Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Vše o zahradě
Uživatelský avatar
Kateřina Krausová
Příspěvky: 13
Registrován: 16 říj 2010 15:09

Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Příspěvek od Kateřina Krausová »

Haloo, má nekdo zkusenosti s vypestovaním zeleniny v teto nadm.vysce-konkretne Jizerske hory, me zkusenosti jsou takove ze se mi misto rajcat podari vypestovat cherry rajcatka, misto mrkve babykarotku atd..jak pro trpasliky-jaro zacina o mesic pozdeji, slunce malo a pomerne brzo zima.

Samozrejme je zde moznost skleniku nebo foliovniku ale ty se mi nelibi...??

Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Příspěvek od Hlad »

urcite sklenik

Uživatelský avatar
tomáš hanák
Příspěvky: 117
Registrován: 10 bře 2010 22:26

Re: Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Příspěvek od tomáš hanák »

Zdravíčko,
mám zkušenosti asi dva roky s pěstováním zeleniny v 700m.n.m a po týhle době jsem si už zcela uvědomyl že nemůžeme čekat zázraky :) Na nějakou brokolici , květák jsem ani nemyslel ,ale i rajčata , mrkev , taková klasika se ukázali jako "problém" resp. dříve jsem žil-pěstoval zhruba 350m.n.m a i když jsem věděl otom rozdílu , reálná zkušenost byla překvapiwá . Takže doporučuji nemyslet na nějaký celkový samozásobitelství :) Hlavní věci vidím v dobrý půdě ,stanovišti rostlin , výběru genetiky a v neposlední řadě i dobrýmu počasí , letošek byl opravdu studeney :/ Určitě ale neházet rýč do keře! jen si uvědomit podhorské klima . A třeba já jsem byl taky odpůrcem skleníků ,ale paxem viděl pár hodně alter-uměleckých skleníků a možná dobudoucna tu budeme pěstovat i papriky ;))

přeju hodně štěstí :)

Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Příspěvek od Hlad »

od 400 mnm se v ČR nedá pěstovat zelenina na výsledek,jedině skleník a vysoké záhony co si fakt přitopí biomasou ,skleník vkusně napojený na dům jako zimní zahrada-ŽIJEME ZELENINOU

P.S. Ve skleníku sem vyráběl jogurty s kozího mlíka,takže mimo jiné je to obrovskej jogurtovač,sklad,a bydlí tam kaktusy a obrovská želva,a v zimě se tam nahřejete-nebo ohřejete dům,prostě multifunkční

Uživatelský avatar
tomáš hanák
Příspěvky: 117
Registrován: 10 bře 2010 22:26

Re: Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Příspěvek od tomáš hanák »

Takže chceš říci že od 400m.n.m výš lze mít v čr pouze trávník ? neberme v uvahu prosím komerční využití vypěstované zeleniny ...






Hlad říká:
od 400 mnm se v ČR nedá pěstovat zelenina na výsledek,jedině skleník a vysoké záhony co si fakt přitopí biomasou ,skleník vkusně napojený na dům jako zimní zahrada-ŽIJEME ZELENINOU


P.S. Ve skleníku sem vyráběl jogurty s kozího mlíka,takže mimo jiné je to obrovskej jogurtovač,sklad,a bydlí tam kaktusy a obrovská želva,a v zimě se tam nahřejete-nebo ohřejete dům,prostě multifunkční


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Příspěvek od QNX »

Jsme 550 m n.m. a zeleninu pěstujeme, nedávno jsem se byl podívat u jednoho pěstitele co je cca 650 m n.m. a ten zeleninu pěstuje také. Takže nevěř, když někdo píše že to nejde :-)

Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Příspěvek od Marek Parek »

Sepp Holzer pestuje zeleninu 1000 m.nad morem takze to asi pujde, jen je potreba IMHO zajistit spravne podminky a zvolit ty spravne druhy zelenin .)

bobek
Příspěvky: 125
Registrován: 09 bře 2010 09:27

Re: Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Příspěvek od bobek »

To není dobrý příklad. Seppův statek je cca 400 km na jih o nás a v tam to v této nadmořské výšce vypadá úplně jinak než u nás. Navíc ho pěstování zeleniny neživí...

Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Příspěvek od Hlad »

nechci nikomu připomínat znalosti ze základní školy a to, jakou má vliv nadmořská výška a zeměpisná šířka na teplotu,co to je zelinářská oblast apod.pokud vám nejde o námahu ani o výsledek zcela jistě vypěstujete ovocný strom na pradědu,jenom na moravě je 14 dní rozdíl mezi vinnařskou oblastí a Hanou(100KM mezi U.H. a Ol.) a dalších 14 dní v Nízkém Jeseníku,pozoruj otevřenýma očima a srdcem

H.

Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Příspěvek od Marek Parek »

V jizerkach bude zahony potreba zrejme prohrivat kompostem a sazenice rychlit v parenisti .. ale dle mne turin, redkev a brambory porostou.

Klimaticka mapa CR s popisem
http://www.ovocnarska-unie.cz/web/web-sispo/klimreg/klimapa.html


Odpovědět