Vyvýšené záhony

Vše o zahradě
Odpovědět
Stepan L.
Příspěvky: 44
Registrován: 13 úno 2013 08:18

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Stepan L. »

1-1.5 metru. 


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Bebe »

Z mojich skromných skúseností mi vychádza, že výšku záhonu (nad terénom) by bolo možno optimálne zvoliť hlavne podľa miestnych vlhkostných podmienok, príp. podmienok k zavlažovaniu a tiež s ohľadom na šírku záhonu. Celkovú hĺbku profilu potom podľa možností a materiálu, ktorý máme k dispozícii, ale minimálne hádam 60cm a optimálne 80-100cm, pre bežný typ záhonu pre pestovanie zeleniny.


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Josua »

Ahoj čistě od zelenáče co si první vyvýšený záhon teprve zřizuje.



Když budu mít 1m vysoký záhon (pravděpodobně z nějakých dřevěných desek, nemůže dojít k tomu, že při dešti voda bude vymývat či dokonce protékat mezi spárami i když použiji výšku 25 cm desky tak mezi nimi spáry 3 budou.



Dále přijde mi 1 m hodně vysoko kvůli zemině kterou pak ten můj záhon bude muset držet(ted ajeho stěna). Není lepší a i levnější raději vykopat si jámu 60 cm a 30-40 cm pak udělat záhon? dokonce mi přijde, že tak může celý systém lépe fungovat jelikož není tolik oddělen od okolí. Sice nebude tak provzdušněn, ale zase bude mít možnost udržet více vláhy. Nevýhodou je že se musíme shýbat. :D



Zdrav Josua


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Bebe »

Josua:To sa práve dá len veľmi ťažko odhadnúť, hlavne na novom pozemku a na svahu. Všeobecné rady nemusia fungovať. Najlepšie je skúsiť klasické záhony a sledovať, ako sa to tam chová počas roka. Vzhľadom na to, aký je práve rok si urobíš aspoň aký-taký úsudok a na tomto základe môžeš začať plánovať bez väčších omylov a strát. Mne sa osvedčilo prvý rok na pozemku skoro nič nerobiť, iba pozorovať. Takpovediac zžiť sa s prostredím.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od jarda bon jovi »

No právě.Nejdříve je potřeba udělat zkoušku. Dva stejné záhony, stejně vyhnojené a na stejném místě osázené stejnou zeleninou tak, jak jsem to provedl já. Rajčatama. Na tom vyvýšeném rajčata trpěly nedostatkem  vláhy oproti tomu nevyvýšenému, Jináč žádné další změny nebyly zjjištěny. Samozřejmě že vyvýšené záhony jsou velice pracné, ale pak se člověk nemusí tolik ohejbat, ale nemůže použít mechanizaci.Já to zkoušel a vyvýšený záhon se při vari rotavátoru začal rozpadat.  Byl z kůlů a prken. Třebas to patří k perma stylu a nic proti tomu nemám, enem jsem na tom nic nenašel oslnivého či přínostného. Pravověrní mi jistě odpustí.....


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Josua »

:D všim jsem si že do sebe lidi zase šťouchají a tak mě tvůj výrok pobavil :D 



tak nějak toho mám tolik že nestíhám moc číst příspěvky ani na permawebu natož jinde... 


"pravověrní" jsou často spíše snílkové co často nic nevyzkoušeli jak jsem zjistil, praktických rad či zkušeností mají pramálo, vyzkouším a uvidím. A Jardo děkuji za názor :D


Stejně teď nemám moc času na to dělat tolik záhonů kolik bych potřeboval. takže je skvělá příležitost to otestovat.


Hnojení moc nebude protože není moc čím tak to bude "přírodo ukaž co umíš" :D



Bebe: chápu univerzální rady nejsou, sleduji spíše co komu funguje a z toho vybírám co udělám u sebe :D Ale sledování je hezké ale jíst dobré. Tož budu muset experimentovat a ono to nějak půjde. Ale děkuji za reakci.



Přeji hezký den



Zdraví Josua




jarda bon jovi říká:


.... Pravověrní mi jistě odpustí.....





Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Martin Gross »

Optimum pro vyvýšené záhony - to je trochu problém. Jako "co si obléknout v lednu?" Záleží na tom, kde to je, kolik tam prší, jaké svahy jsou k dispozici, jílovitost půdy/zahradní zeminy, atd atd. Na písku bych si nemohl dovolit, mít moje záhony, jak je mám na jílu s kamením, na JVJ svahuv 600m.n.m. Se dřevem v jádru záhonu jsem udělal jednu nedobrou zkušenost. Na jednom konci mi práchnivá kláda vylezla z hlíny, oschnula a nastěhovali se do ní mravenci. Ti načechrali celý záhon a nevzlínala v něm voda. Asi metr záhonu v podstatě nic nedělal, nic na něm nerostlo, hrůza. Než jsem našel příčinu, dobu to trvalo a sklizeň na tomhle kousku nestála za nic. Naprosto bezkonkurenční a neoddiskutovatelný klad vyvýšených záhonů vidím v tom, jak zachytávají dešťovou vodu a celkově hospodaří s vodou. Osobně mám v uličkách malé dolíky, v místech, kde plánuju vlhkomilnější bejlí. Dýně a spol. Někde mám svoji tvorbu ve fotkách. Zatím mám cca 20 - 30 metrů čtver. plochy, na které jsem záhony vybudoval. Letos budu pokračovat. Zahradu mám 1km od baráku. Zalévání denně není zatím moc možné. Zaléval jsem jen několik víkendů. A to tak, že jsem do první "brázdy" nalil několik kanystrů vody. Voda vyvzlínala dost vysoko. Pokud bych měl písčitou zem, byl by to trochu problém.


Jsem jednoznačně pro.

Josua říká:


:D všim jsem si že do sebe lidi zase šťouchají a tak mě tvůj výrok pobavil :D 



tak nějak toho mám tolik že nestíhám moc číst příspěvky ani na permawebu natož jinde... 


"pravověrní" jsou často spíše snílkové co často nic nevyzkoušeli jak jsem zjistil, praktických rad či zkušeností mají pramálo, vyzkouším a uvidím. A Jardo děkuji za názor :D


Stejně teď nemám moc času na to dělat tolik záhonů kolik bych potřeboval. takže je skvělá příležitost to otestovat.


Hnojení moc nebude protože není moc čím tak to bude "přírodo ukaž co umíš" :D



Bebe: chápu univerzální rady nejsou, sleduji spíše co komu funguje a z toho vybírám co udělám u sebe :D Ale sledování je hezké ale jíst dobré. Tož budu muset experimentovat a ono to nějak půjde. Ale děkuji za reakci.



Přeji hezký den



Zdraví Josua




jarda bon jovi říká:


.... Pravověrní mi jistě odpustí.....








Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Martin Gross »

No, možná to bude větší plocha. Neměřil jsem.


Uživatelský avatar
FSP
Příspěvky: 192
Registrován: 11 dub 2012 17:40

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od FSP »

Elmar Stamm_Pěstování zeleniny na vysokých záhonech



http://www.ulozto.cz/xJNKqME/stamm-pestovani-na-vysokych-zahonech-pdf



... třeba to někomu pomůže


zdraví


FSP


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od jarda bon jovi »

No tak určitě je nutné rozlišovat  půdní a povětrnostní podmínky a VÝMĚRU. Já bych se opupínkoval, kdybych měl dělat tu svoji výměru ručofučo.Ale proti pár záhonkům člověk nemůže nic mít.  


Odpovědět