vysvětlovat integrály a derivace? Byla by to ztráta času. Každý z těch prvňáků na sobě nejdřív musí pěkných pár let makat, než to vysvětlování dostane smysl. Někdo se na tu úroveň nedostane nikdy a integrály a derivace se nenaučí. Část lidí se to sice naučí na nějakou zkoušku, ale v praktickém životě to používat nebudou a brzo zapomenou (bohužel i můj případ) ........jenom malá část se to naučí a bude to používat ......a z ještě menší část bude pokračovat k ještě složitějším oblastem matematiky.  Já tedy neříkám nic jiného, než "Nemá smysl vyučovat prvňáky integrálům" Tohle platí pro matematiku i pro permakulturu. Když chceme někoho něco naučit, tak si musíme své žáky správně vybrat. Když se chceme něco naučit, tak si musíme vybrat správné učitele a navíc ještě ve správném pořadí. Ty nesprávné žáky musíme ode dveří odehnat a poslat ke dveřím jiným. Musíme také doufat, že nesprávní učitelé odeženou nás a dokonce i dofat, že správní učitelé v nesprávný čas nás odeženou také.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od QNX »

Cyril: Není lepší se zamyslet nad tím co jsem napsal, než položit provokativní otázku, která je mnohem víc útokem než příspěvkem do diskuze? Pro někoho jsem matematikem co vyučuje diferenciály a pro jiného prvňáčkem co se chce naučit malou násobilku .......stejně jako všichni ostatní. Co tady vlastně děláš ty?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od QNX »

Jitka M: a v čem spočívá praktický přínos tvého příspěvku? Neděláš náhodou to samé co kritizuješ?


Uživatelský avatar
Jaroslav Holoubek
Příspěvky: 34
Registrován: 18 čer 2012 13:52

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od Jaroslav Holoubek »

Jitka M: Neprijde mi ze by QNX rozbijel tema. Sice mi jeste neodpovedel na tu moji otazku, ale na druhou stranu zde na Permawebu pise spoustu zajimavych informaci, ktere nuti cloveka se hloubeji zamyslet. Libi se mi i jeho (mirne) skepticky pristup k propagaci "permakultury". Proc se zde snazis vystupovat z pozice "moderatora" diskuze? Nedas sem  radsi nejake linky na zahranicni permadiskuze?


Hezky den.


Jardis




Jitka M říká:


čím to je, že hodně témat se tu zvrhne v hádání s QNX? Je škoda, že dobře míněné a na počátku zajímavé téma je v háji.


QNX má potřebu  ( a čas) se vyjadřovat snad úplně ke všemu a všem. Tak to prostě ignorujte a pokud je téma zajímavé, nenechme si ho rozbít. Jsem i na zahraničních permakulturních diskusích a probíhá to opravdu jinak. Český permaweb je důležitý, ale moje očekávání o sdílení praktických rad a zkušeností, ne poučování a vyčtené statistiky a informace, se rozplývá...





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od QNX »

Jaroslav Holoubek: Na co jsem neodpověděl? Pokusím se to napravit :-)


Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od Cyril »

QNX: Buď bez obav. O své zamýšlení se postarám.
Neřekl bych, že jsem položil provokativní otázku. Otázka je naprosto neutrální. Tvoje povinnost odpovídat není samozřejmě naprosto žádná. Ale všiml jsem si Tvého přirovnání o matematikovi a základní škole. Takže dotaz zněl na Tvůj postoj k tomuto webu nebo, lépe řečeno, k jeho členům. Co je na tom nepochopitelného?

QNX říká:


Cyril: Není lepší se zamyslet nad tím co jsem napsal, než položit provokativní otázku, která je mnohem víc útokem než příspěvkem do diskuze? Pro někoho jsem matematikem co vyučuje diferenciály a pro jiného prvňáčkem co se chce naučit malou násobilku .......stejně jako všichni ostatní. Co tady vlastně děláš ty?





Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od Cyril »

QNX: V čem asi spočívá praktický přínos příspěvku, který někoho upozorňuje na to, že dělá chyby? Můžeš hádat. Jsi si opravdu jist, že Tvoje příspěvky byly vždy k věci? Nemáš náhodou ve zvyku urážet jiné lidi a shazovat jejich názory? Myslíš, že jsi měl v odpovědích vždy pravdu po faktické stránce?  Zkus se zamyslet.

QNX říká:


Jitka M: a v čem spočívá praktický přínos tvého příspěvku? Neděláš náhodou to samé co kritizuješ?





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od QNX »

Cyril: Ty máš dojem, že jsi napsal praktický příspěvek k tématu? Nekritizuješ náhodou něco co sám zrovna děláš? :-) Neber se tak vážně. Je to tady jenom tlachárna kde vůbec o nic nejde. Kdyby se udělala statistika, tak skutečně praktických příspěvků je tady jenom zlomek .... zlomeček.


Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od Sanča »

Pro někoho tlachárna, pro jiného prostor pro sdílení informací či jen pocitu sounáležitosti.
Pochybuji Cyrile, že i dobře míněné náměty pro zamyšlení kohokoliv včetně QNX změní, pokud sám k té věci nedospěje.

Zkus to dělat, jak já. Pokud čtu příspěvek který se mi svým tónem nelíbí, tak ho prostě ignoruji. Je to lepší než se rozčilovat nad způsobem komunikace jiných. Navíc tento kyber prostor má v rámci diskuze mnoho nevýhod. Dává mnohým pocit anonymity, tím pádem dochází k silácké či sarkastické komunikaci, pokud budeš u stolu sedět se 120kg chlapem, co má omlácený ksicht léty rvaček, budeš volit slova jinak:-). Stejně i tak, mnohá témata zde otevřená jsou na dlouhou klidnou debatu, kde padne množství slov, aby si mohl svůj náhled dostatečně osvětlit, to v rámci příspěvku v diskuzi obvykle nedáš.

Jinak souhlasím s Jitkou M., že diskuze na zahraničních permawebech (zkušenost jenom s těmi anglickými), je poněkud o něčem jiném. Je to myslím tím, že jednak jsou trochu dál v základních otázkách, co permakutura je či není , a jednak jde většinou o moderovaná místa, kde prostě musí diskutující zachovat korektnost a to nejen ve sprostých výrazech.

Je škoda, že QNX není ochoten zatím začít komunikovat s lidmi jinak, než mnohdy komunikuje. Pomohlo by to věci samotné a notabene i jemu, neboť by mnozí možná více naslouchali jeho názorům. Na druhou stranu není to jen QNX, co mnohdy ujede, všem se nám čas od času stane, že naše ego a prsty předběhnou srdce a mozek. Máme na čem pracovat:-)).


Uživatelský avatar
ATropa
Příspěvky: 71
Registrován: 06 srp 2012 11:05

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od ATropa »

Jitko, asi svobodou slova, je to sice už trochu vychladlá ale pro nás pořád novinka. Touha vyjádřit se, je přirozená všem.  Vyjádřit něco (podstatu, jádro)  to už je schopnost, v níž se odráží vzdělání, charakter, zkušenost...


Svobodný čtenář přebere, vybere, nebo zahodí a jde jinam, v nejlepším případě = něco dělat...


Upřímně řečeno, jsem se pročetla až sem a stejně pořád nevím, jaké má permakultura cíle a jak jich chce dosáhnout. Mám číst znova?


Jitka M říká:


čím to je





Odpovědět