Odolné a horské odrůdy ovoce a zeleniny

Vše o zahradě
Martin Lipenský
Příspěvky: 44
Registrován: 11 led 2012 16:52

Re: Odolné a horské odrůdy ovoce a zeleniny

Příspěvek od Martin Lipenský »

Petra Stejskalová: Děkuji za tipy, prolistovával jsem katalog a zalíbilo se mi také Wagenerovo a Zvonkové, hlavně díky konzumní zralosti až do května...:)


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Odolné a horské odrůdy ovoce a zeleniny

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Martin: Nám nejdéle vydrží koženáče. Strom už je dávno za zentem, ale v době své slávy prý jablka vydržela až do letních průsvitných, samozřejmě ke konci už to nebylo to co na začátku...


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Odolné a horské odrůdy ovoce a zeleniny

Příspěvek od drudriger »

ačokča   to jsem vubec neznal... kua....


vypada to dost lakave. myslite ze v 720 metrech pojede, predpestovana ve skleniku a pak na slunecnim miste oprena o pletivo....?jako je na obrazku...? docela se mi libi...


nemate nekdo seminka...?


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Odolné a horské odrůdy ovoce a zeleniny

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ačokča jede všude. Kámošovi to jede u potoka v mrazové kotlině, zima jak na sibiři, sluníčko 4 hodinky denně.  Jestli je vyštrachám, pošlu s ostatním.

drudo drudriger říká:


ačokča   to jsem vubec neznal... kua....


vypada to dost lakave. myslite ze v 720 metrech pojede, predpestovana ve skleniku a pak na slunecnim miste oprena o pletivo....?jako je na obrazku...? docela se mi libi...


nemate nekdo seminka...?





Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Odolné a horské odrůdy ovoce a zeleniny

Příspěvek od drudriger »

dik, sem koukal ze moc ji neprodavaj na semena a kdyz uz tak za 8ks 40 kc, to je dost palka.... no travim cas zistovanim a zajistovanim veci ktere sem na zahrade este nepestoval, tak mozna este neco se prida....zatim


Ten Novej
Příspěvky: 12
Registrován: 05 led 2013 00:23

Re: Odolné a horské odrůdy ovoce a zeleniny

Příspěvek od Ten Novej »

Ahoj Drudo, zaujala me tva pohanka. Jako prilohu ji snime snad nejvic. Jelikoz jsem za prijatelnou cenu zadnou nesehnal, planuju ji letos zkusit v 630+mnm. Mohl bych se zeptat jaky mas s pestovanim zkusenosti?

drudo drudriger říká:


taky bych tedka v dobe lanovani co na zahradku bodlo.vyska 720 napiste co pestuje vy v podobnich vyskach.


u mne teda zatim co mam oskousene. 


cibule, cesnek, mrkev(tendle rok chci skusit zlutou lepe se skladuje), cervena repa, brambory, salaty, pohanka, zito, fazule, kopr, pazitka, bob!,redkvicki, dyne, rajcata z gengelu kerickove,medvedi cesnek.


bohuzel prolemy se slimakama, takze dyne,salaty,rajcata problem se slimakama





Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Odolné a horské odrůdy ovoce a zeleniny

Příspěvek od drudriger »

pohanka. normalni stadnradni styl, zadne extra, u nas v te vysce proste roste. pestovali sme ji v malem mnozstvi, a je to fakt plevel, postupovat se sazenim muzes stejne jak se pise vsude mozne.semana skus gengel. je trochu problem v to jak dostat pohankove seminka ven s bobulky ci jak to nazvat. treba to delat rucne , urcite sou na to nejake finty ale my sme to nejak moc neresili, vi zime se to obralo a bylo to. minulej rok sme ji nemneli, nebot se ukazalo ze kachny to radi....


asi tak, ale je to fakt plevel!!roste vsude.


Ten Novej
Příspěvky: 12
Registrován: 05 led 2013 00:23

Re: Odolné a horské odrůdy ovoce a zeleniny

Příspěvek od Ten Novej »

Diky moc za odpoved, Gengel to jisti. S loupanim jen vim, ze na to ma nakej mlynar nakou mechanickou loupacku, ale dost to tutla. Jinak na Ukrajine to loupou teplem, ale pak to ma lehce prazenou chut, coz mi tolik nechutna. Az sklidim, budu resit loupani.

drudo drudriger říká:


pohanka. normalni stadnradni styl, zadne extra, u nas v te vysce proste roste. pestovali sme ji v malem mnozstvi, a je to fakt plevel, postupovat se sazenim muzes stejne jak se pise vsude mozne.semana skus gengel. je trochu problem v to jak dostat pohankove seminka ven s bobulky ci jak to nazvat. treba to delat rucne , urcite sou na to nejake finty ale my sme to nejak moc neresili, vi zime se to obralo a bylo to. minulej rok sme ji nemneli, nebot se ukazalo ze kachny to radi....


asi tak, ale je to fakt plevel!!roste vsude.





Helena
Příspěvky: 68
Registrován: 09 úno 2013 19:53

Re: Odolné a horské odrůdy ovoce a zeleniny

Příspěvek od Helena »

Martine, víno - bílé, ranné, velmi plodné - vážně nevzpomeneš na název odrůdy? Mám stejné podmínky (600 m.nm, jižní stěna), chtěla bych to zkusit.Díky Helena

Martin Gross říká:


550 - 600 m.n.m.  U domu na jižní zdi 3odrůdy vína. Kodrjanka, nero a to třetí - jsem zapomněl. Bílé, ranné, velmi plodné.  Actinidia Arguta, actinidia kolomikta, myrobalámy, meruňka pavlovická, letos pokvete poprvé broskev harcot, jabloň šampion, james grieve, švestka domácí, ořešák královský, muchovníky, zimolez kamčatský, kanad. borůvky, jahody mnoha sort, maliny, ostružiny, rovněž mnoha odrůd, Kdoule roste. Jak zaplodí - ukáže čas. Aronie plodí krásně,  Určitě tu půjdou limby pro semínka - to posoudí až mí potomci a vnoučata. Zkouším araukárii. Ale to je fakt jen pokus. Stratifikuju pekan, na zahradě roste semenáč ořešáku japonského. Jdou tu jedlé kaštany. Kvetou pozdě a tak snad nebudou náchylné na velké výkyvy v plodnosti. 2011 i po tom sněhu v květnu ve vsi nedaleko od nás byla úroda obstojná. Na dvou stromech. Mám sazeno cca 6 nevím přesně. Na jižním svahu jdou krásně hokaida, dýně "haloweenské", fazol šarlatový, cukety, mrkev, cibule, česnek, zelí, kapusta (zatím odzkoušena růžičková), kedlubna gigant, obyč. kedlubny, Rozpačitý výsledek je u jakonu, Úžas byl nad divokým rajčetem. - 2m výhony. U okurek je problém. Snad jen foliák/skleník. Zato ačokča je dar nebes. Z méně tradičních plodin tu jde skvěle kostival, lopuch, v trávníku se mi rozsévá pupava bezlodyžná. Až budu mít tak 30 rostlin, začnu ji také využívat na svačiny. Bacha, ve volné přírodě je chráněná. Co neseču ttp, objevuje se tu víc a víc rostlin, které jsem v životě neviděl (a to nejsem žádný ignorant) Zkouším vodní rostliny. vegetuje tu šípatka širokolistá, vesele se rozrůstá orobinec širokolistý, zblochan,



Loni jsem ze semene vypěstoval několik dřezovců, jedlých kaštanů castanea mollissima, pár keřů netvařce křovitého, kdoulovců, na fotkách mám moje janovce, které mi každoročně "stříhají" zajíci, získal jsem několik sazenic čimišníku stromového,  zkouším broskve ze semene. Lísky obyč. i turecké, Vše roste. v tomto odstavci uvádím doposud neplodící druhy.


Za N2FIX uvedu rakytník, hlošiny okoličnatou a úzkolistou, olši lepkavou, lupinu (ta vytrvalá), jestřabinu lékařskou, vojtěšku, janovec, čimišník, jednu, či dvě - pkud přezimují - zmarliky jidášovy, zajícům letos chutnal akát.


550 - 600m.n.m. je jistým omezením, ale rozhodně ne limitem definitivním. Troufnul bych si srovnání s některými partiemi zahrady Seppa Holzera. Ten je mnohem více na jihu a výše. Jeho 1100m.n.m. se dá u nás možná k těm 600m.n.m. alespoň přibližně přirovnat.





Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Odolné a horské odrůdy ovoce a zeleniny

Příspěvek od drudriger »

no ja bych take uvazoval o hroznu , vyska 720 nejakou odrudu poradite....?


Odpovědět