C

Vše okolo hospodaření na statku
Brrtrr
Příspěvky: 39
Registrován: 08 srp 2010 15:44

C

Příspěvek od Brrtrr »

T
Naposledy upravil(a) Brrtrr dne 08 úno 2020 14:07, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Celoroční osevní plán

Příspěvek od Sahaw »

Myslim,ze bude problem s tim,ze neexistuje univerzalni osevni plan. Kazdy z nas ma sve predstavy dustojneho jidelnicku. Pro mne nektera zelenina jevi velice narocna na pestovani a cas,tak jsem ji vynechal automaticky z jidelnicku neboli pestovani. A nektere planne rostliny zacinam pestovat,protoze mi chutnaji a cas mne moc nestoji. Taky zalezi na dostatku vody a kvalitni pudy. Pak se nesmi zapomenout jestli clovek bude predpestovat rostliny a ma treba skleniky atd. A asi to nejdulezitejsi je cas rustu a  dozravani.


Zkousel jsem jit podle kamadovi doporuceneho planu a uz mam o mesic zpozdeni.:(


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Celoroční osevní plán

Příspěvek od QNX »

Andrey92:  Celoroční osevní plán pro zajištění zeleninové soběstačnosti v podobě časového rozložení na jednotlivých záhoncích (rozdělených na dvě tratě) sice používám jako ukázku na kurzech, ale ty další podrobné údaje tam nemám ......... protože jak správně píše Sahaw, ty podrobnosti jsou dost individuální.

Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Celoroční osevní plán

Příspěvek od Sahaw »

Nejak nechapu tehle vete. Nekdo to neji,ale stejne to bude pestovat.:)


Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Celoroční osevní plán

Příspěvek od Sahaw »

Uz to chapu. Tedy vice variant planu. :) Jen mi to nebylo jasne z te vety. Vypadalo,ze by clovek pestoval neco co by nikdy nejedl a jen to souzilo jako zelene hnojivo.




Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Celoroční osevní plán

Příspěvek od QNX »

Tak přesně takový univerzální osevní plán hodící se na průměrného zeleninožrouta mám ........ dokonce jsem uvažoval, že to dám na web, ale nějak na to není čas. Tak snad za dlouhých zimních večerů se k tomu konečně donutím. Je to navržené na běžné obdélníkové záhonky a jako spousta po sobě následujících minimonokulturek ..........takže žádná permakulturní opičárna v podobě smíšených kultur na záhoncích ve tvaru klíčové dírky  ........ není to tak pěkné, ale zase to funguje :-) Vlastně to co mám není celoroční osevní plán, ale osevní plán dvouroční (první a druhá trať)



Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Celoroční osevní plán

Příspěvek od QNX »

Andrey92: Jak ten osevní plán vychází po výživové stránce netuším, nepočítal jsem to........... ale vzhledem k tomu, že je to osevní plán na zeleninu, tak to má stejně produkovat pouze malou část lidské potravy ........takže to asi ani nemá cenu počítat. Také neznáme výnos, který bude v každém místě jiný a to je tak velká neznámá, že to ani pořádně spočítat nepůjde.
Ten osevní plán je výtvorem zemědělské školy a je ověřený mnohaletou praxí na školní zahradě. Jako základ by to tedy mělo být dobré .............budu na to myslet a časem to vyvěsím na web.

jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Celoroční osevní plán

Příspěvek od jarda bon jovi »

Základem je první a druhá trať jak zde bylo řečeno a.... Dlouhé řádky. lze s úspěchem a efektivně použít techniku či koně neb plečku i secí strojek. 
 


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Celoroční osevní plán

Příspěvek od jarda bon jovi »

Nač ty travnaté cestičky?Záhonky mi rotavátor dělá 130cm, takže tím to je dané.Trávu na zahradě nepěstuju, hnedle vedle a koldokola mám VELIKOU fůru jiných pozemků, kde se ukryje i medvěd......



Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Celoroční osevní plán

Příspěvek od Sahaw »

Ja mam velkost zahonu udelanou jako jarda bon jovi danou situaci v zahrade. Cesticky mam nejmensi,protoze jsou to jen cesticky. .:)



Stale mne tu chybi jestli je tech 2000m2 stale pod dostatkem vody a nebo ne. Zalevat 2000m2 konvi zabere 2 hodky denne. A koupit zavlazovani uz nesplnuje podminku bez penez. A jak vidim,tak urady a sousedy zakazou odebiat vodu z potoka atd.  Proto asi je lepsi urcit 2 osevni plany.


Odpovědět