Vyvýšené záhony

Vše o zahradě
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ingrid Tacinová
Příspěvky: 5
Registrován: 20 pro 2010 13:46

Vyvýšené záhony

Příspěvek od Ingrid Tacinová »

Chtěla bych vás požádat o zkušenosti se zakládáním vyvýšených záhonů. Chystám se na ně na jaře. Článků je hodně, ale dala bych přednost zkušenostem. Děkuji

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od QNX »

Tady je trocha textu a pár fotek z budování vyvýšených záhonů:


Nejdřív z dubových prken+junifol+pletivo proti hlodavcům


http://www.sobestacnost.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtop...


Další z volně tvarovaného betonu:


http://www.sobestacnost.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtop...


Je to těsně po dokončení, tak to ještě nebylo pořádně zarostlé.


Nebo pouze mírně vyvýšený záhon s treláží:


http://www.sobestacnost.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtop...


Pak máme i něco jako německé kopy a kompostové záhony ze sena pro pěstování brambor a dýní, ale to bych musel najít nějaké fotky.


 


Zkušenosti ...... problém s hlodavci a vysycháním (proto pletivo a junifol), pracné zakládání, velké nároky na materiál .......... ale jinak dobrý :-) U normálního kopečku i prorůstání plevelů (vyřešila by to kořenová bariéra). U těch kompostovacích záhonů ze sena pro dýně a brambory naprostá spokojenost (nenší problémy se slimáky u dýní).


 


Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Eltariel »

Jak píše QNX...menší problémy se slimáky u dýní.....tzn. že sem (kompostovací záhon ze sena) kupodivu slimáci vůbec nešli a tudíž nebyla jediná ztráta na dýni.

Uživatelský avatar
Jitka
Příspěvky: 85
Registrován: 09 bře 2010 12:24

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Jitka »

Tak to já tedy měla se slimáky v kompostovacím záhoně ze slámy slimáků milion, ve vlhké slámě se jim moc dařilo, měla jsem tam brambory, díky vlhkosti byly krásné a obrovské, ale slimáci sklízeli dříve než já... mě zbyly jen šlupky. Ostatní záhonky byly úplně v pohodě bez větších ztrát.

Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Hlad »

pokud tam byly ti slimaci tak jste to něměli správně založené,takový  záhon se slámou  topí tak intenzivně ,že nemá šanci se množit ani se tam zdržovat ,letos sme měli hrst slimáků na těchto záhonech(1 ar experimentální plochy) za celý rok...správně založený vyvýšený záhon se slámou apod. je u mě  ve skutečnosti vražedná past moje záhony nemaj  rádi ale tuning je dost náročnej ale vratně bezúdržbovej ,

Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Hlad »

ředkvičkový mulč

Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Hlad »


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Petra Stejskalová »

S obdivem si prohlížím Vaši spirálu. Jak jste ukotvil ty kameny - v betonu? Nejsem s to to rozeznat :-)

Uživatelský avatar
Ingrid Tacinová
Příspěvky: 5
Registrován: 20 pro 2010 13:46

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Ingrid Tacinová »


My právě máme problém s přemokřením pozemku. Při každém trochu větším dešti tam stojí voda, takže bych to chtěla vyřešit vyvýšenými záhony.

Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Eltariel »

Ingrid: Tak v tom případě by se obzvlášt  vyvýšený záhon mohl zalíbit hryzcům a podobně, přeci jen i oni se rychle přestěhují do vyšších pater při zamokření spodních. Bez pletiva bych to raději nedělala nebo bych na tyto milé a hezoučké tvory do VZ zabudovala důmyslné pasti. I když je tam pletivo mohou se přijít zabydlet zvrchu. Kočka nebo pes také dobré řešení , ale pozor psi přírodních plemen rádi budují nory , obzvlášt feny a vyvýšené posty milují.:-)


A nebo se s myší populací a jejími důsledky smířit. Na své vyvýšené záhony nedám dopustit.


Hlad: Týýýjo :-)


Odpovědět