Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Vše o zahradě
Aleš Smékal
Příspěvky: 49
Registrován: 06 říj 2010 16:03

Re: Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Příspěvek od Aleš Smékal »

Řekl bych že ježků je proti slimákům žalostně málo. Buď by každý ježek musel denně spořádat 5kg slimáků nebo by jich muselo být 10x víc. A když vidím tu tragédii na silnicích, tak to asi nikdy nebude. Leda by lidi místo kachen chovali ježky. Co je ale lepší nevím.

Uživatelský avatar
eMČa
Příspěvky: 39
Registrován: 18 kvě 2011 00:29

Re: Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Příspěvek od eMČa »

Tak nevím... stále čtu, jakou pohromou jsou slimáci, ale já jsem je ještě mezi záhony nikdy nepřistihla. Sem tam pod nějakým kmenem, někde ve stínu, ale opravdu, nikdy ne na zahradě.


Četla jsem někdy někde, že slimáci jsou "uklízecí četa" - že prostě žerou to, co už je staré, špatné, odsouzené k zániku. Možná to bude chtít ještě trpělivost, jestli byla zahrada dříve hnojená? Opravdu nevím, jen mně napadají důvody, proč tomu tak může být. Na té mé poslední fotce jsou byliny a mezi nimi pár růží. Na jaře byla poupata plná mšic. Nechala jsem je být, a sluníčko sedmitečné si je našlo. Taky nepodléhám panice z toho, že mám všechny záhony prorostlé bršlicí - tedy ty zeleninové už minimálně. Prostě uvažuju tak, že příroda ví lépe než já, čemu je tam dobře. A že ta bršlice má svou roli. Od jara s ní mulčuju a protrhávám jen tak, aby mi kytky úplně nezahlušila. A říkám si: Marťo, chce to trpělivost!


Jestli budeš chtít Katko podrobný recept na tvorbu mých záhonů, sepíšu to. 


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Příspěvek od Martin Gross »

Mám zkušenost, že arioni se nejvíc začnou objevovat tam, kde se "hýbe s půdou". Na louce, která se po mnoho roků jen sekala traktorem, je jich minimálně. Až na místo, kde jsem založil novou terásku a vyvýšené záhonky. Tam se objevili. Nebo - možná - tam jsou jen víc vidět..... :-D Těžko říct. Krom ježků bych zkusil podpořit výskyt kosů a žab. Žáby a ježci - kupy větví, (pro skokany i nějakou tu louži) a pro kosáky asi nejlépe nějaké keře s bezinkami, nebo jeřabiny, nebo plané třešně, nebo....


 


P.S.: nevíte, co by mi mohlo vyzobávat klasy bezpluché pšenice? Nastojato. některá stébla jsou i zlomená.


Uživatelský avatar
Kateřina Krausová
Příspěvky: 13
Registrován: 16 říj 2010 15:09

Re: Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Příspěvek od Kateřina Krausová »

Tak jsem delsi dobu neprispela do sve diskuse:-)) Letos na zeleninu kaslu a pripravuju podminky- udelal jsem korenovou cisticku s jezirkem (zdroj odstate vody na zalevani, v podstate i hnojivo)- z vybagrovane zeminy jsem udela hned vedle vyvyseny zahon (vespod jsou vetve a kmeny, v zahone jsem nechala i mensi kameny) a hned jsem vysela zelene hnojeni-od Rein Saatu (Lupina, Svazenka, Hrachordrahe, ale vyborna klicivost) zahonek je uz zeleny.Po vyseti jsem hned zamulcovala -co bylo po ruce- trava, mensi vetvicky(slama zrovna nebyla). Osvedcilo se nechat zahon jen nahrubo nasypany -zadne uplacavani- rostlinky dobre rostou v chranenych mistech v zavetri atd.


Pak jsem si poridila 2 kozenky a berana . Budou tvorit a tvori hnuj kterym chci najare prohnojit zahon a pak se uvidi jstli bude topit nebo ne:-) Sazenice si predpestuju doma a budu volit predevsim odolne a zde drive pestovane odrudy (jak zde nekdo jiz radil).


Jeste dodam ze je zde taky vetrno-snazim se to vyresit vysadbou keru a ovocnych stromku na vhodych mistem-u mne hlavne fouka zapadpvychodne. Cely vyvyseny zahon ma asi 15m na delku 2m na sirku a po slehnuti tak metr vysoky, do pulkruhu , snaha byla orientovat ho v souladu s chodem slunce .


Jinak mam pokusne nasazene kedlubny v korenove cisticce-ve sterku-jedna se vpodstate o hydroponicke pestovani. viz obrazky snad se mi podari je vlozit. Budu referovat.


No a na zaver mam v planu stejne postav it sklenicek (strasne pekny jsou ty geodeticke koule-je to na youtube-geodetic greenhouse nebo tak neco) ale nejspis to bude neco skromnejsiho a pokud me nadseni neopusti zkusim sklenik vytapet teplym vzduchem- solarni panylek pohani ventilator ktery ohraty vzduch zevnitr zene trubkami v zemi a ohriva zeminu..




Uživatelský avatar
Kateřina Krausová
Příspěvky: 13
Registrován: 16 říj 2010 15:09

Re: Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Příspěvek od Kateřina Krausová »

Jeste dodatek: slimaky ariony chci srovnat do late pomoci indickych bezcu- v planu na pristi rok, ted stavim chlivek:-))


Jinak nesezrali redkvicky vysete v truhliku z kulatiny  bez nozicek -tam nevylezli a docela se mi osvedcilo nalakat je na jedno misto-strasne je laka posekana trava a proti vsemu co jsem cetla miluji popel.Jsou to skutecne dustojni souperi ame ani nenapadne je zabijet..:-)  prsi a prsi a tak mam cas vypisovat...obrazek se vlozit nedari



Nekdy je lepsi nic nedelat-jenom pozorovat: na benediktu lekarskem si strasne libuji msice, tak jsem je nechala, hned vedle jsem  nasla pod kamenem mraveniste-opatrne jsem ho zase priklopila a msice neresim.


Na male jablunce zasazene na podzim si pochutnavali nejake housenky-sezraly jedine a prvni vrcholove listky-a stejne zespodu vyrazili nove...jenom jsem drzela palce..


Ivana VV
Příspěvky: 1
Registrován: 04 bře 2013 21:06

Re: Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Příspěvek od Ivana VV »

ahoj, chystam sa prvy rok na zeleninovu zahradu vo vyske 588m n.m. (48°59´). Zaujimali by konkretne odrody fazule, zemiakov a jahod, ktore pestujete.


dik




Jitka Kytka říká:


  po dvou letech pěstování v 650 m.n.m. jsem zjistila že venku jdou ( zatím )nelíp brambory, mrkev, celer, cibule, hrách ten bezvadně, jahody,a  červená řepa a fazole.


Kukuřice vyrostla prťavá, 15 cm..


Slunečnice mají metr..Cukety nevydržely nájezdy slimáků, ty by tu šly pěkně, tak vyzkouším pěstovat je v kýblech zavěšených na stromě :)


rajský a okurky jedině ve skleníku.


ten nemám, tak mám cherry rajčata keříčkový doma za oknem a tam jdou výborně, ve velkých květnících.


 


a určitě je dobré co nejvíc zeleniny předpěstovat doma.


zdravím :)


 





Helena
Příspěvky: 68
Registrován: 09 úno 2013 19:53

Re: Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Příspěvek od Helena »

Zdravím, Emčo, musím Ti poděkovat, při sledování téhle diskuse jsem začala propadat pesimismu - letos chci začít zahradničit permakulturně a trošku (pokud to půjde) soběstačně, a už jsem to viděla černě - jsme v nm. výšce kolem 616 m, v Hanušovické pahorkatině - asi kousek od Vás.  Nápady s poleny a kmeny jsou úžasné - vyzkouším, a jsem moc vděčná za každou dobře míněnou radu.Plánuju hodně slunečních pastí, vyvýšené záhony a co stihnu. Nejvíc mám obavu z úplného začátku - už jsem plánovala, pokopkávala - a teď!  Hromada sněhu a to jsem  momentálně  o cca  350-400 metrů níž než moje budoucí působiště! Už aby bylo jaro! Můžeš přijet na kafe a přivézt dobré rady! Helena


Pokud by to šlo, potěšila by mě rada ohledně vyvýšených záhonů, píše se o tom hodně, ale praxe je praxe....
eMČa říká:


Mám taky zahradu v 600 m.n.m., v Nízkém Jeseníku. Největší problém ale není nadmořská výška, ale větrno. Jsme obklopeni poli, kde byly umně rozorány meze a vítr tam chytí takový švunk, že se to zahradou vždycky jenom prožene. Díky tomu mi neplodí stromy, i když kvetou a včelky opylují. Postupně si snad vytvořím svůj "remízek" z několika řad stromů a keřů, ale výsledek bude patrný ... snad pro mé potomky. No, kdo ví.


Co se týče zeleniny, pěstuji na zvýšených záhonech a není to úplně marné. Záhony navyšuju řadu let, postupně na nich pěstuju brambory, hrách, pak zeleninu, prostě dělám pokusy. Jak píšeš, slunce málo, brzy zima, ale zespodu to topí". Sem tam nějakou fotku najdeš na mém blogu http://rokvzahrade.blogspot.com/.


Asi by stálo za úvahu, pokud má někdo dobré výsledky s některou odrůdou, aby tu vzniklo tržiště.


 





Uživatelský avatar
Hari
Příspěvky: 3
Registrován: 11 bře 2014 19:26

Re: Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Příspěvek od Hari »

Teda pročítala  jsem celou diskusi. Mám zahradu v podobně výšce a pěstuji celkes s úspěchem. I když se musím přiznat, kam se hrabu na svého dědečka, který na této zahradě a políčku nad ní vypěstoval zeleninu i brambory pro 4 členou rodinu, když jsem byla malá. Rajčata a papriky samozřejmě ve skleníku.


Náš souded má ale zahradu ve svahu a na vybudovaných terasách každý rok pěstuje rajčata venku a sklízí.


Jedno je ale jisté. Člověk musí vědět, jak ve vyšších polohách pěstovat. Když jsem pročítala literaturu o osidlování sudetského pohraničí (kde já bydlím) zarazila mě jedna věc. Jak to soudruzi měli promyšlené do detailu.


Nabízeli zde domy a půdu většinou lidem z Vysočiny a některých částí Šumavy, protože žijí ve stejné nadmoř.v. a vědí jak v takových podmínkách pěstovat. A kdyby sem šoupli moraváka tak by asi pradl depresi, že v zimě umře hladem :-D.


Uživatelský avatar
Veronika Hajníková
Příspěvky: 4
Registrován: 08 kvě 2013 20:56

Re: Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Příspěvek od Veronika Hajníková »

Ahoj, posílám recept od devadesátiletého rodáka z Jizerských hor pana Janouška, prý je schopen si pro sebe takto každý rok vypěstovat okolo metráku brambor a myslím že říkal i něco o zelí:



Na podzim nasekám polosuchou trávu.


Navrstvím jí víc jak půl metru vysoko.


Sešlapu to.


Přes zimu to ještě o půlku slehne.


Na jaře do toho zasadím brambory – řádky 30cm.


Pokydám to hnojem a dřevěným popelem (poté co nasadím brambory).


A pak už se o to nestarám až do jara.


Plevel na tom neroste.



Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Pestovani zeleniny nad 600 m.n.m.

Příspěvek od Hlad »

 to osídlování Sudet mě zajímá,narodil jsem se tu a žiju tu,hm,mohla bys uvést prameny,tituly ?


Odpovědět