Starkl a jeho sazenice - je to pouzitelny?

Vše o zahradě
Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Starkl a jeho sazenice - je to pouzitelny?

Příspěvek od mastnacek »

Dneska prisel babicce katalog od Starkla, jako kazdej rok. A jak tak cucim na ty odrudy tak me tecou sliny a uz jsem mel cukani bezet okusovat kuru z maliniku. Pouzivate nekdo jeho sazenice, konkretne ruzny druhy exotickyho ovoce, kere, ovocne stromy? Kytky me nezajimaj zatim :)


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Starkl a jeho sazenice - je to pouzitelny?

Příspěvek od mastnacek »

Nikdo tady nic od starkla neprovozuje? Ja jsem treba zvedavej jak chutnaj ananasovy jahody nebo malinojahody :) Otazka by spis mohla znit, nema to kouzelnik Starkl geneticky upraveny? Aby me nevyrostla pak jahoda na cele? :)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Starkl a jeho sazenice - je to pouzitelny?

Příspěvek od jarda bon jovi »

ale ne.... taky jsem dříve olíznul nejednu stránku od bakkera , starkla a jiných.Jsou to věci z venku a mnohdy, by jim to vyroslo ke kráse a užitku, musí tomu nalejt koktejl chemie.


Určitě bych se nenechal odradit a koupil bych si to, co mne zujalo..... já si tam před lety koupil pár keřů a byl jsem spokojený. Nějaký špeky určitě jo, ale třebas ostružiny, maliny, nebo křížence je úplně jedno, kde to koupíš. Stejně to všechno vozí z polska....... Spíše bude důležité tomu dát takovou péči, aby to splnilo očekávání, protože, když tomu tak není, pak se nadává na školkaře, na odrůdu i boha.


Já když cestuju, tak koukám po školkách a na koniny a krávoviny se mi osvědčily v jilemnici kruh a krakonošova zhrádka, nebo zahradnictví. jsou kousek od sebe a posílají poštou.


Ono, výmyslů je kopec, podivností taky, ale jsem často zklamán, když očekávám nějakou super chuť a ono to tak není....


Spíše to vypadá zajímavě, ale chutě ...... tak to tedy ne. ooo, jak jsem měl hubu nataženou zklamánímm, když jsem chutnal u kámoše hrušky nsashi, dyž jsem žral  podivné jakody a anktidie čínské....


To jádro je dle mého pevné a neměnné.....ale sám budu kupovat krávoviny do konce svých dní....


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Starkl a jeho sazenice - je to pouzitelny?

Příspěvek od mastnacek »

Diky za nazor, as neco pokoupim, akorat ty ceny. Zaujal me tam rakytnik bez trnu, mimo jine :)


Markéta Klvaňová
Příspěvky: 1
Registrován: 04 pro 2013 13:43

Re: Starkl a jeho sazenice - je to pouzitelny?

Příspěvek od Markéta Klvaňová »

S jejich zásilkovým katalogem nemám zkušenosti, ale máme je skoro za barákem. Vždycky mi přišlo, že jejich ovocné stromky a keře jsou takové chudinky, co brzy chcípnou... i když se dal najít pěkný stromek. Na druhou stranu tu mají pole s jehličnany, tújemi, růžemi... a ty vypadají dobře. Už jsem tam rok nebyla, naproti je jiné zahradní centrum a má rostliny v lepší kondici. Ale třeba je konkurence donutila zlepšit přístup alespoň tady. Jen bych si nedělala iluze, že vám pošlou pěkný ideálně rostlý stromek, pošlou první co bude po ruce asi jako z každého velkoho zásilkového obchodu. Kruh v Jilemnici se mi taky líbí, ale se zasíláním zkušenost nemám.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Starkl a jeho sazenice - je to pouzitelny?

Příspěvek od jarda bon jovi »

rakytník bez trnů je dobrej, ale počítej s tím, že  bude mít o 20 až 60% nižší obsah bioaktivních látek. Nu , ono to je tak. Rakytník zpracující firmy rakytník vypěstují, pak ho nařežou a v mrazákách zbaví plodů. Tak se připraví o polovinu dobrot. Pak to osladí a sterilujou, takže se připraví o druhou polovinu dobrot a prodávají to jako životní elixír....


Takže, pokud rakytník, tak velkoplodej a nacpat do mrazáku, nebo sterilovat, ovšem nejefektivnější je bohužel konzervace cukrem. bez mrazu a tepla. takže velkoplodý rakytník, aby se dal trhat a...... nebo ten, co se dá česat. ale neskočit na lep těm nejlepším, co se musí přes mrazák zbavit vazeb se stopkou.Jo jo, podvodníci.......Někde mám o rakytníkách jakousi bibli přeloženou z ruštiny, kde se tomuhle věnoval výzkumák o rozloze půl evropy, nebo tak něco.......


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Starkl a jeho sazenice - je to pouzitelny?

Příspěvek od mastnacek »

To me zajima. Ja prave tem bombastickej novej odrudam moc neverim, ja vlastne neverim skoro nicemu :) Ale to ze nema trny me je taky divny ze to bude na ukor neceho i kdyby jen toho, ze kdyz me zmehnou ovce, tak ho podrbou a nebo srnky. Prece jen ty trny maj nejakou funkci. Kdyz uz jsi na to reagoval, chtel jsem se te zeptat nebo i kohokoli kdo ma zkusenost na vlastni kuzi. Je opravdu tak velkej rozdil mezi stromkem sazenym na podzim a na jare? Vsude v knizkach pisou, ze to jsou propastny rozdily. Ale nechce se me to moc testovat kdyz bych rad vysadil poradnou radku keru a stromu.

jarda bon jovi říká:


rakytník bez trnů je dobrej, ale počítej s tím, že  bude mít o 20 až 60% nižší obsah bioaktivních látek. Nu , ono to je tak. Rakytník zpracující firmy rakytník vypěstují, pak ho nařežou a v mrazákách zbaví plodů. Tak se připraví o polovinu dobrot. Pak to osladí a sterilujou, takže se připraví o druhou polovinu dobrot a prodávají to jako životní elixír....


Takže, pokud rakytník, tak velkoplodej a nacpat do mrazáku, nebo sterilovat, ovšem nejefektivnější je bohužel konzervace cukrem. bez mrazu a tepla. takže velkoplodý rakytník, aby se dal trhat a...... nebo ten, co se dá česat. ale neskočit na lep těm nejlepším, co se musí přes mrazák zbavit vazeb se stopkou.Jo jo, podvodníci.......Někde mám o rakytníkách jakousi bibli přeloženou z ruštiny, kde se tomuhle věnoval výzkumák o rozloze půl evropy, nebo tak něco.......





Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Starkl a jeho sazenice - je to pouzitelny?

Příspěvek od Marek Parek »

mastnacek Na jaře musíš víc zalívat, obecně je ujímavost lepší na podzim ale v čem by ty propastné rozdíly měly být to netuším :) Většinou je to tak že se sadí prostokořené odlistěné na podzim, rostl. v kontejnerech po celý rok (a to bude i případ rakytníku) ale musíš pohlídat závlahu .. Lońské jaro bylo třeba tak krátké, že plánované jarní výsadby se překulili do léta (klimatického) tak se muselo zachraňovat vodou a mulčem ale nebál bych se toho ..


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Starkl a jeho sazenice - je to pouzitelny?

Příspěvek od jarda bon jovi »

No, když se sází profesionálně užitkové věci, tak na podzim z 90%. ten zbytek jsou novicové. Rozdíl, mezi výsadbou podzimní a jarní jsou tyto: na podzim sázeným sazenicím se vyvíjejí vlásečnice celou zimu, pokud nejsou zamrzlé na kost.


S tím souvisí ujímavost, která jest statisticky nepoměrně horší, v neprospěch jarních vysadeb.Nebezečí jarních úsušků je při současných extrémech velké, a tak spoléhat na zaléváví je chatrné, páč by to muselo být dvakrát denně a ani tak nevytvoříme sazenici podmínky podzimní výsadby.Chybí to drobné kořání, které sazenici zabezpečí. A to ani při kontejnerování. Samozřejmě, že u pěti, nebo deseti oplégrech si to v pohodě odšéfujem, při větších množstvích už to poleze do peněz. Může být učůraný jaro , ale vsázet na něj by byla ruská ruleta.......Takže, jsem příznivce podzimního blbnutí, i když občas taky zhřeším a pak kroutím hlavou, jak dlouho ten deficit musíme dohánět při porovnání s podzimní výsadbou. navíc, řez stromků se liší diametrálně a oproti bohatému obrostu napodzim , na jaře musíme ukudlat koště, aby to kořeny utáhly... Bože můj, to je elaboráth....


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Starkl a jeho sazenice - je to pouzitelny?

Příspěvek od mastnacek »

Diky pano, takze to necham na podzim, doufam uz budu mit cas to vsechno i promyslet a poradne naplanovat kam co. Jednou jsem takhle na konci srpna presazoval topoly z pole na zoranej pruh na louce a tezko to stromky snasely, zastavili se, opadaly jim listy a nektery i kdyz snad jen procento uschnulo. Musel jsem teda jezdit s trakturkem, na vleku kubikovku plastovou a zalejvat vzdycky na vecer. Rano jsem byl v praci :)


Odpovědět