Vysadba stromu/keru - zavlazovani

Vše o zahradě
Jiri_Slama
Příspěvky: 26
Registrován: 31 říj 2013 10:27

Vysadba stromu/keru - zavlazovani

Příspěvek od Jiri_Slama »

Chtel bych se zeptat, jak je to se zavlazovanim resp ne-zavlazovanim stromku po vysadbe. Zijeme mimo CR ale letos chceme zacit sazet stromy. To bude nekdy v rijnu nebo listopadu. Myslite, ze stromky preziji dalsi sezonu kdyz se nebudou zalevat? Predpokladam, ze od vysadby nekdy dejme tomu do brezna az kvetna by mohly mit dost prirozene vlahy ale netusim, zda preckaji bez zalivky leto. Nedej boze aby byl takovy suchy rok, jaky jste meli letos - to nebylo moc vlhko ani v zime. Mate nekdo zkusenosti s takto "divoce" pestovanymi stromky? Vcera jsem nasel na webu ukazku, jak se dela takovy val kolem stromku, ktery by mel udrzet vlhkost pro rust stromku po celou sezonu bez nutnosti zalivky. Snad kdyby se udelal takovy val a k tomu maly pruleh, mohlo by to stacit???



Diky za nazory!


JS


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Vysadba stromu/keru - zavlazovani

Příspěvek od jarda bon jovi »

sázel jsem sad, nějak 3500 stromků, nebo tak něco a záleží na školce, odkud stromky jsou, jakou mají kondici, jestli je nechali vyzrát, jestli mají adekvátní kořenový systém vůči koruně, jestli je přihrneš na zimu a tak kolem. Val ti nepomůže, leda tak mulč, to jo. Z těch stromků mi odešlo celkem 40 kousků, 70 mi jich ukradli.


Záleží na školce, z ekoplantu mi neodešel ani jedinej, z fytosu plzeň nejvíce.


Zásadou budiž namočení stromku, tedy jeho kořenů do vody na min 24 hodin, lépe 48 hodin, ne však více.Tím se jeho šance na dobré zakořenění velice  zvětší.Pěkné silné vyzrálé stromy budiž prvním předpokladem úspěšného pěstění.Nu a na zimu přihrnout hlínou a na jaře rozhrnout, a nastlat mulč. Můžeš hlínu rok nechat, nic se nestane, ale potom stejně musíš udělat řez po výsadbě.... Na kůl nezapomenout, stejně jako na individuální ochranu kmene...



Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Vysadba stromu/keru - zavlazovani

Příspěvek od Vlasatej »

Přesně tak , stromky se musí před výsadbou namočit ( kořenový systém) a doporučuji po zasazení na stanoviště zalít. Stačí jednou. Strom má schopnost si potom už hospodařit s vodou sám, když byl po zasazení poctivě přišlápnutý.


Ale nesmí to být nějaká extrémní plocha - třeba oranisko na které se prohání vítr a slunko do něj pálí. Stromky zarostou vyšší trávou která ochrání půdu před vyschnutím. Při pěstování mimo oplocené pozemky je spíš důležitá ochrana před zvěří a větrem.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Vysadba stromu/keru - zavlazovani

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ano, oranisko, 10 hektarů na frajplace.Přišlápnout jsem zapoměl napsat, to je nezbytné vždy.Ta tráva je diskutabilní, páč svojí transpirací odčerpává půdní vlhkost mnohem více, než černý úhor, nebo krátká tráva, která je pro stromky nejvhodnější....ovšem, na tuto věc se názory různí, já bral v potaz názory pánů z holovous a profesora Řezníčka z mendlovy univerzity, jenž mi byl rádcem nejmilejším. Vono, když do něčeho nalejete majlant, dáte si majzla.

Vlasatej říká:


Přesně tak , stromky se musí před výsadbou namočit ( kořenový systém) a doporučuji po zasazení na stanoviště zalít. Stačí jednou. Strom má schopnost si potom už hospodařit s vodou sám, když byl po zasazení poctivě přišlápnutý.


Ale nesmí to být nějaká extrémní plocha - třeba oranisko na které se prohání vítr a slunko do něj pálí. Stromky zarostou vyšší trávou která ochrání půdu před vyschnutím. Při pěstování mimo oplocené pozemky je spíš důležitá ochrana před zvěří a větrem.





Jiri_Slama
Příspěvky: 26
Registrován: 31 říj 2013 10:27

Re: Vysadba stromu/keru - zavlazovani

Příspěvek od Jiri_Slama »

No vyborne, to mam radost, ze to s tou zalivkou neni az tak tragicke! Jak to vlastne je s koreny stromku zasazeneho na podzim? Mysel jsem, ze je v nejakem jakoby spanku a neroste nebo se pletu?


Jinak tady je ten odkaz na val proti vysychani, jsou tam i fotky:


http://www.prirodni-zahrady.cz/nase-stopy/177-325-vysadba-permakulturniho-ovocneho-sadu.htm


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Vysadba stromu/keru - zavlazovani

Příspěvek od Vlasatej »

Zasazenej stromek na podzim pomalu normálně roste, do jara krásně zakoření. Podzimní výsadba se dělá protože stromek přes zimu nemá listy a není v míze, takže má mnohem menší nároky na vláhu, navíc na podzim většinou hodně prší a nepraží slunce. 


Jardo, já pomáhal před 10lety sousedovi sázet stromky do posekané zahrady asi jen na 1000m, soused pak umřel a zahrada padla do rukou nějakým dědicům kteří nejeví zájem.  Zarostlo to tam do metru a půl, ale stromky rostou jako z vody, na jižním svahu kde byly vinice a v létě se tam nedá vydržet.  Ono když to děláš na 10ha, tak máš asi i plán jak o to budeš případně pečovat kdyby bylo zle a vjedeš tam traktorem s cisternou a postaráš se.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Vysadba stromu/keru - zavlazovani

Příspěvek od jarda bon jovi »

Jasně, záleží na tom, jestli tvůj soused umřel po zakořenění, nebo až třeba za tři roky po zasazení a jaká bejlí tam roste a hlavně jsme se dostali k podnožím....


proto jsem volil myrobalán a vzrůstnější m9 na jabloně a lépe na jaderničce, hruškovej semenáč pláněte a ptáčnici u třešní.Dosáhnou hlouběji a přežívají sucha mnohem lépe, než zákrsky. Lidi zapomínají, že podnož  dělá kořeny, a ty živí strom.


Kořeny rostou celou zimu, jak píše vlasatej, úplně přesně.Když to není zamrzlý na kost. S tím permakulturním sázením zkušenost nemám, ale zrazovali mne od teho, že se v tom ubydlí kdejakej hlodavec a pude po kořínkách.



Jiri_Slama
Příspěvky: 26
Registrován: 31 říj 2013 10:27

Re: Vysadba stromu/keru - zavlazovani

Příspěvek od Jiri_Slama »

No prakticky je to pro me samozrejme lepsi varianta nedelat tam ten val, budu mit treba jen 2 tydny a jen tak tak budu stihat kdyz to bude neco kolem 50 - 100 stromku (krome oplocenky a zemnich praci). O tech hlodavcich jsem taky premyslel a rikal jsem si, jestli podobny efekt nema mulc? Ma cenu mulcovat uz na podzim nebo staci az na jare?


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Vysadba stromu/keru - zavlazovani

Příspěvek od Vlasatej »

Se sousedem sem sázel na podzim a na jaře už tam nepřišel, takže od zasazení nebyla žádná péče. Podnože - já mám vybráno, zákrsky neberu, jeden sem jednou omylem dostal, a pak sem si myslel že je ten strom nemocnej, dodnes musí být uvázanej u kůlu, nemá skoro žádné kořeny, výškově nemá ani 2m. Používám buď půlky nebo vysokokmeny.



Já bych prostě vzal 50-100 stromků, nachystal kůly, ochranu proti okusu, nekopal bych jámy dopředu, a strom po stromu poctivě zasadil, přišlápl , uvázal, zajistil a zalil - ke každýmu stromu konev vody. Pokud máš techniku nebo někoho s technikou, může ti to podmítnout než tam pudeš se stromkama, aby se půda trochu narušila a plevel měl pomalejší nástup. 


Pak bych se tam dostavil až na jaře na řez a sečíst škody od zvěře.


Jiri_Slama
Příspěvky: 26
Registrován: 31 říj 2013 10:27

Re: Vysadba stromu/keru - zavlazovani

Příspěvek od Jiri_Slama »

Rikas "secist skody od zvere" - chci tam dat oplocenku, chtel bych koupit 220 cm s hustym okem do 75 cm a tak doufam, ze se tam srnci ani zajici nedostanou. Urcite budu na stromky davat ochranu (navlek) proti okusu, mel bych natirat i vrsek proti srnam? Porad doufam, ze tak vysokou oplocenku nepreskoci, vzdycky to byla louka a nikdy jsem tam zvirata nevidel tak si rikam, ze by to melo byt relativne bezpecne.


Odpovědět