Agrokruh

Vše okolo hospodaření na statku
Uživatelský avatar
Mira Vymazal
Příspěvky: 87
Registrován: 28 dub 2011 18:24

Re: Agrokruh

Příspěvek od Mira Vymazal »

To je super. Je ale potřeba si ujasnit co je Agrokruh od pana Šlinského a co je Agrokruh v jižním Coloradu. Jakým způsobem se půda obdělává, jakým způsobem se sadí, sklízí, co sazenice, způsob zavlažování, hnojení. Dále je důležité za kolik, komu a jak se úroda prodává. Pro kolik lidí jsou jednotlivé farmy, kolik mají těch polí a na jakém prostoru. Kde, kdo, jak a za jakou cenu vyrábí ramena a stroje. Těch otázek a témat je spousta. A to má pan Šlinský patentované. Vše vytvořil a vymyslel tak, aby to bylo co nejvíce v souladu s přírodou, s minimálními náklady, maximální efektivitou a kvalitou zeleniny a s co nejmenším vynaložením vlastních sil.


Uživatelský avatar
Mira Vymazal
Příspěvky: 87
Registrován: 28 dub 2011 18:24

Re: Agrokruh

Příspěvek od Mira Vymazal »

Jojo, to s tou nížinou je samozřejmě pravda. Doporučuje hlavně ten prostor 2 ha. Méně ani více je ekonomicky nevýhodné. Proto hledá přímo farmáře, zemědělce který by ty prostory měl a on je schopen mu dodat materiál na ramena, půjčit i peníze(spolufinancovat), vše ho na učit a hlavně ihned zajistit odběr. Protože sám má teď 4x větší poptávku než je schopen zajistit. Jedna farma 15 polí zajistí roční spotřebu pro 60 rodin( cca 240 lidí).


Osobně s ním zařizuju přednášku v září v Praze na toto téma. Více info tady někde určo včas dám.


Mira


Romana SM říká:


Taky asi záleží na místních klimatických podmínkách, nejspíš je na to potřeba nížina a úrodná půda, aby se to opravdu vyplatilo. Jinak bych do toho šla taky :-).


Uživatelský avatar
Pozuruj a jednej - PermaMax
Příspěvky: 438
Registrován: 20 bře 2010 07:28

Re: Agrokruh

Příspěvek od Pozuruj a jednej - PermaMax »

Nevím, je nutné objasnit? Dal jsem fotku Colorado zde jako vtip.
Zatímco kruh může ušetřit náklady na palivo, je to hlavně tam pro zavlažování. Tato oblast je vysoká poušť, více než 1500 m. voda je převzat z Rio Grande a nevrátil. Půdy a plodiny jsou silně oplodnění a stříkal.
Všimněte si, 2 letiště v oblastech a velkých dálnic, plodiny jsou přepravovány mnoho 1000 mil na spotřebitele.

Podtrženo, sečteno: Ne všechny kruhy jsou udržitelné ...


 


I don't know it's necessary to clarify?  I put the Colorado photo here as a joke. While the circle may save some fuel costs, it's mainly there for irrigation. The area is high desert, more than 1500 m. The water is taken from the Rio Grande and not returned. The land and crops are heavily fertilised and sprayed. Notice the 2 airports within the fields and the big highways; the crops are transported many 1000 miles to consumers.
All in all: Not all circles are sustainable...


Uživatelský avatar
Mira Vymazal
Příspěvky: 87
Registrován: 28 dub 2011 18:24

Re: Agrokruh

Příspěvek od Mira Vymazal »

Jak typické pro zdejší krajinu, lidi a jejich povahu....OK, jako vtip to opravdu působí:-) a v tomhle se naprosto shodneme. Ne všechny kruhy jsou udržitelné.



Pozuruj a jednej - PermaMax říká:

Nevím, je nutné objasnit? Dal jsem fotku Colorado zde jako vtip.
Zatímco kruh může ušetřit náklady na palivo, je to hlavně tam pro zavlažování. Tato oblast je vysoká poušť, více než 1500 m. voda je převzat z Rio Grande a nevrátil. Půdy a plodiny jsou silně oplodnění a stříkal.
Všimněte si, 2 letiště v oblastech a velkých dálnic, plodiny jsou přepravovány mnoho 1000 mil na spotřebitele.

Podtrženo, sečteno: Ne všechny kruhy jsou udržitelné ...


 


I don't know it's necessary to clarify?  I put the Colorado photo here as a joke. While the circle may save some fuel costs, it's mainly there for irrigation. The area is high desert, more than 1500 m. The water is taken from the Rio Grande and not returned. The land and crops are heavily fertilised and sprayed. Notice the 2 airports within the fields and the big highways; the crops are transported many 1000 miles to consumers.
All in all: Not all circles are sustainable...




Uživatelský avatar
Mira Vymazal
Příspěvky: 87
Registrován: 28 dub 2011 18:24

Re: Agrokruh

Příspěvek od Mira Vymazal »

 Nejnovější video a informace od pana Šlinského, jeho fungování a vize o Agrokruhu.


 


http://www.youtube.com/watch?v=-aad7-j_5AU


 


Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Agrokruh

Příspěvek od Jiří Danihel »

Před několika dny jsem se náhodou dostal na web ing. Šlinského a díval se na videa, co tam má. Pokud jsem dobře slyšel (přehrávání bylo dost přerušované a autor si při výkladu moc nedával pozor, kde má mikrofon), má hlavní motor pro pojezd 11,5kW a motor pracovního nástroje 1,5kW. To už chce fotovoltaiku na střeše větší stodoly a dobré počasí. Jinak mi spojení FVE a agrokruhu připadá dobré, protože zemědělské práce se za špatného počasí moc nedělají. Ale jako ostrov bez baterií bych tu FVE určitě nedělal. Rychle letící mráčky dokážou tak rychle měnit výkon elektrárny, že by to motory mohly brzy odnést. FVE by musela být hodně předimenzovaná (nejméně na pětinásobek souběžného výkonu motorů) a optimalizovaná na vyšší citlivost na úkor výkonu, jinak hrozí často podpětí nebo úplné výpadky chodu a časté rozběhy motory hodně zahřívají a zdravé nejsou ani pro mechaniku.


Agrokruh rozhodně stojí za pozornost, stejně jako podobné systémy obdélníkové, protože umožňují dostat do polních prací elektrický pohon praktičtějším způsobem, než ve formě traktoru na baterie nebo vodíkové palivové články. Elektřina bude pravděpodobně nejdostupnější formou energie a lze ji získávat čistší formou, než spalováním paliv. I když ta čistota (pokud jde o výrobu elektráren) není úplně bez poskvrnky. Díky tomu, že se pojezd pohybuje stále po stejné dráze, neudusává si agrokruh obdělávanou půdu a neničí část úrody jako traktor, který jezdí mezi přípravou půdy a sklizní po poli.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Agrokruh

Příspěvek od QNX »

Jiří Danihel: Ty parametry má někde na webu. Pokud si dobře vzpomínám, tak pojezd 1,5kW a pro nástroje 3kW. Akumulátory jsou ekonomický nesmysl, normálně na to narveš frekvenční měnič (klidně přímo FV panely do DC meziobvodu) a je po starostech. Mám na střeše 30 FV panelů (6 kWp) a to mi na agrokruh v pohodě stačí. Jinak už mám agrokruh téměř nakonstruovaný a část komponent na jeho stavbu nakoupených. Pojal jsem to jako modulární systém s možností pohonu na el. i benzín a pro různé délky ramene.  Je to určitě dobrá cesta k PermaPotravinové soběstačnosti.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Agrokruh

Příspěvek od jarda bon jovi »

agrokruh mne láká, ovšem netuším, proč se nešíří tak, jak by měl.... víte o někom, kdo by si jej postavil a fungovovalo by mu to?Myslím, že jsou energetické nároky přehnané. výkon agrokruhu je srovnatelný s výkonem dvou lidí, což odhadnu na 600w dokupy.Nač potom takové výkony??? Navíc netuším, jak mají řešenou závlahu, což mi přijde důležitější, než kultivace...


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Agrokruh

Příspěvek od QNX »

jarda bon jovi: Nešíří se, protože není výrobce. Navíc ekonomicky to je nejistá investice. 600W na pohon by klidně stačilo a utáhlo by to i plečku, ale na rotavátor ty 3kW asi potřebovat budeš. Závlahu může nést rameno, to není problém. Budu ho vyrábět, tak časem dám vědět jak mi to šlape.


Uživatelský avatar
HonzaK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 úno 2012 21:18

Re: Agrokruh

Příspěvek od HonzaK »

na webu agrokruh.net je nějaký rozcestník a jedniné informace ohledně agrokruhu jsem našel na webu ekovesnice.cz


nevíte kde dohledat oficiální informace agrokruhu? proč web nefunguje?


díky za info




Odpovědět