Vegetativní množení řízkováním

Vše o zahradě
Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Vegetativní množení řízkováním

Příspěvek od Martin Gross »

osika, šeřík, svída, by měli jít odkopkem.


Bez, svída,osika, i bez jdou řízkem. Bez i v létě, píchnout do země s minimem listů, nějakou malou plošku pro asimilaci bych nechal. svída - nemám moc zkušenosti, něco mi zakořenilo, ale už nepamatuju termín řízkování. Osika - asi nejlepší po vzoru japonských topolů. Před mrazem  -10st. celsia nařezat a nechat přezimovat tak, aby to neuschlo. Na jaře ať už se stimulátorem, nebo bez něj zapíchat řízky do země a držet vlhkost.


Šeřík jder s nejistým výsledkem taky řízkovat. Odkopek je lepší. Možná by mohl jít hřížením.


Pravidlem bývá zlatá střední cesta. Ani moc silné, ale také žádné nitky. Zpravidla se berou růstové větve z koruny. (bez květních pupenů. )


Pokud přímo do terénu, pak by měl být předpokládaný pupen s listy spíše v polovině výšky vegetace. Ani moc vysoko (aby to vytáhlo vodu) ani moc nízko (aby to mělo světlo)


To o vrbě slyším prvně. Zkusil bych i to.


Sám sázím bez ze semenáčů. U domu roste keř, kosáci ho oklovávají a pak mi kadí po celé zahradě. Klíčí mi všude. Kos je vůbec ideální rozsévač bobulovin. Zkusil bych pod keř, kde sedají umístit něco, kam by pouštěli bobky. Nebo prostě zasít bobulky bezu do květináčů a počkat na jaro. Tam bych úspěšnost viděl na 90%.


Všude bych u řízkování vidělk velkou důležitost v tom, aby to nevyschlo (hlína) a aby se řízky během léta moc nepekly.


Uživatelský avatar
Petr Kožíšek
Příspěvky: 23
Registrován: 25 čer 2013 12:46

Re: Vegetativní množení řízkováním

Příspěvek od Petr Kožíšek »

Díky za všechny odpovědi. Chtěl bych se ještě zeptat, jestli je možné (stejně jako píchnutí řízků do země), dát řízky na pár týdnů do vody. To abych viděl, jestli opravdu kořínky pouští. Když je dám pro zkoušku do substrátu, tak nevím, jak na tom jsou a nechci je pro kontrolu předčasně vytahovat...


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Vegetativní množení řízkováním

Příspěvek od jarda bon jovi »

Problém je v tom, že žádná z dřevin není vodní rostlina, takže po čase ve vodě prostě nedostatkem kyslíku v kořání zajde. Vrba  je v pohodě, tu mám ve vodě třetí rok, ale ty ostatní.Navíc jsou mnohé citlivé na světlo v kořenové oblasti, takže stimulátor a vhký substrát bude univerzální zaklínadlo. A zakořenění poznáš snadno. poroste to......


PilotPM
Příspěvky: 130
Registrován: 29 bře 2013 12:08

Re: Vegetativní množení řízkováním

Příspěvek od PilotPM »

Nemáte někdo zkušenost s řízkováním lísky turecké? Kdy brát řízky a jak dlouhé? Normální líska roste pomalu jako plevel, ale ta turecká je vzácnost.


Před kutnohorskou průmyslovkou byly dvě nádherné, jednu pokáceli, jestli je tam ještě ta druhá nevím, dlouho jsem tam nebyl, ale jestli jo, tak bych chtěl z ní odebrat ty řízky.


Naši kdysi lísku tureckou koupili, ale má hluchý plody, takže půjde pryč. Ze semen není jistota, co ti vyroste, proto chci jít cestou řízků.



jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Vegetativní množení řízkováním

Příspěvek od jarda bon jovi »

Určitě bych zkusil angreštovou cestu, která je nejvhodnější. Řízky odebrat v červnu, 20 cm dlouhé, odlistnit a konečné 2 ponechané listy zkrátit o třetinu. pak  do substrátu, který je dílem z písku, dílem z dobré hlíny a dílem z kompostu. Konec namočit do vody a do stimulátoru, min 5 cm délky a šikmo zasypat do substrátu, který se pak prolije vodou. nezbytné je zastínění tak, aby nikdy nedosáhlo sluníčko, min 50 cm nad rostlinou, ne černou folií, raději bílou.Nebo cokoli nečerného.Na podzim přesadit již v kolmé poloze, na zimu bych přehrnul listím či slámou a na jaře vyhrabal, nechal rok kynout a na podzim umístnil na konečné stanoviště. ufff


PilotPM
Příspěvky: 130
Registrován: 29 bře 2013 12:08

Re: Vegetativní množení řízkováním

Příspěvek od PilotPM »

Dík za tip, vyzkouším. Někde jsem četl odebrat řízky po opadu listí. Uvidím, co z toho vzejde. 
 
jarda bon jovi říká:


Určitě bych zkusil angreštovou cestu, která je nejvhodnější. Řízky odebrat v červnu, 20 cm dlouhé, odlistnit a konečné 2 ponechané listy zkrátit o třetinu. pak  do substrátu, který je dílem z písku, dílem z dobré hlíny a dílem z kompostu. Konec namočit do vody a do stimulátoru, min 5 cm délky a šikmo zasypat do substrátu, který se pak prolije vodou. nezbytné je zastínění tak, aby nikdy nedosáhlo sluníčko, min 50 cm nad rostlinou, ne černou folií, raději bílou.Nebo cokoli nečerného.Na podzim přesadit již v kolmé poloze, na zimu bych přehrnul listím či slámou a na jaře vyhrabal, nechal rok kynout a na podzim umístnil na konečné stanoviště. ufff





Uživatelský avatar
tomáš hanák
Příspěvky: 117
Registrován: 10 bře 2010 22:26

Re: Vegetativní množení řízkováním

Příspěvek od tomáš hanák »

...navážu na téma , můžete doporučit nějaký dobrý koř. stimulátor ? zkušenosti mám akorád se stimulaxem a zázraky tedy nedělá ,když jsem dělal pokusy s ním a bez něho ...


 


btw mám v plánu množit zimolezy...


Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Vegetativní množení řízkováním

Příspěvek od Marek Parek »

Ono spíš než o tu kyselinu indolyloctovou nebo naftyloctovou (IAA, NAA) která je ve stimulátorech jde spíš o vhodny termín a podmínky při množení, pak to jde i bez těch stimulátoru (i když co si budem vykládat, úspěšnost můžou zvýšit a u špatně kořenících rostlin jsou vlastně nezbytné) .. osvědčilo se mi množení dřevitými řízky, je to takové asi nejmíň pracné, na konci zimy ufiknout nenarašené řízky (nebo po opadu listí a uchovat v chladu) a zapíchat pod folii do půdy (substrátu). Množení bylinými řízky v létě chce trošku víc péče ale je tady zase vyšší výtěžnost (pokud se zadaří) .. je na toto téma celkem dost dostupných textů namátkou http://dendro.mojzisek.cz/m_rizkov.php


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Vegetativní množení řízkováním

Příspěvek od QNX »

tomáš hanák: Já si dělal stimulátor vlastní. Jednak alkoholový  a pak i pastu s lanolinem. Pro běžné použití asi ten stimulax stačí. To co jsem chtěl já mělo modifikovat růst kořenů při zpravokořeňování jabloní, ale nemám žádná průkazná data o výsledcích , tak si doporučovat netroufám.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Vegetativní množení řízkováním

Příspěvek od jarda bon jovi »

jsou to tyhle látky....


kyselina indolylmáselná, indolyloctová, naftyloctová a nikotinová.Používají se ve vodných i lihových roztocích a nebo lanolinové pastě. Vše uvedeno i s podrobnými recepty a prokazování účinnosti v publikaci ZAKOŘENOVÁNÍ A ŠTĚPOVÁNÍ OVOCNÝCH DŘEVIN z ovocnické edice akademie věd z roku 1958. Pokud by měl někdo zájem, rád půjčím, ale jen půjčím.


Rozhodně se nejedná o samospasitelné zázraky, ale o pomocné přípravky, které jsou jen součástí určitého postupu, vedoucího k lepší šanci k zakořenění. 


Odpovědět