Tři sestry

Vše o zahradě
Odpovědět
Uživatelský avatar
Luci Kala
Příspěvky: 5
Registrován: 28 led 2013 22:03

Tři sestry

Příspěvek od Luci Kala »

Ahojky dobré duše,


mám otázku zda někdo nemá zkušenosti s pěstováním "Tří sester" (dýně,kukuřice a fazole) v našich podmínkách..chystám se letos osázet zamulčovanou plochu (hnůj, kompost, karton, sláma) právě touto kulturou a byla bych moc ráda, kdyby se kdokoli chtěl podělit o své zkušenostu a zážitky..čeho se vyvarovat, jaké odrůdy máte ozkoušeny a podobně..předem moc díky :)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Tři sestry

Příspěvek od jarda bon jovi »

osobně považuju tři sestry za pevnou součást zahrady.


dýně jsou věčný boj mezi vegetační dobou a časem mezi zmrzlými a prvními  mrazíky.mají dlouhou vegetační dobu a k plnému vyzrání potřebujou sluníčko a čas.


Předpěstování nic neřeší, páč je ty přímoseté je doženou. takže zaset při začátku května a přiklopit zavařovačkou od okurek, nebo až po zmrzlejjch. Za základ považuju oblíbené hokkaida, red kuri, páč jjsou oblíbené, nemusí se loupat a dobře vyzrálé a uskladněné vydrží i 7 měsíců. Na pečenou polívku  buternut valdham, z kterých je super přesnídávka pro děcka.


Na zavaření a kandování, i marmelády long de nice, který považuju za rolls royce mezi dýněma. nejen chutě, ale i uživatelskou přítulností....Muškátová jje univerzální, hůře se skladuje,nejlepší na kandování i ostatní sladké použití. Univerzální a nedostižná je iron cup , syn. tetsukabuto.Žádná dýně není tak dobře skladovatelná.


Je ještě pár dalších, které chci vyzkoušet.varuju před potimarony a semínkama od sousedů. je do zprášené bůhvíčím, třebas i okrasnejjma dýněma, které jsou nejedlé, až mírně jedovaté. varuju před tropickýma dýněma, které nedozrají a mají pak fádní, nevlastní chuutě....Taky před goliášem, který je dobrý ke krmení vepřů, chuťově však élent. Taky lunga di napoli je vodnatá, bez chuti v našich podmínkách,.... 300 n m.....


Letos chci vyzkoušet muskatnaya, což je ruská long de nice a  pak ješte crown prince f1, což by měla být nejchutnější dýně planety.


Helena
Příspěvky: 68
Registrován: 09 úno 2013 19:53

Re: Tři sestry

Příspěvek od Helena »

Zdravím, Jardo,  máš vyzkoušenou dýni Black Futsu ? Dostala jsem ji a chchci to taky zkusit, Jen nevím, které z popínavých fazolí jsou tak nejvhodnější. A co na okraj slunečnice (ze severní strany), někde jsem to vyčetla. ?

jarda bon jovi říká:


osobně považuju tři sestry za pevnou součást zahrady.


dýně jsou věčný boj mezi vegetační dobou a časem mezi zmrzlými a prvními  mrazíky.mají dlouhou vegetační dobu a k plnému vyzrání potřebujou sluníčko a čas.


Předpěstování nic neřeší, páč je ty přímoseté je doženou. takže zaset při začátku května a přiklopit zavařovačkou od okurek, nebo až po zmrzlejjch. Za základ považuju oblíbené hokkaida, red kuri, páč jjsou oblíbené, nemusí se loupat a dobře vyzrálé a uskladněné vydrží i 7 měsíců. Na pečenou polívku  buternut valdham, z kterých je super přesnídávka pro děcka.


Na zavaření a kandování, i marmelády long de nice, který považuju za rolls royce mezi dýněma. nejen chutě, ale i uživatelskou přítulností....Muškátová jje univerzální, hůře se skladuje,nejlepší na kandování i ostatní sladké použití. Univerzální a nedostižná je iron cup , syn. tetsukabuto.Žádná dýně není tak dobře skladovatelná.


Je ještě pár dalších, které chci vyzkoušet.varuju před potimarony a semínkama od sousedů. je do zprášené bůhvíčím, třebas i okrasnejjma dýněma, které jsou nejedlé, až mírně jedovaté. varuju před tropickýma dýněma, které nedozrají a mají pak fádní, nevlastní chuutě....Taky před goliášem, který je dobrý ke krmení vepřů, chuťově však élent. Taky lunga di napoli je vodnatá, bez chuti v našich podmínkách,.... 300 n m.....


Letos chci vyzkoušet muskatnaya, což je ruská long de nice a  pak ješte crown prince f1, což by měla být nejchutnější dýně planety.





Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Tři sestry

Příspěvek od Josua »

Letos tuto polykulturu také zasadím. 



Zkušenosti žádné, uvidíme.. mimochodem ví někdo, kdy je vhodná doba sadit jednotlivé části? 270 m.n. jižní svah :D



Zdraví Josua


Helena
Příspěvky: 68
Registrován: 09 úno 2013 19:53

Re: Tři sestry

Příspěvek od Helena »

Zkus kouknout na článek Polykulturní a bezorebné zemědělství severoamerických indiánů na Potravinových zahradách.


Máš to lepší - já jsem 618 nad mořem.
Josua říká:


Letos tuto polykulturu také zasadím. 



Zkušenosti žádné, uvidíme.. mimochodem ví někdo, kdy je vhodná doba sadit jednotlivé části? 270 m.n. jižní svah :D



Zdraví Josua





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Tři sestry

Příspěvek od jarda bon jovi »

ahoj helčo. tři sestry.... já ani nevěděl, že to tak je. kukuřici pěstujju, páč je nádherná a sejem před zmrzlejma.je to obilnina, kterou doma bypěstuješ, vyloupeš a pomeleš a máš šrot nebo mouku. vše se dá, oproti obilí.


fazole dělám i popínavé, i keříčkové,  páč to je rychlý jídlo. pnoucí na guláš a do polívek a keříčkové  na zeleno a nna zimu do mrazáku. na cibuulce neb s omáčkou, vajíčkem poskytnou dobré jídlo. seju keříčkové postupně, aby byla sklizeň po delší časové období.Dýně je mojje hobby, takže....


futsuu black jsem vyřadil, skrzevá žlutou barvu dužniny. nejjsouu špatné, ale nuričně jsou lepší.JJeště muusím dodat, že se u mne nejjedná o žádnou kratochvíli, ale o obživu. Takže se řídímm tím, jak je dužnina oranžová a jak je dýně uživaelsky přátelská.


Aby něco uměla.Long denice se loupou jako cukey a mají malinkej semeníček a nádherně oranžovou chutnou dužninu..


Hokkaido  red kuri je menší, ale vydrží zdravé, Nemusí se loupat a polívku z něj mám za 10 minut na stole.Muskate de provance je chutově asi nejlepší, ale nelze déle skladovat, Jsou náročnější na teplo.Buternuty jsou skvělé na slano, zapíkání, gratinování, jako bramboráky, Sušené jsem pomlel a vyrobil lívance.


Nu a pak můj favorit, a tím je tetsukabuto, syn iron cup. Má skvělou chuť a ze 120 kusů se ANI JEDEN neskazil do dnešního dne.Půl roku po sklizni.Není potíž to vypěstovat, ale aby to nebyla sezonní záležitost, ale aby to našinec mohl žrat celej rok.


V tom vidím  účel i smysl. Dýně, kukuřice a fazole nutričně poskytují širokou škálu kvalitních živin a nebojím se s tím přežít. Teda i s tou Zeleninou, co mám ve sklepě.


Ve vyšších polohách bych sel na frajplac začátkem května a přiklopil semínko pětilitrovkou.Sám to tak budu letos dělat. Jižní svah u josuy bude výzvou na letní sucha.´Když si pomůže kapénkovou závlahou,  ušeří kopec vody a horu času. Ono, všechno má svoje.Nejlepší ovocnáři nejsou na jižní moravě, ale v podkrkonoší. Holovousy jsou důkazem. Takže se nebát.Zlelináři jo, ale vycejpraj vody, že kdyby to měli platit, šli by o žebrácké holi.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Tři sestry

Příspěvek od jarda bon jovi »

Tady


permoník
Příspěvky: 41
Registrován: 09 led 2013 11:08

Re: Tři sestry

Příspěvek od permoník »

díky za inspirativní odkazy, příspěvky i fotky, budu tento trojboj zkoušet 660 m.n. orientace na jih, ale nudle.


snad se mi povede sehnat nějaká zajímavá semínka, moc se v těch odrůdách zatím neorientuji :)


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Tři sestry

Příspěvek od Josua »

Jardo na co máš tu plachtu vedle té úrody na druhé fotkce? aby jsi to přikryl jak prší? nebo je to mulč záhonu vedle?



A děkuji za informace, kde seženu semínka všech těch úžasných typů dýní? Dá se to koupit v semenářství? včera jsem tam byl ale dýní jsem si tam nevšiml. Ale pravda nehledal jsem.



Zdraví Josua



jarda bon jovi říká:


Tady





Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Tři sestry

Příspěvek od mastnacek »

Ty kopce me jsou povedome... :) Pekna uroda. Jakou dyni bys doporucil na zavarovani, miluju dynovej konpot!!!



A k ostatnim. Tahle trojkombinace vypada rozumne, jak potom nakladate s kukurici? My ji mame jen na kraji policka, pak to je krmeni pro zvirectvo. Ale pro lidi...drolite, melete, pecete placky?

jarda bon jovi říká:


Tady





Odpovědět