Přímá úměra nepořádek-slimáci?

Vše o zahradě
Žabátor
Příspěvky: 12
Registrován: 04 bře 2013 14:42

Přímá úměra nepořádek-slimáci?

Příspěvek od Žabátor »

Jelikoz permakulturni zahrada pusobi castecne zanedbane, znamenalo by to ze na takove se to bude slimakem spanelskym hemzit vice nez na bezne zahrade?to by ji pak produkcne shazovalo. Napriklad na polich pestitele tykvi se slimakem problem nemeli, nebot to bylo v prostred poli a nikde zadny bordel. A to se rika ze spanelak skodi hodne na monokulturach.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Přímá úměra nepořádek-slimáci?

Příspěvek od jarda bon jovi »

Monokultury jsou slimákům ukradený.Spíš není bordel jako bordel. Když to je dobrej bordel, hromady haluzí, kamene, kaluže či menší vodní plocha, kde se množijou žáby a třebas kurník poblíž, můžete mít neposečenou trávu, jak chcete. pokud však máte pouze monotematickou neposečenou trávů, pak se predátoři slimejšů nekonají. Sám jsem koukal, jak se malejma slimákama láduje ropucha, co žije v nedostavěným jezírku i s mnoha mladejma. Taky ježek, co bydlí v hromadě haluzí je žere, stejně jako ještěrky z hromady kamene.Mají je rádi mladé, a vajíčka, které si ropucha i vyhrabává z travnatého mulče.I když mi nějaké kousky žijou na zahradě, významné škody jsme nezaznamenali, a to máme kusy neposekané trávy tu i tam.Když ho potkám, šlápnu na něj....


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Přímá úměra nepořádek-slimáci?

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Tohle, co říká Jarda BJ, platí až ve chvíli, kdy je těch potvor přijatelné množství. Pokud máte zahradu v oblasti s kalamitním výskytem plzáka španělského, budete muset predátorům významně pomoct. Nám se osvědčil ruční sběr a následná hromadná likvidace horkou vodou. 


Hromada kamení by měla být osluněná, jinak v ní budou bydlet plzáci místo ještěrek a slepýšů (vyzkoušeno :-) ).


A po zahradě by se neměly povalovat skrýše pro plzáky: taková prkna jako chodníček mezi zeleninou, jednotlivé kameny na vlhčích místech, kusy plechu, střešní tašky - pod tím se ty mrchy schovají před sluníčkem, aby načerpaly síly  a mohly vám večer ukousnout nos mezi očima :-)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Přímá úměra nepořádek-slimáci?

Příspěvek od QNX »

Sice nevím co to je permakulturní zahrada a proč by měla působit zanedbaně, ale pokud jde o dobře navržené a dobře provozované permakulturní systémy, tak tam mají věci své místo a své funkce......... pak je nemůžeme nazvat bordelem jinak než z legrace.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Přímá úměra nepořádek-slimáci?

Příspěvek od jarda bon jovi »

No, já si myslím, že málokdo má nějakej stabilní systém. já teda asi jo, ale zcela nechtěně a nevědomky. 


Takže by se o tom mělo nějak licitovat, páč permakulturní design si nenechá od odborníka každej, kor na pár metrů čtverečných zehrádky.Určitě bude nějakej systém fungovat na maličko větší ploše, než je standart české zehrádky, 400metrů čtverečných.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Přímá úměra nepořádek-slimáci?

Příspěvek od QNX »

jarda bon jovi: však také dosažení stabilního systému je nežádoucí. Ten systém musí být velice proměnlivý a pokud tam je nějaká stabilita, tak výhradně stabilita  dynamická :-)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Přímá úměra nepořádek-slimáci?

Příspěvek od jarda bon jovi »

no vidíš, tomu až tak nerozumím, ale nemám potíže se škůdci. Stabilní rozumím tak, že mám stabilní  užitek a stabilní spokojenost. A stabilně mi chodí na zápraží ježci, který choděj mlsat kočičí granule, co tam mrchy nechají a taky se všude motaj kopce mrnavejch ropuch....     A v hromadě kamení  do základů se usídlili malý ještěrky a u jezírka flekatí salamandři. Všichni brečej nad slimákama a já mám fakt klid. Ale vědecky to fakt neberu, spíš to jde taknějak samo


lsat

QNX říká:


jarda bon jovi: však také dosažení stabilního systému je nežádoucí. Ten systém musí být velice proměnlivý a pokud tam je nějaká stabilita, tak výhradně stabilita  dynamická :-)





Žabátor
Příspěvky: 12
Registrován: 04 bře 2013 14:42

Re: Přímá úměra nepořádek-slimáci?

Příspěvek od Žabátor »

Vedle je tedy pozemek co nebyl kosen vice nez 5 let. ta bude asi zdrojem, zarusta sipky, Dokud z toho nebude les, slimakum se tam patrne bude velmi darit. Mne tam krom travy zatim rostou jen nevelke dreviny. Na jezci rezidenci je patrne nejlepsi co nevetsi halda vetvi, mam objednany haluze od zahradnika co bude prorezavat sousedni zahrady. Prohlubne jsou sice vykopany poradne ale voda v nich nedrzi (jilovita navazka silna pul metru a pod ni pohrbena ornice).


Uživatelský avatar
vlado blascak
Příspěvky: 36
Registrován: 14 bře 2010 20:38

Re: Přímá úměra nepořádek-slimáci?

Příspěvek od vlado blascak »

Hurá, teraz to funguje 100%!
Podľa poučenia od Mirka E.som spravil pokus s dvojfalcovou zábranou so 100% účinku.
Do nádoby s dvojitým falcom hore som dal 10 slimákov a nevyliezol za 48 hod.žiaden,i keď skúšali to všetci.....
Kovové mantinely sú pre mňa do záhrady neprijateľné, ak si viem pomôcť inak.
Takže najprv drevo- obklad kupovaný OBI,+ bitumenovy pás; zem sa dreva vôbec nedotýka a je chránené pred dažďom. cena 15 kc za m.
Teraz dosky zdarma z hliny a slamy,+bitumenovy pás - 3kč na m. Na 1m slamohlinenej dosky 4lopaty hliny a cca 12min.práce. S väčšou dĺžkou menej.

7inline
Příspěvky: 46
Registrován: 24 led 2015 23:54

Re: Přímá úměra nepořádek-slimáci?

Příspěvek od 7inline »

mě se osvědčili proti slimům drsné povrchy - zbytky staveb. materiálů..nebo prkna s drsným povrchem..stačí i tloušťka několik cm.


Jinak zajímavý může být i názor, že slim. jsou přemnoženi tam, kde je málo jejich predátorů - užovek, žab, ještěrek...a těch je prý málo tam, kde je hodně koček atd..


Odpovědět