Půda - hlína co na čem pěstovat

Vše o zahradě
Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Půda - hlína co na čem pěstovat

Příspěvek od mastnacek »

Upresnil bys tu akumulaci? nevim jak to myslis. Puvodne jsem tam chtel vyzkouset aquaponii, ale nejsou penize, tak nejlepsi varianta je ta vyuzit to co zrovna je a aspon si zkusit pestovat. Ono kdybych tam mel ryby tak v takovym mnozstvi bych je neukrmil nejakyma zbytkama z kuchyne. Navic to neni jen tak vychytat mnozstvi ryb, vhodny krmivo tak aby tou obohacenou vodou slo vyzivit rostliny.


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Půda - hlína co na čem pěstovat

Příspěvek od Bebe »

Jo, aby to tedy mělo ekonomický smysl, chtělo by to nápad se smysluponou návratností té ceny práce, materiálu a penez, co do toho byli vloženy. Ta akvaponie se mi taky pozdává, ovšem znamenalo by to další investici. Možná tedy využít to prozatím na něco, co by na tu investici časem vydělalo.

QNX říká:


Ten kdo to stavěl do toho vrazil spoustu materiálu, práce a peněz .......





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Půda - hlína co na čem pěstovat

Příspěvek od QNX »

mastnacek: no, on normální skleník má strašně nevyrovnaný tepelný režim. Snadno se přehřeje a snadno prochladne. Jedním z řešení jak to vylepšit je postavit skleník na něčem jako je ten bazén s tím, že obsah bazénu tvoří nějaká akumulační hmota (kamení, hrubý štěrk). To celé doplníš o ventilační rozvody s ventilátorem, který dokáže nahnat přehřátý vzduch do toho akumulačního jádra. Jádro se v teplných špičkách ohřeje a když zapadne slunce a teplota poklesne, tak to jádro vyhřívá skleník. Ventilátor může pohánět FV panel a ten zajistí rovnou i automatickou regulaci.  Podobně může fungovat i ta akvaponie, jenom akumulace je do vody. Já stavím skleník ve kterém chci použít jak nádrž na chov ryb (cca 3m3 vody), tak akumulaci do štěrku.  Ještě si pohrávám s myšlenkou doplnit to o nějaké biouhlířské topidlo, které by hřílo také do toho akumulátoru.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Půda - hlína co na čem pěstovat

Příspěvek od mastnacek »

Nojo, ale kde pak zustane prostor pro zahony? Nebo to myslis tak, ze zahony budou stat na nejaky lavici? Cili rekneme cely obsah bazenu zavezeny sterkem. To zaroven slouzi jako podlaha. Na ni budou stat lavice po obvodech, treba 50cm nad zemi. Od stropu by ventilator vhanel ohraty vduch pomoci AL trubek do podlahy.


S tou aquaponii by to bylo horsi, kdyby se prehrival hodne, prehrivala by se i voda nasledne rasy atd. Castecne by to resil vetsi prutok vody, mozna, nevim nemam zkuesnosti. Tak ja bych bych taky mohl do cela bazenu umistit tri plastovy nadrze  co sem tam nejaka fabrika prodava. Obsah 1m3. No ale letos to jeste delat nebudu. Moznosti je fura achjo, ta rozmanitost.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Půda - hlína co na čem pěstovat

Příspěvek od QNX »

mstnacek: pěstovalo by se na stole a pokud bys chtěl něco většího co potřebuje prostor pro kořeny, tak bys tam ten prostor vytvořil. Rozvod teplého vzduchu do štěrku bych řešil asi KG trubkama, nebo něčím z PP,  PE, nebo třeba i betonu. U té akvaponie to nemůžeš přehánět, teplota se musí držet v rozumném rozsahu. Jak vyleze nad nastavenou hranici, tak musíš teplo vyhnat ven, ale i tak pár m3 vody udělá pěknou akumulační hmotu.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Půda - hlína co na čem pěstovat

Příspěvek od mastnacek »

Tak to dopadlo uplne jinak. Rodinna rada se usnesla ze by nebylo spatny bazen obnovit. Ale jelikoz poskozeni je velike, praskliny na zdech i podlaze a bazenova folie stoji 900kc za m2, tak udelam koupaci jezirko bazen. Cerna 1mm kaucuk folie se pohybuje okolo 210kc. Jsem trosku omezenej prostorem okolo pro cistici zonu.
Pro QNX: mohl bys me poslat ten tvuj ebook o jezirkach? Byl bych ti zauzlovanej :)

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Půda - hlína co na čem pěstovat

Příspěvek od QNX »

mastnacek: Ebook poslat nemůžu, protože ještě není hotovej. Mám už sice desítky stran textu, ale zatím jsem se nedostal k tomu, abych to poskládal do nějaké ucelené formy  a také k tomu ještě nejsou obrázky. V termínu 14. – 15. 9. 2013 mám další ze serie bezplatných permakulturních kurzů v Lánově, tentokrát na téma Voda v permakultuře. Budu se to do té doby snažit dodělat, protože to na tom kurzu chci využít.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Půda - hlína co na čem pěstovat

Příspěvek od mastnacek »

To jsi me nepotesil :(


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Půda - hlína co na čem pěstovat

Příspěvek od QNX »

mastnacek: ono to stejně není zaměřené na koupací jezírka, ale na jezírka přírodní. Zatím ještě váhám, jak to celé zpracovat, protože bych to chtěl zařadit do kontextu permakulturního designu a potřebuju si ujasnit, kde je rovnováha mezi přírodním a užitkovým jezírkem.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Půda - hlína co na čem pěstovat

Příspěvek od mastnacek »

Ahaaa, tak holt pohledam info jinde a nejak to porobim, zaklad jsem myslim pochopil. Diky.


Odpovědět