Tři sestry

Vše o zahradě
Odpovědět
jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Tři sestry

Příspěvek od jarda bon jovi »

to jsme dva, já  používám právě ty long denice, to jsou ty falusoidní cuketní dýně, co když zrajou, oranžovějí.Oloupeš, dáš do hranolkovače a křup, máš kosičky, zaleju to moštem z jablek, nejlépe z panenských českých a...Jen steriluju. změknou akoráth a už to žeru.  Honem si běžím do spižírny, dostal jsem chutě....Jináč na kompot je super muskate de provance, ta je luxusní. bez konkurence.


Nu, ta plachta u dýní, to je zakrejvací placha, páč dýně se mají nechat dojít venku, na sluníčku, ale nesmijou dostat zásah přízemním mrazejkem, což bylo loni v září běžné.Takže na noc přikrejt a ráno odkrejt


Nejdříve jsem dýně i prodával, ale, pak jsem zjjistil, že pořebuju min jednu týdně, neco pro kámoše a .... už nikomu nic. a na jaře si dám dýnovou polívku, nebo pohanku s pečenou dýní, nebo dýni jako svíčkovou, nebo.... Je o paráda. enem nechápu, jak o, že se v některých  dýních zvětšuje obsah karotenů skladováním. Třebas ty tetsukabuta  zoranžovějí po půlroce skladování....Je to volaaké čudné, bohajeho...


Nu a ta kukuřice, to se takhle umele na jemno, smíchá s vodou, upečou tortily a dovnitř šupneš jehněčí kebab, pěkně s cibulkou a chilli.... můj boože, můj boože.....

mastnacek říká:


Ty kopce me jsou povedome... :) Pekna uroda. Jakou dyni bys doporucil na zavarovani, miluju dynovej konpot!!!



A k ostatnim. Tahle trojkombinace vypada rozumne, jak potom nakladate s kukurici? My ji mame jen na kraji policka, pak to je krmeni pro zvirectvo. Ale pro lidi...drolite, melete, pecete placky?

jarda bon jovi říká:


Tady








Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Tři sestry

Příspěvek od mastnacek »

Tak ti pekne dekuju :)) jestli neprodam sufolci dva beranky letosni tak skoncej jako kebab :)

jarda bon jovi říká:


to jsme dva, já  používám právě ty long denice, to jsou ty falusoidní cuketní dýně, co když zrajou, oranžovějí.Oloupeš, dáš do hranolkovače a křup, máš kosičky, zaleju to moštem z jablek, nejlépe z panenských českých a...Jen steriluju. změknou akoráth a už to žeru.  Honem si běžím do spižírny, dostal jsem chutě....Jináč na kompot je super muskate de provance, ta je luxusní. bez konkurence.


Nu, ta plachta u dýní, to je zakrejvací placha, páč dýně se mají nechat dojít venku, na sluníčku, ale nesmijou dostat zásah přízemním mrazejkem, což bylo loni v září běžné.Takže na noc přikrejt a ráno odkrejt


Nejdříve jsem dýně i prodával, ale, pak jsem zjjistil, že pořebuju min jednu týdně, neco pro kámoše a .... už nikomu nic. a na jaře si dám dýnovou polívku, nebo pohanku s pečenou dýní, nebo dýni jako svíčkovou, nebo.... Je o paráda. enem nechápu, jak o, že se v některých  dýních zvětšuje obsah karotenů skladováním. Třebas ty tetsukabuta  zoranžovějí po půlroce skladování....Je to volaaké čudné, bohajeho...


Nu a ta kukuřice, to se takhle umele na jemno, smíchá s vodou, upečou tortily a dovnitř šupneš jehněčí kebab, pěkně s cibulkou a chilli.... můj boože, můj boože.....

mastnacek říká:


Ty kopce me jsou povedome... :) Pekna uroda. Jakou dyni bys doporucil na zavarovani, miluju dynovej konpot!!!



A k ostatnim. Tahle trojkombinace vypada rozumne, jak potom nakladate s kukurici? My ji mame jen na kraji policka, pak to je krmeni pro zvirectvo. Ale pro lidi...drolite, melete, pecete placky?

jarda bon jovi říká:


Tady











Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Tři sestry

Příspěvek od Josua »

mňam mňam :D Teda ten Jarda umí navnadit :D



Zdraví Josua


permoník
Příspěvky: 41
Registrován: 09 led 2013 11:08

Re: Tři sestry

Příspěvek od permoník »

tomu říkám motivace jako hrom :)


T.


permoník
Příspěvky: 41
Registrován: 09 led 2013 11:08

Re: Tři sestry

Příspěvek od permoník »

máte někdo zkušenosti s tím indiánským způsobem kdy se to všechno pěstuje pohromadě? to u nás taky nemusí fungovat, ne? nebo pěstujete sestry zvlášť třeba jen ve vzájemném sousedství? budu zkoušet bez nějakých velkých příprav, páč musím spíš tvořit bydlení, tak nebude moc času dělat nějaké pracné vyvýšené záhony, taky mulčování chce asi nějaký proces a materiál.


plán je takový, že část bývalého políčka na brambory (které po předchozích majitelích tvoří půlku nudlosadu 50x12 m) bych využil na dýně. pomůže nejdřív přidat slámu a na to lepší hlínu a do toho dýně nebo bude lepší rovnou sadit dýně a později jenom mulčovat slámou? asi to chtělo slámu už na podzim, ale bohužel.. no a na severní konec dýní bych dal fazole a za ně ještě čtverec kukuřice?


jsem opravdu začátečník, takže mě berte s rezervou, navíc letos budu trávit víc času prací na baráku než na zahradě...


T.



Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Tři sestry

Příspěvek od QNX »

permoník: No, hlavně to pěstuj jako indiáni. 2 roky se pěstují tři sestry a pak následuje 8 let úhor. Ono to totiž s tím fixováním dusíku není tak slavné jak se na první pohled zdá (fazole sice N2 ze vzduchu zafixuje, ale ty ho z pole odneseš v podobě sklizně) a půda si potřebuje odpočinout, aby se její úrodnost udržela. Tři sestry, to je taková permakulturní legenda. Jako ukázka na PK kurz je to super, jako zajímavost na záhonku je to také fajn .......ale zázrak, to není.


permoník
Příspěvky: 41
Registrován: 09 led 2013 11:08

Re: Tři sestry

Příspěvek od permoník »

proto se ptám kdo s tím má jaké zkušenosti nebo jak to pěstují ostatní, nikde nepadlo ani slovo o tom že je chci pěstovat jako indiáni.. dvě jsem měl na seznamu tak jako tak, kukuřici rád přidám :)


no a s tím dusíkem to se týká asi všeho co člověk pěstuje, že si to odnese v podobě úrody a když živiny zase nedodá, tak vyčerpá půdu nebo se pletu?


nemám v úmyslu dělat nějaké zázraky, jen si chci na zahradě vypěstovat trochu jídla, který vydrží uskladněné třeba rok, perma neperma :)


nicméně jsem se teda ani nedozvěděl jestli ty je pěstuješ popřípadě jak.. 

QNX říká:


permoník: No, hlavně to pěstuj jako indiáni. 2 roky se pěstují tři sestry a pak následuje 8 let úhor. Ono to totiž s tím fixováním dusíku není tak slavné jak se na první pohled zdá (fazole sice N2 ze vzduchu zafixuje, ale ty ho z pole odneseš v podobě sklizně) a půda si potřebuje odpočinout, aby se její úrodnost udržela. Tři sestry, to je taková permakulturní legenda. Jako ukázka na PK kurz je to super, jako zajímavost na záhonku je to také fajn .......ale zázrak, to není.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Tři sestry

Příspěvek od QNX »

permonik: Všechny tři rostliny jsou super a mohou se v hodně doplňovat, jenom jde o to, že permakulturníci tři sestry prezentují jako zázračnou metodu, která bez problémů překoná produkcí konvenční zemědělce a to bez potřeby hnojení ........ to už je dost odvážné tvrzení.


S tím dusíkem ..... no, když budeš pěstovat v podrostu jetel, tak v tom případě bys asi ten zafixovaný dusík nikam neodvezl (a nesklidil ani ten dusík v podobě jídla).


Moje pěstování tří sester ....... ne, nepěstujeme tři sestry. Pěstujeme jenom dýně a fazole. Vzhledem k naší podhorské poloze nám tady kukuřice moc nejde (i když je pravda, že jsem ještě nevěnoval moc času hledání vhodných odrůd pro podmínky s krátkou vegetační dobou). Nepoužíváme ani ten úhor na 8 let jako indiáni. Naše klimatické podmínky jsou úplně jiné a tak to nejde jen tak přenést a čekat, že to celé bude krásně fungovat. Určitě se toho neboj a vyzkoušej to, po pár letech sám zjistíš jak to funguje tobě.


Uživatelský avatar
Markéta M.
Příspěvky: 82
Registrován: 15 bře 2010 22:03

Re: Tři sestry

Příspěvek od Markéta M. »

Pomalu mi docházejí zásoby semen dýní a tak by mě zajímalo, kde pořizujete semena. Máte nějaké vychytávky na oporu pro fazole? Já jsem pro ně zatím dělala tee-pee a pak jsem měla ještě napnutý zbytek uzlíkového pletiva mezi torza stromů. Chtěla bych fazolí vypěstovat opravdu hodně a takových tee-pee bych na to musela mít tak 30. Slyšela jsem o zakopané kari síti. Máte s tím někdo osobní zkušenost? Byla jsem před 20ti lety na farmě v Anglii sklízet fazole, ale vůbec si nevybavuju, jak to tam měli vychytané :-) Vloni jsem zkoušela fazole s kukuřicí na jednom záhoně. Fazole ovinuly kukuřice a stahovaly je k zemi. Dýně s kukuřící šly lépe, ale zase se musí kukuřice opatrně sklízet, aby se nepošlapali dýně. 



jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Tři sestry

Příspěvek od jarda bon jovi »

Abych se vyhnul všem zájemcům o zdroje semínek.....


http://translate.google.cz/translate?hl=cs&sl=de&u=http://www.kcb-samen.ch/&prev=/search%3Fq%3Dkcb%2Bsamen%26hl%3Dcs&sa=X&ei=hTI0Ua6bPIzasgbskYF4&ved=0CDQQ7gEwAA


Sice píšou f1, o hybrid se nejedná, při semenaření je stabilní, navíc se jedná o tradiční japonskou odrůdu, asi 100 let starou. f1 se označují občas odrůdy, které jsou lukrativní na množení. Já osobně tam sám nekupoval, vždy to za mne někdo vyřídil. Pokud by někdo kupoval, tradičně bych se přidal s nějakou novinkou. Letos chci zkusit crown prince f1, což by měl být rolls royce mezi dýněma.


Fazole mi rostou mnohem rychleji a lépe na pevné opoře, oprori různým sítím, co se hýbou. 


Odpovědět