Společenstva rostlin - Guildy

Vše o zahradě
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Společenstva rostlin - Guildy

Příspěvek od QNX »

Tak jsem měl možnost prohlédnout si návrhy několika různých společenstev rostlin a mám z toho velice rozporuplný dojem. Zdá se, že současní (PK) zahradní designéři používají jako základní metodu návrhu takových společenstev "náhodný design" ....... možná pouze korigovaný pomocí několika málo parametrů jako jsou nároky použitých rostlin na vodu a světlo a k tomu využití nějakých seznamů rozdělujících rostliny podle funkce (N2Fix rostliny, DynAku rostliny, Půdopokryvky, Mulčovačky). Je můj dojem správný a je to opravdu jenom "malinko řízený chaos", nebo jsou i pokročilejší zahradníci co mají proces návrhu pod větší kontrolou?

Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Společenstva rostlin - Guildy

Příspěvek od Martin Gross »

To je dost velké téma. Jsem v 500 - 600m.n.m., lehce kyselá reakce půdy. To, co na mé, dost vlhké zahradě poroste, jak ďas, bude např. pod Pálavou asi o dost těžší držet v určité kondici. Ano, určitě je jistý, velmi hrubý rámec, který bych viděl, jako osnovu, ale samotná aplikace je pak velice variabilní. Na mém pozemku například jdu od písčité půdy na temeni kopce až na podmáčený jíl v dolní partii, kde je prameniště potůčku. Nahoře jdou některé suchomilné bobovité, dole používám na dusíkáč olši. Navíc mi krásně roste jestřabina, nevím, jakou má ekologickou valenci.



Myslím si, že je tu opravdu obrovská variabilita kvůli kombinaci nároků rostlin a podmínek na lokalitě. Schéma, vzorec by tu musel počítat s příliš mnoha proměnnými.

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Společenstva rostlin - Guildy

Příspěvek od QNX »

Martin Gross: Přesně tak. To znamená, že nejsou žádné obecně platné návody a že tvorba společenstev (jak se zatím navrhuje) vzniká především na základě požadavků jednitlivých rostlin (půda, voda, světlo) a na základě hodně hrubého rozdělení do funkčních skupin (N2Fix, DynAku ....) ..................ale v podstatě vůbec nevzniká na základě vztahů uvnitř společenstva ......... protože ty nikdo nezná (zná pouze velice málo). Co se týká přesahů funkcí rostlinných společenstev k živočichům a houbám ........ tak je to také velice slabě podložené.

Tvorbu společenstev se není možné naučit pouhým přečtením nějakého návodu, nebo návštěvou kurzu ........... jediná cesta je vlastní experimentování a dlouholeté pozorování, předělávání podle toho co funguje/nefunguje v konkrétních podmínkách, další pozorování další úpravy ...........

Prostě dlouhodobá práce, nejlépe přímo na vlastním pozemku. Nebo máš jiný názor?

Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Společenstva rostlin - Guildy

Příspěvek od Martin Gross »

Amen.



Tak to vidím i já. S jinými zahradami nemám moc zkušenosti. Zalkádám zahradu na louce uježděné traktory. Udusané, ale s existujícími mycelii hub. Po zamulčování je mycelium nádherně znát i na ještě ne zcela udušeném původním trávníku. Na jednom místě mi vyrostla krásná úroda čirůvek fialových. Zkouším i vatovec a límcovku. Ale domorodé houby se nedají.... Moje guildy jsou nejlepší ve složení :



kořenové pumpy: sléz pižmový + kostival + jestřabina + vlčí bob + šťovík sp. (kobyláče) náletový javor klen

dusíkáč: jestřabina, vlčí bob, fazole, "chop and drop" keře, šťovíky, vrby v okolí....

půdopokryvné: Výše zmíněné rostliny, polehlý sléz, jahodníky sp. dýně...



Navíc mezi bylinný guild už sázím keřové patro, černý rybíz, jostu, růži karpatii atd. Hlavně rybízy ve zmíněném mišmaši velice krásně prosperují. Jsou zároveň oporou vysokýn slézům, těží z vláhy pod kostivalem,

tu a tam skrz mulč prorazí jakási svízelovitá rostlina, která vytváří nádherné chuchvalce jemných lístečků a stonků, kde se krásně zachytává mlha i jemný déšť.

To všechno vytváří krásné podmínky pro rozklad nejen houbami, které tu do mého příchodu dominovalo, ale že se tu už rozbíhá i tlení za přítomnosti bakterií.



Na malých plochách zkouším i metodu "Chop and drop", jak jsem ji viděl u Geoffa Lawtona. Hlavně na místech, kde se už chytly keře josty a rybízy. Například jestřabina na mém pozemku velice ochotně opětovně vyhání.



V mých podmínkách jsem se "zamiloval" do kostivalu, šťovíků a jestřabin. Vlčí bob je taky šikula. Velký potenciál vidím i v mých olších. Olše celkově považuju za velice perspektivní záležitost pro PK na větších plochách v ČR.

Uživatelský avatar
Jitka
Příspěvky: 85
Registrován: 09 bře 2010 12:24

Re: Společenstva rostlin - Guildy

Příspěvek od Jitka »

"Tvorbu společenstev se není možné naučit pouhým přečtením nějakého návodu, nebo návštěvou kurzu ........... jediná cesta je vlastní experimentování a dlouholeté pozorování, předělávání podle toho co funguje/nefunguje v konkrétních podmínkách, další pozorování další úpravy ...........

Prostě dlouhodobá práce, nejlépe přímo na vlastním pozemku. Nebo máš jiný názor?"


Můžu se tedy zeptat, jak navrhuješ guildy svým zákazníkům ty? To dlouhá léta budeš pozorovat co funguje na jejich konkrétním pozemku a léta to upravovat a experimentovat?

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Společenstva rostlin - Guildy

Příspěvek od QNX »

Jitka: No, to je dobrá otázka.
1) návrh rostlinných společenstev bych raději nechal některému z kolegů v ZC teamu. Já jsem zaměřený víc na různé technické a systémové záležitosti. Na rostlinky máme větší odborníky než jsem já :-)
2) kdyby se mi nepodařil postup podle budu 1, tak využiju nástroje a postupy popsané v knihách EFG I. a EFG II. (upravené na naše klimatické podmínky). Tam popsané postupy jsou asi úplně nejpropracovanější a pravděpodobně nic lepšího není. Je škoda, že ty knihy nikdo nepřeložil do ČJ. To by byl krok, který by úroveň naší zahradnické části PK designu pomohl pokročit na úplně jinou úroveň. No, ale je to cca 1000 stran celkem odborného textu, tak se toho asi hned tak někdo neujme :-( Ta kniha (její překlad) není komerčně zajímavá. Zase tolik zájemců o podobnou problematiku zde není. Moc by se těch překladů neprodalo. Pokusím se zpracovat alespoň něco, ale to je výhled do budoucnosti. Času je málo a lidem se makat nechce.

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Společenstva rostlin - Guildy

Příspěvek od QNX »

Martin Gross: Jestřabina je jestřabina lékařská? Olše je olše lepkavá, nebo vysazuješ i olši šedou?

Uživatelský avatar
Jan Halík
Příspěvky: 17
Registrován: 13 dub 2010 23:20

Re: Společenstva rostlin - Guildy

Příspěvek od Jan Halík »

Společenstva rostlin v tvorbě permakulturní krajinné či zahradní tvorby jsou velmi důležitá. Je to třeba chápat jako "budování ekosystému", kde jsou zaplněny všechny niky, a zároveň aby to odpovídalo režimu pro nějaké cíle ať je to sad, vinice, pastvina, louka, břehy rybníků a vodotečí. V mnoha případech to vyžaduje analýzu místních poměrů a geobotanický průzkum. Doporučuji dobrou znalost okolí, co se v dané oblasti daří. Někdy pomůže i sběr semen a založení semenné matečnice místních dominantních druhů bylin pro přísevy. Vyloučit na plochách můžeme např. druhy trsnaté a vysoké, které by komplikovaly údržbu a obdělávání. Při troše štěstí se podaří, že stabilní rostlinné společenstvo je docela dobrým opatřením proti zaplevelení cizími invazními druhy rostlin. Platí to i ve výsadbách okrasného charakteru.

Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Společenstva rostlin - Guildy

Příspěvek od Martin Gross »

QNX: Ano. Jestřabina lékařská a olše lepkavá. Olši šedou, ani zelenou nemám.






QNX říká:
Martin Gross: Jestřabina je jestřabina lékařská? Olše je olše lepkavá, nebo vysazuješ i olši šedou?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Společenstva rostlin - Guildy

Příspěvek od QNX »

Když už jsem nakousl tvorbu rostlinných společenstev. Mám v plánu vytvořit databázovou aplikaci, která by obsahovala základní charakteristiky rostlin, jejich požadavky, využití ............. ke každé rostlině asi 40 položek. To všechno pro cca 1000 různých rostlin (můj seznam obsahuje asi 800 rostlin, ale ještě není kompletní). Mělo by to sloužit jako pomůcka (jedna z pomůcek) právě pro návrhy rostlinných společenstev. .......... menší problém je v tom, že momentálně nemám dost času abych se dostatečně naučil MySQL a PHP. ..... Nenašel by se tu někdo počítačově zdatný, kdo by byl schopný a ochotný vytvořit databázovou aplikaci a k ní webové rozhraní?

Odpovědět