Koňská sekačka

Vše okolo hospodaření na statku
Uživatelský avatar
Maly Nomad
Příspěvky: 146
Registrován: 13 bře 2012 14:23

Koňská sekačka

Příspěvek od Maly Nomad »

Zdravim,
 chtel bych se zeptat, zda nekdo nemate zkusenosti s konskyma sekackama. Idealne kdyby existovaly nejake pouzitelne modernejsi verze.

Pozadavky
 - aby to zvladl obsluhovat jeden clovek
 - aby to utahl jeden kun
 - aby to sekalo rychleji/vetsi zaber nez bubnovka/listovka
 - na seceni nedopasku a delani sena v mensim meritku

Tusim ze Jarda bon Jovi tu neco o konskem naradi zminoval. Snad dokonce ze by se dalo poridit za dotace pro zacinajici zemedelce. Ale co jsem koukal na ty podminky... no fuj



Mete se a trave zdar :)


Uživatelský avatar
Maly Nomad
Příspěvky: 146
Registrován: 13 bře 2012 14:23

Re: Koňská sekačka

Příspěvek od Maly Nomad »

Driv tahali i kone, ale byl to luxus, vydrzovat si paru. Kravku mel u chalupy kazdy. Je teda fakt ze para volu je asi teprve neco. Sused povidal ze s volama tahal seno k chalupe. Z cele louky seno na jednu hromadu. Podbil kulem, stahl retezem a vijo kolmo nahoru do prdaku do kopce primo k chalupe. U chalupy to jen prikryli a meli na zimu :)


Kone by to tam takhle nevyrvali, ale zas je to o rychosti. Formanky se s volama moc nejezdily ;) U chalupy staci krava. Ale zase, ty dnesni kravy uz na to nejsou(proslechtene jen na mleko, kde je ta trojstranna uzitkovost). A to jsme zas u inzerce, nevi nekdo kde sehnat pincgavku? Nemaji nekde slovenske pincgavky na Slovensku jeste v druzstvu? Aby bylo na vyber.


Proc svitis elektrikou, kdyz muzes mit petrolejku? Bo je to poholdnejsi :) Jsme holt vyzrani a pohodlni


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Koňská sekačka

Příspěvek od jarda bon jovi »

No jasně že jo, je to tak. Zde však mohu pípnout. Knotkovy žací mašiny začaly v roce 1895  pracovat a dělal je v několika záběrech. pro krávu menší,  asi 80až 120cm a pro koně 140.pár koní. Záleželo na kopcích. Tažná síla je dána tíhou zvířete. takže kráva utáhla méně než kůň, páč byla lehčí. Ale dojila se, měla tele a tak. Volské spřežení bylo zácné, páč to byl luxus. tak pro pivovary. Koně byly sice monotematičtí, ale rychlejší, chytřejší, obratnější a v případě těžkých i silnější. A podle mého hezčí.


Sám sháním nářadí pro hipomobilní farmu o 45 hektarech, z toho deseti orné a třech zelinařiny.Bohužel, nechci kremple z první republiky, ale moderní z ameriky, kde se tyto stroje vyrábí a modernizují. amyšové, a je jich čím dál více  si vývoj rádi zaplatí.S jedním koníčkem a malou žačkou tak na rovince.http://www.youtube.com/watch?v=5kjo56GWvdY&feature=related


http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=5SvPiPcs-5o&am...


taky chci pluh, nikoli však evropský,  protože tento je skvělý...http://www.youtube.com/watch?v=cnPaRgMNgv8&feature=fvwrel


Jsem staromil, ale u nás se vývoj zastavil před druhou světovou. U nich  to valí dál. Proto mají na ložisku disková předkrojidla, u žaček mají protiběžky, co se neucpou, modernější lehkoběžné stroje, co ubírají práci koním a tak.Bohužel, u nás jsou tyto info nedostupné, jenže, já se zfanfrněl a je to v troubě. Oni sečou s párou PŮLHEKTAR za hodinu, zořou půlhektar za den, obrátí 6 hektarů. Mají i samosběrací vozy na seno...http://www.youtube.com/watch?v=c2mPnAjOQ4A&feature=fvwrel


a taky...http://www.youtube.com/watch?v=jHstGIgBu7U&feature=related


jak jsem řekl, dva pořádně rostlý belgiky a rozsápnu zeměkouli vedví. Chtěl jsem shíry, ale nekradu. zatím teda.....


Myslím, že když se zakoukáte do koní, je s váma ámen.



Uživatelský avatar
Maly Nomad
Příspěvky: 146
Registrován: 13 bře 2012 14:23

Re: Koňská sekačka

Příspěvek od Maly Nomad »

Tak koukam na to prvni video a je to parada. Jak pises ze s jednim konem po rovince. To bych neposekal nic, u nas nepostavis ani stan :) Ale pocitam ze po vrstevnici to nebude problem, zas takovy krpal aby se to prevracelo tu neni.



Jinak teda si z tve rady moc nevezmu. Paru belgiku neplanuju a dovoz naradi z ameriky je taky mimo. Spis jestli nevis jake konkretni drive pouzivane a jeste sehnatelne typy sekacek splnuji ty me pozadavky. Abych vedel po cem se divat. Zatim jsem zadnou v provozu nevidel, tak se ptam zkusenejsich. At nevyhodim 3tis a dlouhou cestu s vozikem za kus srotu. Idealne aby mi uz napresrok slapala, ted to jeste doklepu(doslova) s krovinakem.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Koňská sekačka

Příspěvek od mastnacek »

Pridavam se k dotazu na konskou sekacku. Sice ne za kone, ale rad bych slysel konkretni zkusenosti. Mam motorobotka frezu TJ-6.5 a k nemu zaci listu ZT 138 nebo tak nejak, zaber dle cisla typu. Ale nemam zavesny zarizeni a nechci tuhle tezkou mrchu kocirovat peskobusem. Na videjach to vypada vsechno krasne jak s konikama secou ale co praxe? Mam zkusenosti s emefkou a krtincema a kamenama v louce, nic peknyho :) Ted je docela pekny pocasi, kdyby aspon v noci nescalo uz by se dalo pomalu zacit susit. Sehnal jsem nahrabovacku a obracak za kone ( s vidlema ) tak bych rad i tu sekacku. Nebo jestli ma nekdo dokonce srovnani tech ceskych stroju s americkejma McCormik atd?


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Koňská sekačka

Příspěvek od jarda bon jovi »

já si za varinu s lištou postavil dvoukolovou sedačku, sulku a při sečení jsem seděl.bylo to fajn.Lištový sečení je dobré a kvalitní. Bez jarního vláčení krtin bych do toho nešel.S tím tvým karborobotem můžeš táhnout konskou sekačku i za sebou.Sekačky vyráběl za první republiky kde kdo, od knotka po čápa, asi dvacet výrobců.Já měl vikov, vichterle a kovařík, dnes prostějovské strojírny. Když koupíš konskou sekajdu, je to vsázka do luterie. Je třeba, aby měla kloudný ozubený kola a hned ji rozdělat a vyměnit uložení kol a hřídelí, někde kluzné, jinde valivé. Pak s olejovou nápalní bude stroj zaručeně nesmrtelný.

mastnacek říká:


Pridavam se k dotazu na konskou sekacku. Sice ne za kone, ale rad bych slysel konkretni zkusenosti. Mam motorobotka frezu TJ-6.5 a k nemu zaci listu ZT 138 nebo tak nejak, zaber dle cisla typu. Ale nemam zavesny zarizeni a nechci tuhle tezkou mrchu kocirovat peskobusem. Na videjach to vypada vsechno krasne jak s konikama secou ale co praxe? Mam zkusenosti s emefkou a krtincema a kamenama v louce, nic peknyho :) Ted je docela pekny pocasi, kdyby aspon v noci nescalo uz by se dalo pomalu zacit susit. Sehnal jsem nahrabovacku a obracak za kone ( s vidlema ) tak bych rad i tu sekacku. Nebo jestli ma nekdo dokonce srovnani tech ceskych stroju s americkejma McCormik atd?





Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Koňská sekačka

Příspěvek od mastnacek »

Prave, ta ZT se pripojuje dozadu na hridel ale musej se otocit klece a blbe se pak vymackava spojka ( lanko 3mm prohnuty ). Proto shanim konskou sekacku. Uplne idealne, kdyby sla prekopat na protibezku. Louka ja kazdy jaro vlacena to jo. No doufam ze letos bude lepsi pocasi vloni to byla dzungle pak uz po tech destich.

jarda bon jovi říká:


já si za varinu s lištou postavil dvoukolovou sedačku, sulku a při sečení jsem seděl.bylo to fajn.Lištový sečení je dobré a kvalitní. Bez jarního vláčení krtin bych do toho nešel.S tím tvým karborobotem můžeš táhnout konskou sekačku i za sebou.Sekačky vyráběl za první republiky kde kdo, od knotka po čápa, asi dvacet výrobců.Já měl vikov, vichterle a kovařík, dnes prostějovské strojírny. Když koupíš konskou sekajdu, je to vsázka do luterie. Je třeba, aby měla kloudný ozubený kola a hned ji rozdělat a vyměnit uložení kol a hřídelí, někde kluzné, jinde valivé. Pak s olejovou nápalní bude stroj zaručeně nesmrtelný.

mastnacek říká:


Pridavam se k dotazu na konskou sekacku. Sice ne za kone, ale rad bych slysel konkretni zkusenosti. Mam motorobotka frezu TJ-6.5 a k nemu zaci listu ZT 138 nebo tak nejak, zaber dle cisla typu. Ale nemam zavesny zarizeni a nechci tuhle tezkou mrchu kocirovat peskobusem. Na videjach to vypada vsechno krasne jak s konikama secou ale co praxe? Mam zkusenosti s emefkou a krtincema a kamenama v louce, nic peknyho :) Ted je docela pekny pocasi, kdyby aspon v noci nescalo uz by se dalo pomalu zacit susit. Sehnal jsem nahrabovacku a obracak za kone ( s vidlema ) tak bych rad i tu sekacku. Nebo jestli ma nekdo dokonce srovnani tech ceskych stroju s americkejma McCormik atd?








Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Koňská sekačka

Příspěvek od mastnacek »

Tak jsem si vcera na kare privez melichara original :) ale marne shanim nejakou dobovou literaturu, navod ci letak. Prevody jsou jako novy akorat jeden pedal kterej ani nevim co zapina je zamrzlej. Nemate nekdo tucha kde sehnat nejakou pisemnost o tyhle masine?

Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Koňská sekačka

Příspěvek od mastnacek »

Jednu radu ti dam porad si sam :) Tak jsem nasel na aukru a uz se tesim az dorazi.


Odpovědět