Vyvýšené záhony

Vše o zahradě
Odpovědět
Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Hlad »

tušil jsem to ,že to nepochopíš -te...


 


do substrátu v kterým jsou kořeny nesmí přijít dřevo ,ostatně je to i na tom obrázku,oddělte to slámou a hnojem .....do spodu si ho dejte ,štěpka drží víc vody , a nepolezou s ni tolik houby, který prd topí,houby maj rády ty vzduchový kapsy kolem kmenů ....pozoruj ! nejen internet...


jea


Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Marek Parek »

Co si myslíte o použití NOP-ové folie na vnitřní stranu dřevěných stěn v záhonu místo výše zmíněného Junifolu tl. 1,5. kvůli prodloužení trvanlivosti dřeva. Asi bude oproti Junifolu dost křehká že? A co případná zdraví škodlivost? Díky


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Josua »

S Jardovou otázkou se mi vynořila další nemá smysl záhon ve svahu raději nechat na jedné straně přecházet do terénu a tak zajistit přísun stékajíc vody do záhonu?



Zdraví Josua


Uživatelský avatar
Sibiřan
Příspěvky: 61
Registrován: 02 lis 2011 23:21

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Sibiřan »

Pozdě, ale přece - slíbené foto záhonu někdy z července, rostlinky ještě cca ztrojnásobily. Vpředu zelí a ledový salát, za ním papriky a rajčata, ta na jaře sice pomrzla, ale obrazila znovu a (pro mne kupodivu) vše vitálně dohonila. Sklizeň všeho relativně (na naši výšku cca 600m na České Sibiři) velmi pěkná, chuť samo skvělá, vše je sklizeno či zpracováno, zbývá ušlapat zelíčko. Záhon se osvědčil, zjara vybudujeme další dva stejné. Ostatní zeleninu a ovoce máme na klasických záhonech a něco v klíčových dírkách.


Nalevo jsou brambory v travním mulči, zkusili jsme je poprvé na pár metrech a úspěch. Napřesrok přidáme metry, je to fakt příjemná metoda. Zdravím :-)!



.



Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Bebe »

Josua: Záhony voľne prechádzajúce do svahu som robil hlavne z dôvodu nižšej prácnosti, než je budovanie terás a tiež nižšej spotreby materiálu. Urobil som za jeden deň na svahu krompáčom úzky chodníček asi 40cm. Tvorí pohodlný prístup k záhonom. Nad chodníčkom som zapravil svah niekoľkými hrubšími brvnami položenými na seba, vytvorili tak okraj záhona. Svah nad brvnami prekopal krompáčom, vytriedil veľké kamene. Niektoré z nich som použil na medzery medzi brvnami a tam, kde brvná neboli v styku s terénom, aby zabránili unikaniu hliny zo záhona. Inde som použil netkanú textíliu. Potom zasypal po takto vytvorený okraj zeminou. Asi po dvoch metroch som umiestnil v jednom prípade priečne brvno, v druhom násyp z kameňov. Mali umožniť lepší prístup, aby sa nemuselo stúpať na záhon. Brvno sa osvedčilo lepšie, pomedzi kamenného násypu sa zle odstraňuje burina. Bol to pokus, niečo na pomerne strmej kamenistej južne orientovanej záhrade dopestovať a isteže by sa to dalo urobiť estetickejšie. Na snímke je opísaný záhon zvrchu. Vysadil som naň pokusne kríčkovú fazuľku, cukinu, cibuľku, šalát a dve rajčiny. Zemina je aj po zbere úrody kyprá a vzdušná. V mojom prípade takýto záhon má výhody vyvýšeného záhonu, rýchlejšie presychá, ako keby bola urobená terasa, ale podarilo sa mi uvedené dopestovať k spokojnosti. Uvažoval som urobiť ešte nad záhonom do svahu brázdu, ryhu a naplniť ju nejakým materiálom, ktorý by zadržiaval vlhkosť, taký minisvejl.




Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Josua »

super děkuji, započal jsme stavbu domu tak snad najdu chvilku na dobudování nějakých záhonů potřebuji ještě zasadit aspoň česnek :(



Zdraví Josua


Uživatelský avatar
Jaroslav Holoubek
Příspěvky: 34
Registrován: 18 čer 2012 13:52

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Jaroslav Holoubek »

Ahoj, nezkouseli jste nekdo vyvysene zahony pouze z pletiva? Cetl jsem o tom v nejake knizce. Vykope se kruhova dira, po obvodu se natahne pletivo, ktere kus trci nad zem, konce se spoji dratem. Do toho se nasype biodpad a na to pak ta vykopana vrstva hliny. To pletivo se nevyvali, protoze je dole zatizene a spojene dratem do kruhy. Na prvni cteni to zni dobre, mate nekdo zkusenosti?


Videl jsem prodavat site s oky tak 2x2 cm v siri 1m, mozna by to takhle bylo levnejsi a trvanlivejsi nez to delat ze dreva. Navic se mi pudorys kruhy jevi vic permakulturni nez obdelnik (kterym by to skoncilo v pripade pouziti dreva). A rovnou by to resilo i ty hrabose.


Jestli mate nekdo zkusenost, napiste prosim.


Jardis








Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Josua »

Ahoj



Jardis: ono to také závisí na typu pozemku já mám takový středí svah a tak kruh pokud by měl mít víc jak metr tak mi tam přijde nevhodnej (ale proti gustu ...) zato ty obdélníky na můj pozemek mi přijdou super pěkně je posadím za sebe ze svahu.


Já ještě řeším jestli udělat 3x5 metrové nebo 2x8 metrové a nebo jeden 15 metrový.


Co se vám lépe osvědčilo?



Zdraví Josua


Stepan L.
Příspěvky: 44
Registrován: 13 úno 2013 08:18

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Stepan L. »

Letos chci zkusmo udelat par vyvysenych zahonu. Procetl jsem toto vlakno a vidim, ze vetsinou je delate jen 30 cm vysoke a ploche. Prolistoval jsem i knihu od Seppa Holzera a ten zase doporucuje co nejvyssi a nejstrmejsi zahony. Jinak pry dojde k zhutneni a bez vzduchu to prestane fungovat. Kvuli tomu doporucuje davat dospodu cele kmeny a vetve a ne stepku. Vetve maji diky postupnemu rozkladu pracovat a tim zajistovat pohyb v zahonu a prisun vzduchu. Takovy zahon by mel vydrzet mnohem dele... Mate nekdo prakticke zkusenosti s tak vysokymi zahony?


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Vyvýšené záhony

Příspěvek od Josua »

Štěpáne a jak vysoké je tam doporučuje teda dělat?


Odpovědět