Vyvýšené záhony

Vše o zahradě
Odpovědět
Alena Samková
Příspěvky: 3
Registrován: 04 kvě 2011 14:45

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Alena Samková »

To je úžasné!!



Hlad říká:


Uživatelský avatar
Pozuruj a jednej - PermaMax
Příspěvky: 438
Registrován: 20 bře 2010 07:28

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Pozuruj a jednej - PermaMax »

Fotky u nase kurs tento vikend: Design rostlinných společenstev ...v vyvysene zahony


Lektory: Radka Jensen Vaculova, Max Vittrup Jensen a Marek Kvapil


www.permalot.org       www.jen-sen.cz      www.potravinovezahrady.cz


 


"V přírodě rostliny nerostou jako izolovaní jedinci, ale vytvářejí společenstva  shluky rostlin, mezi nimiž vznikají sociální vztahy. Osamoceně se vyskytující rostliny jsou spíš výjimkou než pravidlem. Tento sklon rostlin ke sdružování do skupin můžeme využít při navrhování potravinových zahrad. Design rostlinných společenstev je novou perspektivní disciplínou, s jejíž pomocí lze vytvořit produktivní a rozmanitou zahradu fungující po vzoru přirozených ekosystémů.


 


Chcete se naučit navrhovat rostlinná společenstva  shluky rostlin, které si navzájem pomáhají?


Chcete si vyzkoušet takové společenstvo vysázet? Potom si nenechte ujít tento kurz."


 



 


Preparation: Cleaning weeds from the german mound, scratching up the surface, making it easy for us to get down to the roots.


 


This photo was taken when the chickens had only been 'liberated' for 3 days: We bought them after they had spend a year in a factory farm.


[They think they died and went to paradise!]


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Then we went pick up a trailer load of well composted hemp, and a few wheelbarrows full of last years sheep manure


... and lined up the garden tools. We had bought seeds and starters + Marek and Radka each started some other


plants.



Only 3 people had registered for the course; We normally cancel if there's not a minimum of 5 participants, but the weather was good, plants and garden ready so we decided to go ahead anyhow. 


Marek was in charge of the first 22 hours and had prepared a couple of .ppt shows detailing the secrets to success in growing vegetables in guilds. He then facilitated a group work where the participants designed a guild around an existing old apple tree, and modified to fit the German mound in our garden.


The theory took place in our inspiring winter garden, and Radka made sure we always had snacks and teas available; here it's millet/honey (jahly/med) balls and mint tea (mint from the garden, honey from neighbor). Marek's program also included films and a large selection of reference books available.


Part of the design process was identifying the available plants and existing situation:



After the design was made it was time to implement it.



 


 



 



.marigolds, beans, tomatoes, bear-garlic, narcissus, +existing sage and horse radish.  Next to the trunk of the apple tree is planted lichorie which prevents green flies in the blossoms...



         A few extra bear-garlic got planted into an existing raspberry hedge...




At 5 pm Saturday we received a 5 page hand-out from Marek, said good bye to him, and went on an excursion learning about permaculture-agro design with extensive orchards on 5 hectares of landscape + how to integrate it with rules for Agro subsidies. The tour also highlighted how we cooperate with various locals in regards to horses, tractor services, bees, firewood; even sledging!  ...and told about our forest kindergarten.


The evening was spend around the camp fire with a bottle of wine and the film: "Synergistic Gardening" by Emilia Hazelip + late night talk about ecovillages, cohousing in C.R. and abroad.

Following morning we did repetition of what we had learned by designing and planting/sowing the next German mound/swale, this time with onions, lettuce, carrots, green peas + there's an existing rhubarb, all of this is partly under a pear tree.  Oh; this bed got extra nutrition, as one of the chickens suddenly died and we buried it deep in the mound...

We learned a little about organic spelt sour-dough baking, had a tour of natural building elements in the buildings, another good lunch and finalized around 2 pm with 3 very satisfied participants who left with their heads buzzing with new information, ranging from children upbringing, plant guilds, building techniques to bureaucratic idiocy in C.R...

The course included many styles of learning;

Lecture, video's, group work, discussion, hands-on, excursion, tasting, smelling, potential for self study...and sleeping in our straw bale cottage, which is a learning experience in itself!

Our next weekend course is in 2 weeks about building Rocket Mass Heaters ...soon we'll also have a couple of weekends where you can build your own cob-bread /pizza oven and bring it home. Look at http://www.permalot.org for more information.

Here's a photo taken Sunday evening of the newly planted garden beds with the forest kindergarten cottage in the back:

-Sorry; no mulch this year: We're trying to radically exterminate the slugs, with help of chickens, slugs and no mulch + clean garden.





Uživatelský avatar
eMČa
Příspěvky: 39
Registrován: 18 kvě 2011 00:29

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od eMČa »

Ahoj. Já používám zvýšené záhony na místě, kde jsem z chalupy vyvezli podlahu, je to jíl a kámen. Buduju je postupně: na podzim vytrhám suché stvoly kopřiv, piliny, větve. Nechám to promrznout a na jaře do toho zasadím brambory. Ty celé léto zasypávám posečenou trávou. Na podzim z toho mám hezký humus a přisypu tam zase toho materiálu, co ho je na zahradě všude plno (kopřivy, listí, větve). Tohle můžeš opakovat několik let. Jakmile chci zasadit zeleninu, navezu kompost, zasypu na zimu shrabanou trávou a listím. 


Se slimáky nemám nikde na zahradě problém, náš "problém" je bršlice, pýr, pampeliška, ... Píšu to v uvozovkách proto, že je to problém v našich lidských hlavách - příroda ví, proč to dělá. Že já ne - to je ten problém. A tak ani s tím nebojuju, ale jen se snažím, aby mi tohleto "bejlí" nepřerostlo na záhonech v džungli (ovšem skutečná džungle je báječné místo!). Kolem záhonů nastýlám suché stvoly z kopřiv, a tak se mi docela daří mít "bejlí" pod kontrolou.


Největší chyba, kterou jsem u záhonů udělala je ta, že jsem je jednou zavezla koupenou "ornicí". Byla to normální skrývka ze stavby, a tak mi zahradu obohatila o druhy, které jsem tam dosud neměla: vlčí mák, řepka atd.


Přidala jsem dva obrázky: záhony na podzim; sadba brambor na jaře


Michal Štefek
Příspěvky: 15
Registrován: 01 čer 2011 18:29

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Michal Štefek »


Uživatelský avatar
Jitka Kytka
Příspěvky: 99
Registrován: 23 čer 2011 12:15

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Jitka Kytka »

taky o nich uvažuju a myslim že zvolim vrbový proutí jako okraj, protože mi přijde že z hromad- záhonů volných, musí stékat voda při zalévání dolů.


Uživatelský avatar
jirkas
Příspěvky: 3
Registrován: 15 úno 2012 11:23

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od jirkas »

Ahoj.


Můžu se zeptat, jestli se dá použít na dno vyvýšených záhonů i zbytky z jehličnanů ? - po prořezávce mi zbylo dost kusů z jalovců, tůjí a borovice. Někde jsem zaslechl, že tam je problém se smolou - pomalejší nebo horší rozkládání???


Děkuji za odpověď


Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Hlad »

nedávej to tam, je to extrémě kyselý  ,jehličí a piliny se fakt špatně kompostujou,  dřevo a houby co ho rozkládají nesmí přijít do kontaktu s půdou tzn ,že to není nejlepší v žádným případě v půdě..,ale i  neuvěřitelně velké půměr shoří za rok,přesto pokud můžete použijte štěpku ,kterou prosypete větve


Uživatelský avatar
Sibiřan
Příspěvky: 61
Registrován: 02 lis 2011 23:21

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Sibiřan »

Ahoj, pár fotek z minulého víkendu. Dělá se dobře, když je tolik pomocníků :-). Záhon zatím jeden, pokud se osvědčí, pomnožíme ho, místa je dost. Orientace severojižní, na vrstevnici mírného svahu, šířka 80cm, délka 18m, výška stěny nad zemí cca 35cm a do země dalších 40cm. Protihryzčí drátěnka žádná, fošny asi pět čísel silné, poskládané z různých kusů, přechody zevnitř zpevněné kratšími prkny, opěrné stojky dubové (odřezky), vše zvenku spíš esteticky ošetřené zbylým luxolem, nějaký čas to vydrží. Vespod vrstva klacků, na tom obrácené drny, nějaká posekaná tráva, staré listí, asi půlroční koňský hnůj se slámou, nahoře vrstva písčité lehčí půdy, kterou jsme vykopali pod drny, vše prolito vodou. Až to sedne, přidáme mix s trochou vyzrálého kompostu. Pokud něco vyroste, dodám foto. Ani nemá cenu radit, že jsme to či ono uďáli špatně, páč už je hotovo a rozhrabávat to nebudu :-). Howgh.


 



jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od jarda bon jovi »

Chtěl bych se zeptat, jakou funkci mají ve vyvýšených záhonech ty haluze a chroští. Nejsou vyvýšené záhony sužovány suchem více, než zemní záhony?


Uživatelský avatar
Sibiřan
Příspěvky: 61
Registrován: 02 lis 2011 23:21

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Sibiřan »

jarda bon jovi: Hm, to nevím. Páč nejsem zkušený a protřelý zemědělec, přejímám zkušenosti jiných, zkouším a za pochodu se snažím používat selský rozum. Tak i tenhle záhon. Moje babička kdysi měla podobné kratší záhony, přinesl je do vsi po první válce její kamarád z Ruska, a při zakládání tam dávala větvičky a třeba tuhé suché stonky, museli jsme je jako děti nosit ze sadu. Na to trávu, králičí hnůj, slepičince, prostě co bylo, i šlupky u brambor... takový minikompost. Vzpomínám, že jí na tom zelenina rostla jak v džungli, velké listy i plody. Pozemek měla spíš vlhčí, na rozdíl od naší písčité stráně - žeby ten dřevěný základ bylo odvodnění? Podobné záhony jsem vloni viděl na jednom sibiřském webu, bohužel si už nevzpomínám kde, a dařilo se jim v té jarní zimě pěstovat i zeleninu teplejších pásem, byť pod fólií. Ljadovovy záhony na Leva-netu mne už jen postrčily. Skladbu vrstev jsem čerpal ze starší (1992) knížky Biozahrada od Ing. Klikové, sehnal jsem ji někde v antikvariátu. Je tam docela dobrý popis založení čínského vyvýšeného záhonu, ale bez bočních prkenných stěn. Tak jsem to zkombinoval a uvidíme. Asi jsem moc informovaně neodpověděl, což :-)? Třeba se chytí někdo jiný...


Odpovědět