Nepovedlo se mi...

Vše o zahradě
Uživatelský avatar
Jaroslav Holoubek
Příspěvky: 34
Registrován: 18 čer 2012 13:52

Nepovedlo se mi...

Příspěvek od Jaroslav Holoubek »

Ahoj,


pred casem tady probehl v jedne diskusi napad, ze by mozna bylo dobre se podelit i o neuspechy. Tak aby to nezapadlo zakladam tohle forum.


Myslim, ze pro zkusene perma-borce to asi nebudou zadne novinky, ale pro lidi kteri s "tim" zacinaji to muze byt prinosne.



Tak jestli se ti neco nepovedlo, sup s tim sem.


Ahoj Jardis


Uživatelský avatar
Jaroslav Holoubek
Příspěvky: 34
Registrován: 18 čer 2012 13:52

Re: Nepovedlo se mi...

Příspěvek od Jaroslav Holoubek »

Zeleninovy zahon - nadchla me myslenka z knizky Ekozahrady a rozhodl jsem se zkusit nasit vsechno pres sebe. Tak jsem nakoupil seminka snad vsech moznych zelenin a nekterych okrasnych kvetin. Zryl jsem kousek travniku, po tydnu osel vzdy kousek zahonu. Redkvicky jeste jakz takz vylezly, ale velice rychle nasadily na kvety. Ostatni se temer vubec nezadarilo. Ted nedavno dcera vyloupla dve maly mrkvicky...


Pricina - asi jich je vic. Urcite velkym podilem neurodna zem. Mam tam jen asi 10cm ornice na neurodnem kamenitem podlozi. Navic ta ornice byla plna repky, ktera byla pomerne rychlejsi nez ostatni rostliny. Taky mi tam zustalo hodne zbytku travy ktera asi vyzrala ziviny te zelenine. A tim jak to bylo vsechno pres sebe jsem nevedel, co si muzu dovolit vytrhat a co mam nechat rust, protoze to nepoznam. :-) Myslim, ze to byl typicky priklad permakulturniho nadseni, ktery skoncil zklamanim.
Pristi rok planuju udelat vyvyseny zahon. Chystam se vykopat diru, dat tam nejaky dreveny material (uz jsem se domluvil se sousedama, ze mi daji vsechny zbytky z prorezu...oni to vsichni kolem davaji do hnede poelnice... ), na to konsky hnuj nebo starou travu a pak tu vrchni vrstvu hliny. Vysazovat asi nebudu "vsechno pres sebe" ale spis to zkusim v malych "koloniich" nebo tradicne v radcich.


Hezky den.


Jardis


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Nepovedlo se mi...

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Prořezávání jabloně


Když neúspěchy, tak neúspěchy :-) Na uvedené fotografii jsou dvě pětatřicetileté jabloně, možná původně dokonce zákrsky, které v přehuštěné a neudržované zahradě vyhnaly skoro do nebe a na nichž dlouhá léta rostly jakési tvrdé plody vhodné tak akorát do praku. Okolní džungli (zhruba třicetiletou) jsme už zregulovali a tyto dva stromy posloužily (a slouží) jako pokusné: Tentokrát cvičení Co po třiceti letech udělá řez s jabloní? 


Tady je výsledek. Strom vpravo (jakési blíže neurčené zimní jablko průměrné chuti a nevalného vzhledu) dopadl podobně jako mnohé stromky/stromy v sousedství. Vypadá jako hlavatá vrba, vlků celá smečka, jablek dvě hrsti. Možná se někomu daří prořezávat stromy tímto způsobem, mně ne :-) A ani to nebudu opakovat. Strom vlevo (docela dobré grávštýnské) byl nakloněný dvoják. Tu vychýlenou polovinu jsme odřízli a větve jsem prosvětlila podle vzoru sudá lichá. Mohlo to být lepší, ale ve srovnání s chudinkou sousední jabloní vypadá grávštýnské jako strom a letos jeho jablka byla pěkná (na naše poměry) a zdravá.


Sadaři a další zkušení praktikové teď možná protáčejí oči, ale pro mě je tento úspěch/neúspěch dobrý a podnětný začátek. Poučení je pro tuto chvíli jasné: 1) vrby z jabloní opravdu nechci, 2) vzdušná koruna má naději na větší a zdravější plody, 3) o stromy je třeba pravidelně pečovat a nenechat je zdivočet :-), a to ani v tzv. jedlém lese.




jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Nepovedlo se mi...

Příspěvek od jarda bon jovi »

Kupodivu mám stejné zkušenosti, jako oba předemnou. V začátcích jsem to tak měl a je to užitečná cesta. Ta jabloň tak dopadla, páč vnikla nerovnováha mezi plochou kořenů a listoví. Navíc to bylo prořezáno v zimě, a měl to být výhradně letní řez, i když ne tak radikální, ale postupný. Rozložit na vvíce let. My taky neomládneme naráz.....

Mě se podařil taky majstrštyk.....Možná už jsem to psal. mulčoval jsem trávník asi 5 let a pak jse zryl a zasel fazule. Takový žebráky, co mi vyrostly svět neviděl, mohly by být vzorem všem zmrsklejm žebrákům..... Nadřel jsem se jako hovado, zalejval a okopával a výsledek vůbec žádnej..Vše podle jakési permaknihy......Takže, přípravu půdy nepodcenit......


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Nepovedlo se mi...

Příspěvek od QNX »

Jitka M : Tak tvrzení "permakulturník neryje" To patří také do skupiny "nepovedlo se". Je to samozřejmě stejný nesmysl jako tvrzení "permakulturník neřeže stromy".


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Nepovedlo se mi...

Příspěvek od Josua »

Ahoj



tak já mohu napsat, že se mi nepovedlo vypěstovat mnoho na mé lodžii. Nestěžuji si, byli to pro mě první zkušenosti. 


Neměl jsem tam zkoušet okurky, cukety, a asi ani hrášek (pro jeho velký požadavek na plochu - měl jsme 5 lusků).


Fazole tam nevyšli ani keříkovky ani plazivky( ty se plazili a plazili, ale semeno nevydali). :D


Jahody budou rodit až další rok (teda teoreticky a to už nebudu mít tu lodžii takže vám nepovím ale stále se drží) :D.



Pozitivní informací je, že jsme vypěstoval par kilo cherri rajčat a asi 1-2 kg paprik ale chuťově jsou dost hořké, tak nevím zda je to tím že jim chybí živiny nebo druhem. Těžko říct.


Spíš bych zasadil více bylinek, těm se daří (bazalka, timián, petřžel, brunátník, měsíček lékařský). Čaje z těch co mám jsou naprosto unikátní :)



Byl to ale dobrý rok plný zajímavých zkušeností :D



Zdraví Josua


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Nepovedlo se mi...

Příspěvek od Josua »

Mohu se zeptat na uchycení těch záhonů? To jsou nějaké ocelové pásy zaražené do země?



Zdraví Josua

Jitka M říká:


jardis: podívej se na http://rodinnezahrady.cz/jarni-zeleninova-polykultura/


1. půda musí být zúrodněná pěkným kompostem, nemusí být vyzrálý, stačí hrubý, který ale prošel teplou fází a neobsahuje semena trav a plevele, pokud tam dáváš i kořenovou zeleninu musí být půda kyprá, takže zrýt, ač permakulturník neryje, napoprvé to doporučuji
2. sít opravdu ŘÍDCE !!!!


3. osvědčilo se vše vysýt najednou, lehce zasypat slámou, lehce znamená že je stéblo vedle stébla a prosvítá zem, takže rostlinky po vzklíčení najdou mezírku ven, a velý záhon zakrýt BNT, aby to drželo teplo a nevysychalo


4. velké množství druhů a od každého druhu když to jde více odrůd, tedy třeba 5-7 odrůd salátů


5. pořád průběžně sklízet


My z toho záhonu sklízíme ještě teď, takhle vypadá napodzim: brokolice, kapusta, zelí, černá, bílá ředkev, červená řepa, zbytky hrášku, po okraji fazole a všude uvnitř po sklizené zelenině luskoobilní směs zeleného hnojení, na zimu na to naházím slámu


... 




jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Nepovedlo se mi...

Příspěvek od jarda bon jovi »

Mne perma polykultura zklamala tím, že jsem nebyl schopen dosazovat.A plevel se taky těžko hubí... Takhle mám záhonky, nebo i jednotlivé řádky a když je sklidíme, dosadíme další, co rostou dál.V řádkách se dá použít plečka, nebo plecí rámeček. Pokud je záhonek klasický, vezmu ho rotavátorkem a pak seju a sázím. Když jednotlivý řádek, vezmu jej motykou. Pro ty, kterým mechanizace nahání husí kůži je tato myšlenka....


http://www.youtube.com/watch?v=BmGJknlBHVY&feature=related


http://www.youtube.com/watch?v=OL9oad4VS70&NR=1&feature=endscreen


Při větších plochách však rejč začne těžknout...... a hřbet bolet.


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Nepovedlo se mi...

Příspěvek od drudriger »

a diskuse je tu....


No aj to mam po 7mi letech v komunitnem prostoru, coz teda zakaldny problem byl vzdy s tim ze nekdo neco udelal na zahrade enrekl to ostatnim nikde to nenapsal a pak odjel. takze nikdo nevedel jakej byl zamer co tam vlastne nasel a z jakych duvodu......


No ale to uz mam snad za sebou, vedu poctive zapisky a mam velkou knihu s pracema.....


po 7 letech se uz v permastylu dari ruznym vecem ale k tem chybam......


kolem plotu (pletiva) ktery je urcenej jako ohrada pro kachny bezce, je dobre mit vzdy vykoseno.mne se jedna kachna stratila a ja hledal a hledal az dohledal, pak asi o mesic ji nasel prave v tom pletivu zaseklou a kvuli nposekanemu sem ji tam ani nemohl najit.nebudu rikat jakou trosku sem nasel uz jenom kost a pirka,.,,,,,


to stejny s lihnutim bezcu, nebrat si z lihne a nebrat si je moc male dokad nejste skusenej, 3 mi chcipli kdyz byli malinky.....


bezce taky nejsou spasa uplne na 100%, kdyz uz mneli vyzrano slimaci tak zacali zrat obili co bylo pro ne na zimu, takze chce je to hlidat aby nezacali jist neco jineho a presunout je jinam....


mulcovani byl nejvetsi omlyl, slimaku sme mneli snad vice enz v okolnich loukach a zahradach.


nemulcuji vubec a ryluji a pleji snazim se ale vychytavat druhy zelenini ktere si navzajem krijou zemi(fazule + dyne)experiment.


problem s barborama akzdej rok, tednel rok (uz 7 let) sice nemneli zadnou chorobu ale bylo jich uboze malo....


cim dal vice propaguji styl, zacnite s normalni zahradkou ve stilu BIo zahonky a vsechno a pomali do ni s odstupem casu a na zaklade vlastnych pozorovani davejte prvky permakultury,.....aspon vas to neodradi.


potkal sem kopu lidi ktery zacali ve velkim stylu za dva roky co jim skoro nic nevyslo se na to uplne vysrali......


dulezite je pozorovat a pozorovat svuj pozemek zahradu.....je to zaklad....


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Nepovedlo se mi...

Příspěvek od Josua »

Jirka M: děkuji za objasnění.


Mám taky svah a také plánuji je dat napříč svahu. Zavažuji však zda to dát jako vy ( s jednou stranou otevřenou do terénu)


a nebo trochu zvednout i na te straně do kopce.



- pokud to neudělám tak mi tam půjde více vlhkosti což je pro můj sušší pozemek dobré


- ale zase slimáci si tam mohou klidně docestovat.



Chtěl jsem mezi těmi vyvýšenými záhony dát písek nebo něco co slimákům bude dělat problém.



Napadá někoho lepší řešení ve svahu?



Zdraví Josua



Odpovědět