Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Vše o zahradě
Barbora Varclová
Příspěvky: 9
Registrován: 01 srp 2010 15:28

Re: Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Příspěvek od Barbora Varclová »

Můj bratr pěstuje zeleninu na Krkonoších v 1100 m.n.m. Jde to. Jen je potřeba volit rané odrůdy a co lze předpěstovat v kelímku si připravit. Brambory se např. velmi dobře pěstují v sudech - něco jako v peruánských alpách - vemeš sud, dole proděravíš aby v něm nestála voda a dáš trochu půdy a brambory, jak začnou růst tak přisypáváš, většinou se dostane až nahoru, takže když rostliny zaschnou tak sud povalí a brambory vybere. Je možné pěstovat saláty i rajčata, jen je dobré jim pomoci děrovanou fólií na vrch nebo na čtyři tyčky okolo rostliny. Samozřejmě jde i hrášek a fazole na lusky, jen je třeba vysévat co nejdříve to jde a sklízet v létě, na podzimní sklizeň se nevytvoří kvůli chladnějšímu počasí semínka.
Já sama bydlím 580 m.n.m. a krom volby ranějších odrůd žádné problémy nepozoruji. Je potřeba jen zajistit kvalitní půdu, což se dá hnojem, kompostem atd.





tomáš hanák říká:
Takže chceš říci že od 400m.n.m výš lze mít v čr pouze trávník ? neberme v uvahu prosím komerční využití vypěstované zeleniny ...








Hlad říká:
od 400 mnm se v ČR nedá pěstovat zelenina na výsledek,jedině skleník a vysoké záhony co si fakt přitopí biomasou ,skleník vkusně napojený na dům jako zimní zahrada-ŽIJEME ZELENINOU

P.S. Ve skleníku sem vyráběl jogurty s kozího mlíka,takže mimo jiné je to obrovskej jogurtovač,sklad,a bydlí tam kaktusy a obrovská želva,a v zimě se tam nahřejete-nebo ohřejete dům,prostě multifunkční




Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Příspěvek od Hlad »

šak jo máte pravdu,vypěstoval jsem brambor uprostřed smrkovýho lesa,ale když budu chtít od své práce výsledek a soběstačnost,končíme na 400 m.n.m.,pěstoval jsem s bábinou 600 mnm aji květáky ale to už je prostě loterie,pokud budu chtít zelí do soudku a hlavky do sklepa a něco na výměnu,nebo sad jablek, meruněk,švestek ,hrozno- do sklepa napovidla na sušení na slivovici na vaření ,tak přes 400mnm to bude na houby a ne na zeleninu a to nemluvím o teplomilné hokaido,paprikách rajčatech atd.Prostě pokud chcete být živý vlastní zeleninou a mít z toho radost a ne starost a dvakra tolik práce pěstujte v teple viz. mapa

jde to ,ale dře to-jedině skleník!

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Příspěvek od QNX »

Hlad: Každá poloha má svoje výhody a nevýhody. Já jsem se právě pro ty výhody rozhodl pro polohu cca 550 m n.m. a zvolil bych tak znovu. S pěstováním je to tady náročnější, ale pěstovat se tu dá (i úroda hokaida byla letos dobrá). Určitě není pravda, že pokud chce člověk dosáhnout potravinové soběstačnosti, tak končí na 400 m n.m. Je to pouze otázka kvality designu, zkušeností a času. Má to i další výhodu ...... v drsnějších podmínkách se člověk mnohem víc naučí a mnohem víc pochopí. Když se naučí pěstovat tam, tak pak je pro něj hračka pěstovat pod těch 400 m n.m.

Barbora Varclová
Příspěvky: 9
Registrován: 01 srp 2010 15:28

Re: Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Příspěvek od Barbora Varclová »

No ono je také dobré zvážit proč chceme pěstovat věci, které u nás nejsou domácí nebo aspoň zdomácnělé a proč nepěstujeme to co tady i na horách pěstovali naši předci. Pohanka, hrách, fazole, čočka, tuřín, řepa apod. K tomu nějakou tu mrkev, petržel, zelí.
Taky je dobré uvažovat o spolupráci - né každý musí být ve všem samozásobovací, pojďme rozvíjet vzájemnou výměnu a výpomoc.

bobek
Příspěvky: 125
Registrován: 09 bře 2010 09:27

Re: Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Příspěvek od bobek »

Ta hranice 400 mnm platí obecně a nesmí se brát jako dogma. Hodně záleží na celé řadě okolností. Vím o jednom hospodářství na Šumavě v cca 600 nmn kde je úplně neuvěřitelné mikroklima. V pěstování zeleniny jsou tam soběstační a roste jim tam i vinná réva. Ovšem nevím jak plodí.

Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Příspěvek od Hlad »

neříkám že to nejde,ale přijde mi to proti přirozenosti, bavímeli se o zelenině,to není dogma

Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Příspěvek od Hlad »

reva plodit bude ,ve vyšší nmn spíš nedozraje nebo rychlej splesnivý, ve skleníku to zvládne....

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Příspěvek od QNX »

Hlad: proč by měla být snaha o vypěstování vlastní zeleniny 600 m n.m. proti přirozenosti? Samozřejmě nejde o komerční produkci, to je IMHO dost šílené podnikání i v polohách pod 400 m n.m. Také by bylo zajímavé posoudit, zda v době postfosilní bude výhodnější méně úrodná poloha s menší populační hustotou v 600m , nebo úrodnější poloha s větší populační hustotou v 400m ............ a hned to celé bude v úplně jiném světle :-)

Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Příspěvek od Hlad »

čím větší nmn tím větší plocha na stejnej vysledek tím pádem víc práce,čím větší mnm tím horší pudní podmínky tím menší vynos víc práce,navíc kde je mín lidí je menší poptavka,kilo ředkve sklidím u OL za tři týdny pouze protrháváním ředk.mulče na záhonech,v Mor.Berouně min. za měsic int.pěstování ve skleníku

těžko a pracně dosáhnete soběstačnosti ,nebo nějakých přebytků,aby jste měli něco na oplátku,když budete potřebovat třeba kozla


zeleninu pro radost můžete pěstovat kde chcete

zeleninovej stánek bioprodukty z pradědu,není to srandovní,když už ne naivní

Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Příspěvek od Hlad »

proč mi to přijde proti přirozenosti?protože příroda jde cestou nejmenšího odporu,nestaví se do cesty balvany potíží jak člověk pěstující zeleninu v 1000 mnm, ale ladně jak voda v řece je hladí a obchází,vše roste tam kde jsou přirozené podmínky....

Odpovědět