Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Vše okolo hospodaření na statku
Odpovědět
Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od Martin Gross »

Jiří Danihel to už řekl. 


Zkusím ještě něco za sebe.


Omlouvám se, ale Tvoje příspěvky ve mě vzbuzují pocit, že by bylo potřeba ještě něco málo o PK pročíst a nastudovat. PK je princip, systém, způsob bytí, který používá osvědčené techniky a postupy ve vzájemném propojení, které nechává přirozené přírodní zákony a děje, aby část práce udělaly za nás. Pomáhá pochopit přirozené děje kolem nás. Nejde jen o soubor technik, ale o součinnost dějů a jednotlivých jejich prvků a vstupů..... Permakultura není v tom, že dělám to a tohle. Je to v tom, že si tohle zvolím, abych předešel tomuhle a využil tamtoho a podpořil tohle. Jsou lidé, kteří nezačlení do systému něco, co by neplnilo dvě, tři, či více funkcí. V 580m.n.m. pěstuju dýně tří druhů, v cca 6 odrůdách. Kameny, které lákají hmyz ke slunění akumulují sluneční teplo a v noci ho věnují dýním. Dýně se plazí po zamulčovaném pásu a dodatečně ho stíní, čímž dále brání vzcházení plevelů a mulč může lépe sloužit za potravu žížalám, které mi pomáhají načechrávat uježděnou zem pod TTP. Vedle, na plotě rostoucí fazol šarlatový má na větrném stanovišti lepší opylení, chrání dýně před příliš silným větrem a fixuje do půdy dusík. Nemá ukončený růst a tak neresorbuje navázaný dusík z půdy v takovém rozsahu, jako jiné bobovité plodiny. Když na podzim zmrzne, uvolní dusíkaté sloučeniny pro příští sezónu. Plus nadzemní hmota. Jinde kombinuju brambory a cukety. Cukety narostou a sníží proudění vzduchu přes plochu s brambory. Pěstuju na vyvýšených záhonech, které drží vodu a lépe se prohřívají. Lépe se opečovávají. Mám 1ha.
2 roky osázený stromy, napůl ovocnými, napůl lesními. Po čase neovocné a neleguminózy pokácím na otop a mulč. Do té doby pomohou tvořit větrolam pro zeleninové plochy a pro obilné políčko. Stále řeším prpblematiku exportu živin s prodanou úrodou. Tady je největší problém.
ATropa říká:


je to přeci jen "kultura" bez ambicí vstupovat na akciový trh. To je pochopitelné. Co je pro moje chápání uchopitelné hůř, je představa té udržitelnosti kultury. Na jedné straně čtu o hydroponii, projektu vzbuzujícím obdiv a na druhé straně o špaldě a plev  zbavování, pomocí cepu, to je zase udržitelné asi jak horký brambor v dlani.


Nevím, kdyz si představím, že každý lepší zahrádkář se bude snažit být soběstačný, tak to shledám velmi neekonomické a neefektivní.


QNX projekt na 1000ha) ušetřenými penězi z neobdělávání bych odškodnila sousedy za újmu na zisku, kvůli šířícím se plevelům. I tak, nechat pole ladem více let, je těžko možné, dokud bude člověk součástí přírody, protože je mu vlastní přetvářet, měnit a zasahovat.


Co je pro premakulturu charakterističtější: "Člověk se nadělá, jen aby nemusel pracovat" nebo "Bez práce nejsou koláče"?







Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od QNX »

Já sice "ekozemědělství" zrovna nemusím, ale abych se ho trochu zastal .........spoustu věcí už má ekozemědělství velice pěkně zvládnuté a permakulturníci se tam můžou hodně přiučit. Nakonec hodně se můžou permakulturníci přiučit i u konvenčních zemědělců. Eko i neEko se zase můžou hodně naučit z permakultury. Nemělo by to být ve stylu "já jsem osvícenej permakulturník a naprosto blbej zemědělec", nebo z druhé strany "já jsem skutečnej zemědělec co dokáže něco vyprodukovat a ty blbečci z paneláků si hrajou na nějakou nesmyslnou permakulturu". Chtělo by to k sobě vzájemně najít cestu a ty jednotlivé světy propojit, aby se dal vytvořit svět nový, složený z těch lepších součástek. To znamená, že nás všechny čeká ještě spousta práce.......... a jestli se do toho někomu chce, tak hurá do práce.


Uživatelský avatar
Jaroslav Holoubek
Příspěvky: 34
Registrován: 18 čer 2012 13:52

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od Jaroslav Holoubek »

QNX: Studoval jsem vcera do noci ty clanky na AgriCE co prilinkoval Cyril, dozvedel jsem se spoustu zajimavych informaci ale porad nejsem schopen rict, jestli kdyz budu louku sekat a material odvazet, jestli bude dochazet k vycerpavani pudy nebo ne. Na prvni pohled by melo zivin ubyvat, na ten druhy je tam prece jen drobny prirustek mineralu a i nejaka organicka hmota tam zbyde.


Fakt by me zajimal nazor nekoho kdo vi. Je lepsi pokosit a nechat lezet, nebo pokosit a odvezt?



A pak jen drobna vseobecna poznamka - taky vas chyta panika kdyz ctete ty clanky, treba na AgriCE nebo Energy Bulletinu?


Ja kdyz to ctu, tak si rikam, jak to ze zodpovedni lide (treba ministr zemedelstvi) o techto vecech nemluvi. Nemelo by to byt naplni hlavnich zprav? Bud to je to strkani hlavy do pisku (tedy vedi o problemu ale odkladaji ho na pristi generace) a nebo je to jen "panika" ale v tom pripade by mely vzniknout nejake oponentni "oficialni" zpravy. Ale zadne jsem zatim nevidel.


Hezky den.


Jardis




QNX říká:


Bebe: to není tak úplně pravda. Neznám přesná čísla, ale nemalá část atmosferické depozice pochází z lidské činnosti. Jak poklesne dostupnost zdrojů, poklesne průmyslová aktivita a poklesne i atmosferická depozice živin. Pokud chceš počítat trvale udržitelné vstupy živin, tak budou ještě o něco menší.



Jaroslav Holoubek: Tak koukám, že tady je to také na pěkný domácí úkol :-) Mělo by ti stačit pár hodin studia a hned ti bude jasné co se v té půdě vlastně děje.


Neboj, nebudu si to syslit pro sebe. Na co přijdu o to se dělím.





Uživatelský avatar
Maly Nomad
Příspěvky: 146
Registrován: 13 bře 2012 14:23

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od Maly Nomad »

JBJ:  a neni to nejaka pekna rovinka pod prudkym svahem? To urodne rado migruje z kopce dolu. Ja uz bohuzel na svazich mam jen tu ridkou, tenkou "lesni travu"(driv orna puda - oves, pozdeji to druzstevnici kosili na seno, paslo se tu spis malo). Poradna trava, co se da pokosit roste na rovinkach dole, a pak kolem staych kravincu. Takze ted s nadeji taky resim hnojeni luk, jen se toho zase hodne splachne dole.


Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od Sahaw »

Nemyslim si,ze by se mela prepocitavat u prace,kde clovek nepouziva techniku vynos na m2. Clovek dosahne pomoci prace hnojeni,pleneni,upravovani pudy velkych vynosu. Problem je,ze to stoji cloveka hodne casu. Clovek za ten cas spali hodne energie. A tak musi jist vic a tak se da ric,ze cast urody vlastne proji.


Uživatelský avatar
ATropa
Příspěvky: 71
Registrován: 06 srp 2012 11:05

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od ATropa »

to Martin Gross) díky za příklad, vyjdu z něho. (pozn. termín permakultura jsem objevila v den registrace tu)


Popsals důmyslně a důvtipně Tebou spravovanou parcelu. Hodně studia, práce, času, radosti i užitku. Celé dílo je závislé na jedinci nebo skupině. Jestli jde o rodinu, tak ta je jako pokračovatel nespolehlivá. Jednou začnou ubývat síly..., jak to plánuješ trvale udržet a přenést na další generace?



QNX) třeba já jsem ten soused! nic není nemožné v Polabí, Z jedné strany 2k (a.s.) z druhé taky, možná víc (bývalý družstevnický agronom ). Neříkám, že v kuse, neříkám, že vlastní... Hlavně myslím, že letos na perma nenajeli, soused je řepka, vzchází jim pěkně ani plevílek.


Dojem: permakultura je velká oběť a není ani zdaleka pro všechny.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od QNX »

ATropa: Pokud permakultura není pro všechny, tak budoucnost není pro nikoho.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od jarda bon jovi »

Já mám pokračovatele jisté... když nebudou chtít žít a pracovat na gruntě, veškerý majetek připadne nějaké organizaci, nebo třebas pravoslavným, nebo unii homosexuálů či narcistickému klubu poslanecké sněmovny.....nebo jiným úchylům...


Taky jsem si zezačátku myslel, že je permakultůra jen pro někoho. Jenže ono to má proklatě hodně společného s trvalou udržitelností, a vo tom to bude. Trvalá udržitelnost je dle mého jediný relevantní směr. Ostatní nestojí za řeč.


A je mi úplně buřt, jestli tu rovnováhu  nabídne permakultura, nebo rohatej. Bohužel, alternativ zrovínka mnoho není. Vlastně vůbec žádné. Pro mne zklamání, že se tak zásadním směrem  málokdo zabývá.


Uživatelský avatar
ATropa
Příspěvky: 71
Registrován: 06 srp 2012 11:05

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od ATropa »

QNX) Stačilo by úplně kdyby se všichni s myšlěnkou permakultury aspoň seznámili. Reálně začít není pro všechny, alespoň prozatím.


jarda bon jovi) Mluvíš o naději, že trvale udržitelné?


Fakt si neumím představit, že budu někoho tahat z kombajnu a dávat mu cep. takhle to přece nejde.



Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Permakulturní vs. ekologické hospodářství

Příspěvek od Eltariel »

ATropa: ale permakultura je pro všechny. Kdo chce, koho osloví , ten jí může začít praktikovat. Nejde přeci vždy jen o to mít nějaký pozemek, motyku a slimáka. Jde o změnu myšlení a následné uvědomění si svých možností kde a jak mohu něco konat ve smyslu permakulturních principů.....př. : roky si zadek vozím do práce autem, kde je pouze řidič. Trochu luxus, že? Tak mám možnost bud začít chodit pěšky nebo kolo.... nebo nabídnout a sehnat ještě další lidi, kteří mohou jezdit se mnou tak aby auto bylo využité víc než jen s řidičem... příkladů by bylo v různých oblastech mnoho. Chce se jen pozastavit a popřemýšlet, kde je prostor pro permakulturu nejen v osobním životě. Uvidíš , že se ti rezervy ukážou , no a pak zda je taky ochota ke změně. Takové malé krůčky k trvalé udržitelnosti,ale jsou významné, když to udělá každý. I malý krůček lepší než žádný a začit lze hned.



Odpovědět