Agrokruh

Vše okolo hospodaření na statku
jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Agrokruh

Příspěvek od jarda bon jovi »

Tento systém je parádní vynález a má kořeny v padesátých letech v sovětském svazu. Viděl jsem jej v jednom kibucu před 15 lety. Tam však měly dvě sklizně a slunka mnoho.


Vzhledem k tomu, že naši předkové počítali  hektar na osobu, kde půl hektaru bylo na obživu a půl hektaru na směnný obchod, skrze nepotravinové zabezpečení potřeb bude třeba zrevidovat roční potřebu potravin pro jednoho těžce pracujícího člověka...ne pro jogína... Rovněž je třeba vzít na zřetel  trvalou udržitelnost systému, tedy hnojení statkovými hnojivy, a také možnost neúrody, tedy nějaký koeficient jistoty. Nemyslím si, že by naši předkové nevěděli něco, co víme my, takže dva hektary pro 60 rodin mi pořipadají z říše snů.Možná rajčata nebo papriky, jenže zde je skladovatelnost a kalorická hodnota 0, takže to bude třeba zrevidovat, pokud se opravdu chcete zabývat prakticky trvale udržitelným systémem v ostrovním režimu.


To neberu v potaz náročnost fotovoltaického systému pro pohon trakčních motorů v ostrovním režimu, zejména při provozu pod mrakem a náročnost akumulátorové výbavy.....


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Agrokruh

Příspěvek od QNX »

jarda bon jovi: ta plocha byla asi myšlená pouze na produkci zeleniny (a můj miniagrokruh bude také pouze na pěstování zeleniny), takže musíš počítat úplně jinak. Fotovoltaických panelů mám na střeše 6kWp a to mi na agrokruh bohatě stačí. Akumulátory nepotřebuju, protože můžu agrokroužit pouze během dne bez akumulace. Navrhnul jsem si na to vlastní řešní ostrovního provozu (ostrovní měniče přímo z cca 900V DC)........... to už mám všechno dávno spočítané a navržené, teď to jenom zrealizovat.

jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Agrokruh

Příspěvek od jarda bon jovi »

6kwp by možná mohlo stačit......na plným sluníčku snad. pod mrakem to ani neškytne. ale na tu zeleninu to je dobrej nápad. efektivní to bude v dobré půdě bez kamení na rovince.


Stejně mi něco říká, že ty baterky dobře stabilizujou a žehlí špičky.......nemyslel jsem, že by to táhly. u mne to bude na čerpání vody ze studny, na zavlažování a oběhové čerpadlo k topení.


 





QNX říká:


jarda bon jovi: ta plocha byla asi myšlená pouze na produkci zeleniny (a můj miniagrokruh bude také pouze na pěstování zeleniny), takže musíš počítat úplně jinak. Fotovoltaických panelů mám na střeše 6kWp a to mi na agrokruh bohatě stačí. Akumulátory nepotřebuju, protože můžu agrokroužit pouze během dne bez akumulace. Navrhnul jsem si na to vlastní řešní ostrovního provozu (ostrovní měniče přímo z cca 900V DC)........... to už mám všechno dávno spočítané a navržené, teď to jenom zrealizovat.


Uživatelský avatar
Pozuruj a jednej - PermaMax
Příspěvky: 438
Registrován: 20 bře 2010 07:28

Re: Agrokruh

Příspěvek od Pozuruj a jednej - PermaMax »



 


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Agrokruh

Příspěvek od QNX »

jarda bon jovi: Najdi si příkony elektromotorů použitých na agrokruhu, pak to teprve komentuj :-) Nevím "co" ti říká o "stabilizaci a žehlení špiček", ale já bych "to" raději neposlouchal :-).


Prostě to mám spočítané a 6kWp fotovoltaiky na pohon agrokruhu stačí a ani počasí nebude problém. Nestraš, není k tomu žádný důvod. Bude to fungovat.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Agrokruh

Příspěvek od jarda bon jovi »

Počasí nebude problém.... páč pod mrakem  4kWpneroztočí 55w oběhové čerpadlo.....Jsou to drsný počty.


Nestraším,mám osobní zkušenost. Není v tom nic osobního, to mi věř.Naopak, přeju ti, aby ti to fachalo.


Uživatelský avatar
Mira Vymazal
Příspěvky: 87
Registrován: 28 dub 2011 18:24

Re: Agrokruh

Příspěvek od Mira Vymazal »

Tady je poslední přednáška pana Šlinského z letošního března. Velmi poučné. Jinak on tam staví i vzdělávací centrum a bude možno od příštího roku navštěvovat jeho semináře a akce kde se vše může člověk naučit.


 


http://www.youtube.com/watch?v=E6cbeiZta9U


Uživatelský avatar
Pozuruj a jednej - PermaMax
Příspěvky: 438
Registrován: 20 bře 2010 07:28

Re: Agrokruh

Příspěvek od Pozuruj a jednej - PermaMax »

Dik! Tady je on:




Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Agrokruh

Příspěvek od QNX »

jarda bon jovi: Zrovna teď je "pod mrakem" a FVE mi dává 2kW. Takže asi máš něco hodně špatně :-) Doporučuji zkontrolovat systém, nebo si zopakovat čtení, matematiku, navštívit lékaře ..... (prostě někde jsi udělal chybu). Můj systém 6kWp na agrokruh prostě stačí v úplné pohodě a počasí není problém.

Uživatelský avatar
Pozuruj a jednej - PermaMax
Příspěvky: 438
Registrován: 20 bře 2010 07:28

Re: Agrokruh

Příspěvek od Pozuruj a jednej - PermaMax »

Hmm...wonder if this also is Jan's patent?



 


Photo is from Google Earth in Southern Colorado. It's about 45 km from left to right edge of the agro-kruh circles...


I've often seen such fields in California along Hwy 5, but this is first time I see so many from the air: It's scary!


 


 


Odpovědět