Rostliny pro živý plot

Vše o zahradě
Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Rostliny pro živý plot

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Odděluji z diskuse o dřínu obecném tu část, která se týká živých plotů, rostlin vhodných do volných či stříhaných forem, rostlin jedlých a nejedlých atd.


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Rostliny pro živý plot

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Marek Parek: Tak tedy svída krvavá a jiné svídy :-) Zajímám se o suchá stanoviště - sice máme na zahradě místa běžné vlhká (ne mokrá), ale ta mi starosti vesměs nedělají. V tuto chvíli mi jde o soustavu keřů na hraně prudkého srázu na kraji suchého slunného lesíka. Keře by měly vydržet velké sucho a mírné zastínění, orienatace je cca jihovýchod. Nemám v úmyslu keře stříhat kromě zahuštění, ale zase nerada bych, aby ten "plot" byl vyšší než cca dva metry. Také nemám v úmyslu z toho plotu něco sklízet, protože kromě toho, že by keře měly držet suchý svah, by měly také (především) přimět včely, aby vystartovaly vzhůru, nikoli na sousedovu nově postavenou verandu :-( Když plody budou poživatelné pro ptáky, květy přitažlivé pro včely a keř vydrží v rozumné kondici na zmíněném místě, budu naprosto spokojená :-)


Lenka Richtrová
Příspěvky: 16
Registrován: 15 úno 2011 13:17

Re: Rostliny pro živý plot

Příspěvek od Lenka Richtrová »

Ahoj, co například Zlatice (po našem zlatý déšť :-)  Sice o ní všude uvádějí, že potřebuje vlhčí půdu, ale mamce roste na prudkém suchém jižním svahu (hlíny mnoho není a slunce tam jde celý den) a chová se tam jako doma... jestli se stříhá, nebo nestříhá je jí jedno - zvládne nestříhání, pravidelné krácení i jednorázový velký řez s nadhledem :-)


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Rostliny pro živý plot

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Zlatice vydrží leccos, to je pravda. Máme asi pět keřů v různé intenzitě péče. Hezky kvete, ale plody žádné pořádné, že by ptákům stály za námahu, a navíc odspodu vyholuje - naše nejstarší (možná už padesátiletá) zlatice ani moc nekvete, zato z jejích "kmenů" by se daly vyrábět hudební nástroje :-)


Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Rostliny pro živý plot

Příspěvek od Marek Parek »

Petra Stejskalová Zivy plot do uplneho sucha ... Hloh obecny (spis strom ale pujde strihat), hlosina mnohokveta, rakytnik resetlakovy, plana trnka, ruze sipkova a svraskala, ptačí zob. Mozna podsadba (vyska do 0,5m), mahonie cesminolista, opuncie, mochna krovita, salvej lekarska, tymian .. A dekuji za dotaz, aspon jsem si to zopakl :)


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Rostliny pro živý plot

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Marek Parek: Tak trnku škrtám kvůli šarce, mahonie je děsný neřád, pokud zaleze do skály (a té máme hoooodně), nikdo ji už nikdy nevypudí... Opuncie? To je fakt dobré :-)  Mochna mě dost zklamala, vysadila jsem ve svatém nadšení asi před třemi lety nejméně třicet sazenic a zbyla jedna - a ještě mrzáček, ostatní za asistence nějakého hmyzouna uschly. Ten rakytník mě láká, ale zase je to místo v hlavním včelím koridoru a z druhé nevčelí strany prakticky neskliditelné, takže by se poměli ptáci, ne my :-) 


Tak co zbylo? Růže by byly dobré, hloh taky, ptačí zob je jistota (máme ho zhruba šedesát metrů - zatím zastřihovaného kvůli zhoustnutí - a je skvělý). Hlošina vypadá na zajímavý tip :-) Navíc jsem teď náhodou narazila na netu na jednoho chlapíka, který ji nabízí v lokalitě pro mě velmi příhodné. Díky, zařadím ji do seznamu.


Uživatelský avatar
Tomáš Man
Příspěvky: 4
Registrován: 11 úno 2012 19:16

Re: Rostliny pro živý plot

Příspěvek od Tomáš Man »

Pokud není problém angličtina, pak je zajímavým zdrojem inspirace k živým plotům "Hedgelaying" - svého času mě to zaujalo, jako možnost vytvořit živý plot, který může být neprostupný pro cokoliv většího než myš. Možná jednou vyzkouším (ráno jsem si z lesa donesl 70 semenáčků habru), každopádně pokud není podmínkou jedlost, pak také nejvíc používají hloh, trnku, habr...


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Rostliny pro živý plot

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Tomáš Man: Díky, zajímavý web :-) Anglický živý plot je sice něco jiného, než potřebuju, ale inspirace je to prima.


 


Martin Lipenský
Příspěvky: 44
Registrován: 11 led 2012 16:52

Re: Rostliny pro živý plot

Příspěvek od Martin Lipenský »

Pro paní Stejskalovou: Dle toho, co jsem viděl ve svém okolí, nepatří plody rakytníku mezi oblíbené ptačí delikatesy.:)  Možná na vesnici jsou ptáci méně vybíraví, ale v Praze se na ně nálety nepořádají. :)


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Rostliny pro živý plot

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Martin Lipenský: V tom případě rakytník z předvčelínového živého plotu definitivně škrtám a vysadím ho pro nás lidi tak, abychom nemuseli mlsat ve včelařské kukle (což tedy jde velmi špatně :-) ).


Odpovědět