Společenstva rostlin - Guildy

Vše o zahradě
Uživatelský avatar
Jan Halík
Příspěvky: 17
Registrován: 13 dub 2010 23:20

Re: Společenstva rostlin - Guildy

Příspěvek od Jan Halík »





QNX říká:
Když už jsem nakousl tvorbu rostlinných společenstev. Mám v plánu vytvořit databázovou aplikaci, která by obsahovala základní charakteristiky rostlin, jejich požadavky, využití ............. ke každé rostlině asi 40 položek. To všechno pro cca 1000 různých rostlin (můj seznam obsahuje asi 800 rostlin, ale ještě není kompletní). Mělo by to sloužit jako pomůcka (jedna z pomůcek) právě pro návrhy rostlinných společenstev. .......... menší problém je v tom, že momentálně nemám dost času abych se dostatečně naučil MySQL a PHP. ..... Nenašel by se tu někdo počítačově zdatný, kdo by byl schopný a ochotný vytvořit databázovou aplikaci a k ní webové rozhraní?


Uživatelský avatar
Jan Halík
Příspěvky: 17
Registrován: 13 dub 2010 23:20

Re: Společenstva rostlin - Guildy

Příspěvek od Jan Halík »

< Rostlinná společenstva - Fytocenologie je u nás dost důkladně a systematicky zpracována. Chybí ale informace o ekologii řady nových cizích druhů. Chtělo by to napojit se a sbírat informace na zahraničních univerzitách a výzkumných pracovištích. V běžném vyhledávači se důležitých informací o druzích, jako podmínky, společenstva rostlin a vazby na jiné specializované organismy (i patogeny) v místech původu nedopátráme, (zvláště asijské druhy), a to je často to nejdůležitější, co potřebuji vědět.







br/>



QNX říká:
Když už jsem nakousl tvorbu rostlinných společenstev. Mám v plánu vytvořit databázovou aplikaci, která by obsahovala základní charakteristiky rostlin, jejich požadavky, využití ............. ke každé rostlině asi 40 položek. To všechno pro cca 1000 různých rostlin (můj seznam obsahuje asi 800 rostlin, ale ještě není kompletní). Mělo by to sloužit jako pomůcka (jedna z pomůcek) právě pro návrhy rostlinných společenstev. .......... menší problém je v tom, že momentálně nemám dost času abych se dostatečně naučil MySQL a PHP. ..... Nenašel by se tu někdo počítačově zdatný, kdo by byl schopný a ochotný vytvořit databázovou aplikaci a k ní webové rozhraní?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Společenstva rostlin - Guildy

Příspěvek od QNX »

Jan Halík: já bych se držel při zemi :-) 40 000 (ono by to tolik nebylo, protože všech 40000 údajů neznám, něco by zůstalo nevyplněné) záznamů v databázi je dost i bez nějakého velkého průzkumu cizokrajných druhů......... ale chtěl bych to webové rozhraní aby to bylo možné "volně" doplňovat ........aktivitě se meze nekladou :-)

Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Společenstva rostlin - Guildy

Příspěvek od Marek Parek »

Muzes pls uvest ktere knihy mas konkretne na mysli? Z tech zkratek nejsem moc chytry, dik



QNX říká:
Jitka: No, to je dobrá otázka.
1) návrh rostlinných společenstev bych raději nechal některému z kolegů v ZC teamu. Já jsem zaměřený víc na různé technické a systémové záležitosti. Na rostlinky máme větší odborníky než jsem já :-)

2) kdyby se mi nepodařil postup podle budu 1, tak využiju nástroje a postupy popsané v knihách EFG I. a EFG II. (upravené na naše klimatické podmínky). Tam popsané postupy jsou asi úplně nejpropracovanější a pravděpodobně nic lepšího není. Je škoda, že ty knihy nikdo nepřeložil do ČJ. To by byl krok, který by úroveň naší zahradnické části PK designu pomohl pokročit na úplně jinou úroveň. No, ale je to cca 1000 stran celkem odborného textu, tak se toho asi hned tak někdo neujme :-( Ta kniha (její překlad) není komerčně zajímavá. Zase tolik zájemců o podobnou problematiku zde není. Moc by se těch překladů neprodalo. Pokusím se zpracovat alespoň něco, ale to je výhled do budoucnosti. Času je málo a lidem se makat nechce.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Společenstva rostlin - Guildy

Příspěvek od QNX »

Marek Parek: Jedná se o Edible Forest Garden I. a II.. První díl je věnovaný teoretickému pozadí, druhý se věnuje praktickým otázkám ohledně návrhu permakulturních zahrad. Kvalitou i rozsahem to daleko překonává PK literaturu v ČJ a úroveň zdejších kurzů a lektorů. Pokud si na toto téma chceš přečíst nějakou knihu, tak EFG je bezkonkurenčně nejlepší. Stojí 100-150 USD + docela velké poštovné (velké těžké knihy), ale za ty peníze to rozhodně stojí. Mám dojem, že se dá koupit i v ČR za cca 5000kč.

Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Společenstva rostlin - Guildy

Příspěvek od Marek Parek »

QNX: tak se mi ty knihy (Edible Forest Garden I. a II.) podarilo sehnat a musim uznat ze to je hooooodne vyzivne cteni. Diky za doporuceni

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Společenstva rostlin - Guildy

Příspěvek od QNX »

Marek Parek: Tak to koukej rychle přeložit do ČJ, ať z toho maj něco i ostatní :-) Kdo chce navrhovat zahrady, tak asi nic lepšího nesežene.

Uživatelský avatar
Blanka Daňhová
Příspěvky: 6
Registrován: 11 bře 2010 22:24

Re: Společenstva rostlin - Guildy

Příspěvek od Blanka Daňhová »

QNX: Ty knizky mam doma obe dve a jakkoliv jsem celkem zdatna v AJ i prekladu, tak tohle prekladat je tak zavrit se na 2 roky s jednou knihou ke kompu :)

Na to nemam moral, krome toho mam pocit, ze se rozrusta knizni produkce mistnich lidi (napr. uspech knizky J. SVobody). Sice je to tak trochu obslehnuta Gaia's Garden, ale pro popularizaci ekozahrad udelala hodne. Ne vsichni jsou schopni a/nebo ochotni cist v AJ.

Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Společenstva rostlin - Guildy

Příspěvek od Marek Parek »

QNX: v zadnem pripade to prekladat nebudu, na to jsou jini .)) kdo chce navrhovat zahrady, musi holt studirovat v ENG
Blanka Daňhová: knizka od Jaroslava jde z ruky do ruky, a pro prvni kontakt s PK v CR je IMHO vyborna a ctiva .. p. Vlasinova ma taky k polykulture a guild spolecenstvim co rict

Uživatelský avatar
Dana Hanzliková Vašková
Příspěvky: 18
Registrován: 29 bře 2010 14:01

Re: Společenstva rostlin - Guildy

Příspěvek od Dana Hanzliková Vašková »

Co se týče té databáze, můj muž pravil, že by to zřejmě zvládl. Je toto téma ještě "živé"?

Odpovědět