Vyvýšené záhony

Vše o zahradě
Odpovědět
Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Eltariel »

Na myši a menší hlodavce nám funguje kočka a na hryzce psi. Naše kočka pravidelně během roku přinese až tři krtky a to s nima nemáme problémy. Některá kočka nechce ani myš.Je to individuální. Také jsem slyšela o pryžci , ale také jsem viděla chodbičky vedle pryžce. Někomu fungují vlasy(nejlépe barvené , ale ty barvy na záhoncích nic moc...), fousy nasypané do hryzčích děr. Nevím zda to funguje , já tolik vlasů nemám. Hryzec prý nemá rád česnek. Obětujte jeden rok a všude nasázejte česnek a třeba ho vyženete:-) a na přesrok se možná vrátí. :-)


Nebo se na to dívejte z té lepší stránky ,hryzec vám nakypří, pěkně provzdušní půdu, tak přece chápejme i oni si za to zaslouží něco k jídlu. Důsledky jejich vyvážené stravy mi ovšem příliš mnoho radosti nedělají.


Hlad:Jak celkově máš vysokou vrstvu toho všeho?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od QNX »

Hlad: aha, tak ty používáš jako teploměr ruku a ještě vycházíš ze špatného předpokladu :-) To je pak těžká diskuze. Můžu tě ujistit, že k denaturaci bílkovin dochází už za teplot pod 60°C (při teplotě 60°C denaturuje cca 90% bílkovin). Samozřejmě krátkodobě tam ruku při 60°C udržíš, ale to nic nedokazuje. To už můžeš tvrdit, že máš v kompostu 300°C , protože na plotýnce rozpálené na 300°C ruku neudržíš. Samotná teplota 80°C je nesmyslná, protože ty breberky co žijí v kopostu (a to i ty termofilní) hynou při 70°C proto se v kompostech vyskytuje teplota do 70°C, ale to pouze ve velkých kompostec! V malém kompostu (nebo v tenké vrstvě) jsou maximální teploty ještě mnohem nižší třeba jen 40-50°C.Také s délkou termofilní fáze kompostování nemáš pravdu. Běžná délka termofilní fáze se počítá ve dnech až týdnech. Pouze extrémně veliké hromady kompostu (třeba jako ta co dělal Jean Pain o velikosti desítek m3) dokáže udržovat větší teplotu v řádech měsíců. To však není tvůj případ, tvůj kompost (záhon) je mnohem menší. Můžeš mi klidně nadávat, ale takhle to prostě funguje. Nemusíš věřit tomu co píšu já, ale na internetu si můžeš vyhledat stovky grafů, kde jsou zakreslené teploty při kompostování ....... nebo ještě lépe ....... když už se chceš hádat, tak si vem teploměr a změř si teplotu ve svém vlastním záhonku.


Množství vzniklého C02 je předem dané množstvím použité organiky. Rychlost kompostování můžeš ovlivnit regulací přístupu vzduchu a vody, ale celkové množství uvolněného tepla takto ovlivnit nemůžeš. To je úplně stejně jako max. množství CO2 dané už při založení kompostu.  Tvrzení, že kompost musí být zapuštěný do země je také pochybné. Když budeš měřit teplotu v jádru kompostu a zároveň i teplotu okolního prostředí, tak zjistíš, že teplota jádra je silně ovlivněna i okolní teplotou. To znamená, že maximální teploty v jádře jsou v době největších veder. Když venkovní teplota poklesne, tak poklesne i teplota jádra. Zakopáním kopostu pod zem ho vlastně umístíš do chladnějšího prostředí a tím zvětšíš tepelné ztráty (tedy pokud nemluvíme o zimních měsících, tam by to bylo jinak) to znamená, že snížíš teplotu jádra!  


Jinak věřím, že ti to na záhonku pěkně roste a že jako zahradník jsi šikovný.


No a teď mi zase můžeš začít nadávat do teoretiků a včelařů. Od odborníka co měří teplotu rukou a pak se hádá o °C to fakt vezmu vážně :-)


Nebo tvoje ruka měří ve °F ........ to by pak byla jiná a mohla by být pravda i to co tvrdíš :-)


Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Hlad »

pěkný řeči, ale až to uvidíš v jádru hořet, tak snad nebudeš potřebovat teploměr, abys vubec tušil ,apriori nejde o kompost....a když je vedro tak topím! nejmíň, jak to zaleješ(deště) ve smyslu zalít jako pookraj,tak to zas jede, bez vody ani ťuk,....hele, to že to je zakopaný, tak právě pro pravej opak co tu konstruuješ,to sis dost uletěl,asi neviděl nikdy nízkej pařeník-to už mě šokuješ.....podle tebe jsem asi  úplně mimo,grafy a řeči mě nezajmaj ,mluvím o praxi a faktech a pozorováních ,spojení ze zkušenostma předešlých zahradníků(sudeťáků) 


Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Hlad »

popletli se mi přezdívky ,ale seš mimo mísu


 


 


jak ten budižtalíř se včelama,pardon


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od QNX »

Hlad: raději piš o tom, jak ti to pěkně funguje a jak pěkně ti to na záhonku roste. To je OK. To se budeš držet své praktické zkušenosti a neřeknu proti tomu jediné slovo ......... ale netvrď, že ti to hřeje celej rok na 80°C to je prostě blbost. To je pouze tvoje teoretická a nesmyslná konstrukce, kterou si cucáš z prstu (pardon, ze své měřicí ruky). Prostě se někdy překonej a vem si ten teploměr. Pak bude hned jasné kdo má pravdu. Pařeniště samozřejmě znám a ani v něm není 80°C a už vůbec ne celou sezonu. 


Je s tebou celkem legrace, tak ať ti to pěkně roste :-)


BTW: kde jsi sehnal osivo žáruvzdorné zeleniny? Ta běžná teploty 80°C určitě nesnáší. Pěstuješ v tom i kořenovou zeleninu? To ji z těch záhonů sklízíš rovnou pečenou, ne? :-)


Uživatelský avatar
Lea Bal
Příspěvky: 46
Registrován: 30 říj 2010 00:17

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Lea Bal »

Hlad a QNX: Napriek tomu, že ste zabŕdli do slovného súboja som sa v tejto diskusii dozvedela veľa zaujímavých informácií a ešte som sa aj pobavila. Žeby nová forma zábavného vzdelávania? :-) Každopádne ďakujem.

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od QNX »

Lea Bal: a žáruvzdornou zelenimu už máš? :-)

Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Hlad »

takový brambory vykopeš vařený a jsou horký ještě na jaře


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od QNX »

Hlad: to je naprosto perfektní permakulturní řešení :-) Já bych tě za to navrhnul na Nobelovu cenu. Teď zrovna nevím kam to správně zařadit....... možná za fyziku, nebo za chemii ........ nebo za mír (tu teď dostávaj i válečný zločinci, tak asi není tak těžké ji získat a byla by to sázka na jistotu)?

Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Eltariel »

Hlad: ptám se znova . Jak byla nebo celá Tvá vrstva vysoká, myslím tím celkově i s tím co je pod zemí?


Jitka : To že v našem senovém záhoně nebyli slimáci mě překvapilo. Na podzim se navrstvilo seno (druhá sklizeň) celá vrstva mohla mít tak 120cm výška( žádné kopání do země, žádný karton) senové housenky byly dost načechrané(při podzimním workshopu se na nich dobře spalo:-) taky jsem si schrupla) . Celé to bylo suché, přes zimu se to nacucalo vodou a rozjely se rozkladné procesy. Brambory jsme sázeli v 1. týdnu května , vrstva byla asi 40 cm vysoká a při sázení jsi znatelně nerozeznala teplotní rozdíly uvnitř a vně . Při sklizni to nehřálo vůbec, zima byla stejná všude a vrstva byla asi 15 cm. Slimáci se okolo vyskytovali celkem běžně.


Odpovědět